Proskeho další zářez. Berbrův muž se proslavil už kouzelnou časomírou v Jihlavě

Jiří Škuba Jiří Škuba
11. 11. 2019 11:37
Zářezem skončil zápas 16. kola Fortuna:Ligy mezi Plzní a Libercem. Postaral se o něj rozhodčí Zbyněk Proske, muž, pro kterého to byl další ze série skandálů.
Video: O2 TV Sport

Je považován za emisara Romana Berbra na severní Moravě. Rozhodčí Zbyněk Proske patří mezi nejposlušnější koně ve stáji místopředsedy FAČR. A příklon k fotbalové nomenklatuře se mu vyplácí.

Po dvou hrubých chybách, kterými potopil Duklu ve Zlíně, v březnu Proske skončil na listině sudích. Zbytek jara sice dopískal v juniorské a dorostenecké lize, začátkem aktuální sezony se osmatřicetiletý sudí mezi elitu vrátil. Sice nenápadně, ale zato ve velkém stylu.

Ze šestnácti ligových kol se jako hlavní nebo asistent u videa zapojil hned do čtrnácti zápasů, což z něj dělá druhého nejvytíženějšího muže na listině. Minimálně do neděle, kdy naprosto evidentně ovlivnil zápas v Plzni, když nevyloučil domácího Hubníka, zatímco libereckého Balutu poslal do sprch bez pardonu.

"Trapný, trapný, trapný," komentoval verdikty liberecký záložník Tomáš Malinský. "Prostě český fotbal."

Přitom to není první průšvih, o který se Proske postaral. Jeho nejslavnějším kouskem je situace ze září 2013, kterým uchránil Viktorii Plzeň od velkých problémů v Jihlavě. Za stavu 1:1 domácí rozehráli akci, při níž mohl jít Harba sám na branku. Ještě před finální přihrávkou ale Proske ukončil poločas. Televizní časomíra ukazovala teprve číslice 44:56, ale Proske už akci dokončit nenechal.

Plzni neublížil ani předloni na podzim, v utkání proti Karviné. Domácí za stavu 1:2 bušili do obrany Viktorie, dokonce se dočkali vyrovnávacího gólu, ten ale Proske neuznal kvůli údajnému útočnému faulu karvinského Wágnera.

I přes očividné minely to muž, který v civilu vyučuje na Katedře městského inženýrství na Vysoké škola báňské, dotáhl až na mezinárodní listinu. V kariéře mu hodně pomohl Miroslav Ozaniak, protřelý opavský funkcionář a blízký spolupracovník Romana Berbra.

Proske začínal na Opavsku společně s kolegou Radkem Kotíkem, jejichž mentorem byl původně někdejší rozhodčí Petr Kašný. Ten ale poté, co se odmítl podvolit Romanu Bebrovi, upadl v nemilost a pro oba mladé rozhodčí se jako snazší cesta ukázala být spolupráce s Ozaniakem.

"Nedá se říct, že by někoho vyloženě potápěl. Spíš poslouchal a jel si svoji lajnu. A tímto způsobem se vypracoval," charakterizuje Proskeho kariéru zdroj obeznámený s děním mezi rozhodčími.

Otázkou je, jak se nyní Komise rozhodčích FAČR postaví k dalšímu Proskeho přešlapu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na Twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trumpa poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy