Trojice kandidátů na předsedu podle klubů: Mlsna, Fousek, Malík. Liga se pokusí domluvit s Berbrem

David Janeczek Luděk Mádl David Janeczek, Luděk Mádl
Aktualizováno 10. 5. 2017 17:20
"Projednávali jsme kandidáty nejen na post předsedy. Chceme, abychom našli kandidáta a shodli se na něm i s vedením FAČR," řekl bezprostředně po jednání Dušan Svoboda, tedy šéf Ligové fotbalové asociace.
Dušan Svoboda a Daniel Křetinský.
Dušan Svoboda a Daniel Křetinský. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Schůzka profesionálních klubů na nejvyšší úrovni majitelů, v čele s Jaroslavem Tvrdíkem a Danielem Křetínským, vyústila v tajný miniseznam kandidátů na předsedu Fotbalové asociace ČR.

Podle informací Aktuálně.cz by na něm měli figurovat Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra a zároveň člen komise rozhodčích FAČR. Dále Petr Fousek, bývalý generální sekretář fotbalové asociace. A překvapivě také Martin Malík, generální ředitel STES, což je obchodní společnost fotbalové asociace.

"Projednávali jsme kandidáty nejen na post předsedy. Chceme, abychom našli kandidáta a shodli se na něm i s vedením FAČR," řekl Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, která schůzku klubů pořádala. V souvislosti s nějakou jinou pozicí ve výkonném výboru padalo v té souvislosti na jednání často i jméno Zdeňka Grygery, bývalého reprezentanta, nyní manažera FC Zlín.

Vše probíhá pod obrovským tlakem. Ten se rozjel středečním zatčením Miroslava Pelty, předsedy Fotbalové asociace ČR. Pelta je spolu s dalšími osobami obviněn z manipulací při rozdělování státních dotací do sportu.

Z toho důvodu Kateřina Valachová, těsně před svou úterní rezignací na post ministryně školství, zastavila veškeré dotace do sportu. Jen fotbalu tak nyní oproti předpokladům schází více než čtyři stovky milionů korun.

V této situaci dochází k volebnímu střetu, protože na 2. června je naplánována valná hromada FAČR. U ní se původně předpokládalo, že v klidu potvrdí mandáty stávajícího vedení v čele s Peltou. Jenže jeho zatčení, obvinění a vazební stíhání vše změnilo.

V pondělí naznačil možnost vlastní kandidatury český místopředseda FAČR Roman Berbr, což na řadě adres vyvolalo ostrou reakci, zejména pak od Slavie. "Vyzývám pana Berbra, ať opravdu kandiduje. Postavíme proti němu důvěryhodnou alternativu," hřímal Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie, ještě před začátkem středeční schůzky majitelů klubů.

"Myslím, že jsme zvolili správný první krok," poznamenal po jednání Daniel Křetínský. Konkrétnější byl ale až jeho klubový viceprezident a šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda. "Jména ze mě nedostanete, ale příslušné osobnosti oslovíme, zda by s kandidaturou souhlasily. A o kandidátovi, který by navrátil fotbalu důvěryhodnost, pak budeme jednat i s Fotbalovou asociací ČR a zástupci výkonnostního fotbalu," řekl Svoboda.

Přeloženo do češtiny: Svoboda jako zástupce klubů se pokusí sjednat s Berbrem, aby se na společném kandidátovi shodli. A na valné hromadě se nerozpoutala volební válka.

Kandidáti musejí podat přihlášku do pátku. Volba by měla proběhnout na valné hromadě fotbalové asociace 2. června letošního roku.

Profesionální kluby osloví více kandidátů

"Shodli jsme se na tom, že zahájíme jednání se zástupci výkonnostního fotbalu, protože bychom se chtěli aktivně podílet na vytvoření nového výkonného výboru," pokračoval Svoboda. "Bylo by dobré, kdybychom se na té valné hromadě 2. června shodli s FAČR na jednom jméně, aby to nebylo o tom, že někdo vyhraje, nebo prohraje," dodal. 

Svoboda přiznal, že některá jména případných kandidátů se už v médiích objevila. "Těch jmen je více, ale já vám samozřejmě konkrétní osoby neřeknu. Kdybychom tu valnou hromadu posunuli o půl roku, tak stejně nějakých deset nových jmen nenajdeme."

Odstupující ministryně školství Kateřina Valachová odstřihla český fotbal od většiny letošních plánovaných dotací. LFA ale nechce tento fakt použít jako páku na odstranění Romana Berbra z vrcholné pozice v českém fotbale.

"Krize se dotkne každého ve fotbale"

"Není to teď o dohadování se s Romanem Berbrem, ale o nalezení řešení situace, která nastala. Je to o 3500 klubech, o krajích, okresech. Není to o konfrontační fázi. Troufám si říct, že současný problém se postupně dotkne každého, kdo se fotbale pohybuje," dodal Svoboda.

Přesto Svoboda přiznal obavu ze zastavení financí do fotbalu. "Velkým problémem to bude pro malé kluby výkonnostní úrovně, ale je to do jisté míry problém i pro řídicí složky fotbalové asociace. Není to jen o lidech ze Strahova, aby si ti v uvozovkách kluci v trenkách mohli ten fotbal zahrát, tak jim tu soutěž někdo musí zorganizovat. Pozastavení dotací má poměrně vážný dopad i na chod těchto sekretariátů. Doufám, že se podaří financování fotbalu co nejdříve obnovit." 

Přesto Svoboda neočekává, že se problém s dotacemi vyřeší v horizontu příštích týdnů. "Musíme přesvědčit další představitele státu, že je potřeba řešit pozastavení dotací prioritně."

 

Právě se děje

Další zprávy