Proskeho další zářez. Berbrův muž se proslavil už kouzelnou časomírou v Jihlavě

Jiří Škuba Jiří Škuba
11. 11. 2019 11:37
Zářezem skončil zápas 16. kola Fortuna:Ligy mezi Plzní a Libercem. Postaral se o něj rozhodčí Zbyněk Proske, muž, pro kterého to byl další ze série skandálů.
Video: O2 TV Sport

Je považován za emisara Romana Berbra na severní Moravě. Rozhodčí Zbyněk Proske patří mezi nejposlušnější koně ve stáji místopředsedy FAČR. A příklon k fotbalové nomenklatuře se mu vyplácí.

Po dvou hrubých chybách, kterými potopil Duklu ve Zlíně, v březnu Proske skončil na listině sudích. Zbytek jara sice dopískal v juniorské a dorostenecké lize, začátkem aktuální sezony se osmatřicetiletý sudí mezi elitu vrátil. Sice nenápadně, ale zato ve velkém stylu.

Ze šestnácti ligových kol se jako hlavní nebo asistent u videa zapojil hned do čtrnácti zápasů, což z něj dělá druhého nejvytíženějšího muže na listině. Minimálně do neděle, kdy naprosto evidentně ovlivnil zápas v Plzni, když nevyloučil domácího Hubníka, zatímco libereckého Balutu poslal do sprch bez pardonu.

"Trapný, trapný, trapný," komentoval verdikty liberecký záložník Tomáš Malinský. "Prostě český fotbal."

Přitom to není první průšvih, o který se Proske postaral. Jeho nejslavnějším kouskem je situace ze září 2013, kterým uchránil Viktorii Plzeň od velkých problémů v Jihlavě. Za stavu 1:1 domácí rozehráli akci, při níž mohl jít Harba sám na branku. Ještě před finální přihrávkou ale Proske ukončil poločas. Televizní časomíra ukazovala teprve číslice 44:56, ale Proske už akci dokončit nenechal.

Plzni neublížil ani předloni na podzim, v utkání proti Karviné. Domácí za stavu 1:2 bušili do obrany Viktorie, dokonce se dočkali vyrovnávacího gólu, ten ale Proske neuznal kvůli údajnému útočnému faulu karvinského Wágnera.

I přes očividné minely to muž, který v civilu vyučuje na Katedře městského inženýrství na Vysoké škola báňské, dotáhl až na mezinárodní listinu. V kariéře mu hodně pomohl Miroslav Ozaniak, protřelý opavský funkcionář a blízký spolupracovník Romana Berbra.

Proske začínal na Opavsku společně s kolegou Radkem Kotíkem, jejichž mentorem byl původně někdejší rozhodčí Petr Kašný. Ten ale poté, co se odmítl podvolit Romanu Bebrovi, upadl v nemilost a pro oba mladé rozhodčí se jako snazší cesta ukázala být spolupráce s Ozaniakem.

"Nedá se říct, že by někoho vyloženě potápěl. Spíš poslouchal a jel si svoji lajnu. A tímto způsobem se vypracoval," charakterizuje Proskeho kariéru zdroj obeznámený s děním mezi rozhodčími.

Otázkou je, jak se nyní Komise rozhodčích FAČR postaví k dalšímu Proskeho přešlapu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

před 1 hodinou

Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za dvacet let

Euro se v úterý dopoledne na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Euro před polednem ztrácelo téměř 1,2 procenta a obchodovalo se za 1,0301 dolaru.

Analytik společnosti MUFG Derek Halpenny uvedl, že po dalším výrazném růstu cen zemního plynu v Evropě a Británii se zvyšuje riziko, že Evropa sklouzne do recese. Náladu také zhoršují obavy z toho, jak bude reagovat Evropská centrální banka. Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se totiž snaží ochránit vysoce zadluženou zemi před prudkým růstem úrokových sazeb, což ohrožuje plány Evropské centrální banky. Ta už dříve naznačila, že v červenci hodlá zvýšit sazby o 0,25 procentního bodu a v září o 0,5 procentního bodu.

Další zprávy