Problém pro Slavii. Olayinka dostal za úder hlavou čtyři zápasy, může přijít o derby

23. 3. 2023 17:01
Slávista Peter Olayinka si čtyři soutěžní utkání nezahraje. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace nigerijského křídelníka potrestala za vyloučení po úderu hlavou do obličeje libereckého obránce Gigliho Ndefeho v zápase 24. kola Fortuna:Ligy. Slavia navíc dostala pokutu čtvrt milionu korun za své fanoušky, kteří o týden dřív v duelu proti Plzni používali v Edenu množství pyrotechniky.
Peter Olayinka
Peter Olayinka | Foto: Milan Kammermayer

Sedmadvacetiletý Olayinka zřejmě přijde i o pražské derby proti Spartě. Slavia se však po uplynutí poloviny trestu může odvolat a požádat o prominutí zbývající části. Na twitteru vršovický klub oznámil, že tak udělá.

Olayinka v 88. minutě po souboji s libereckým záložníkem Ivanem Varfolomejevem upadl v pokutovém území a následně dal hlavičku angolskému reprezentantovi Ndefemu, který mu přišel vynadat za simulování. Od rozhodčího Miroslava Zelinky dostal autor deseti ligových gólů v sezoně rovnou červenou kartu. Oslabení slávisté v nastavení ztratili vedení a remizovali 2:2.

Pokud by zůstal v platnosti Olayinkův trest na čtyři zápasy, tak před derby ještě vynechá ligový duel s Olomoucí, semifinále poháru s Bohemians 1905 a další utkání nejvyšší soutěže v Mladé Boleslavi.

Pětizápasový trest dostal zlínský záložník Martin Fillo za červenou kartu po tvrdém faulu na stopera Slovácka Stanislava Hofmanna z nedělního duelu nejvyšší soutěže.

Fillo ostrým skluzem zasáhl Hofmannovu nohu a už ve čtvrté minutě mu sudí Dominik Starý udělil červenou kartu. Oslabený Zlín v Uherském Hradišti prohrál 0:3 a zůstal poslední v tabulce. Sedmatřicetiletý záložník byl vyloučen i ve svém předchozím ligovém utkání doma proti Spartě. Tehdy jako náhradník vydržel na hřišti pouze čtyři minuty, během nichž dostal dvě žluté karty.

Tresty pro kluby

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace navíc včera uložila Slavii pokutu čtvrt milionu korun za to, že fanoušci při utkání 23. kola první ligy s Plzní použili velké množství pyrotechniky. Pražané mají zároveň podmínečně uzavřenou Tribunu Sever, kde sídlí "kotel", na jedno soutěžní utkání ve dvouměsíční zkušební době.

Šlágr mezi Slavií a Plzní (2:1) kvůli pyrotechnice v sektorech Tribuny Sever začal později. "Použití pyrotechniky vedlo mimo jiné k odložení začátku utkání o téměř sedm minut a šlo o nebezpečný typ vystřelovací pyrotechniky v počtu několika desítek kusů," řekl předseda disciplinární komise Richard Baček.

"Věříme, že se pořadatelé klubu i fanoušci Slavie podobně jako v minulosti s vědomím odloženého trestu v následujících zápasech zachovají tak, aby nemuselo dojít k jeho naplnění," uvedl Baček. Viktoria Plzeň dostala pokutu 60 tisíc korun za nevhodné chování svých příznivců (použití pyrotechniky, nevhodné pokřiky a vhazování předmětů na hrací plochu).

Povinnost pořadatele porušila také Ostrava, která sehraje příští domácí ligový zápas s Libercem bez diváků v "kotli". Baník má částečně uzavřený stadion za pyrotechniku v duelu se Spartou, při kterém už Slezané byli v podmínce. Ostravský klub navíc zaplatí pokutu 70 tisíc korun.

Ostravští fanoušci podle komise téměř v každém utkání pronášejí do svého sektoru velké množství pyrotechniky, což navzdory podmínce zopakovali i při domácí porážce 0:3 se Spartou. "Disciplinární komise došla k závěru, že se opakovaně jedná o pochybení klubu jako pořadatele utkání, a proto rozhodla o proměnění podmínky v trest uzavření sektoru domácích fanoušků tzv. kotle na jedno utkání," uvedl Baček. Sparta zaplatí 70 tisíc korun za to, že její příznivci v Ostravě použili pyrotechniku, dopustili se výtržností a rasistických projevů.

Teplice zaplatí 20 tisíc korun za nevhodné chování svých fanoušků, kteří při domácím zápase 23. ligového kola s Brnem (1:1) vhazovali předměty na trávník.