Přísný manuál pro fotbalisty: Děkovačky nebudou, oslavy gólů raději omezte

ČTK ČTK
17. 8. 2020 16:42
Protiepidemický manuál Ligové fotbalové asociace (LFA), při jehož dodržování už nebudou muset v případě nákazy koronavirem u hráče do karantény celé týmy, zpřísňuje pravidla květnového protokolu ze závěru uplynulé sezony.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Mužstva i realizační týmy prvoligových klubů budou nově muset podstoupit před všemi zápasy test na covid-19, hráči také mají povinně každý den podávat informaci o svém zdravotním stavu. Z dokumentu rovněž vyplývá, že budou zakázány "děkovačky" s fanoušky.

Manuál vychází z květnového protokolu a nyní má 22 stran. Je v něm specifikováno, jak se chovat v tréninkovém procesu, při zápasech či v hotelu.

"Kromě testování před každým zápasem je tam celá řada opatření. Všechny týmy jsou pod permanentním lékařským dohledem, to je z definice. Teď se to ještě rozšířilo. Před každým tréninkem se hráčům měří teplota, hráči musí každé ráno reportovat svému týmovému lékaři, jak se cítí, jestli necítí únavu a podobně," přiblížil v České televizi předseda LFA Dušan Svoboda.

Při utkáních bude stadion rozdělen do čtyř zón - týmová, okolí hrací plochy, tribuny a vnitřní prostory stadionu a vnější prostory stadionu. Celkový maximální počet osob v prvních třech sektorech se zvýšil na 5102 osob, dosud to bylo 5000 lidí. Stadion však musí být obsazen maximálně ze čtvrtiny a rozdělen do pěti sektorů po 1000 osobách.

K utkání oba týmy nastupují odděleně a nepodávají si ruce. Na lavičkách sedí hráči ob místo a LFA důrazně doporučuje omezit gólové oslavy. Ihned po skončení zápasu mají hráči nařízeno zamířit do kabin, takže jsou nově zakázány děkovačky s fanoušky. Nadále se nesmějí konat tiskové konference a není možný ani kontakt novinářů s hráči.

K utkání mají hráči cestovat ve více dopravních prostředcích a v autobuse smí být obsazeno jen každé druhé sedadlo. Během tréninků by měl být kádr rozdělen do skupin po čtyřech až osmi hráčích a každá by měla využívat vlastní šatnu a sociální zařízení. Samozřejmostí je dezinfekce v celém areálu.

Manuál opatření proti šíření covidu-19 byl v závěru uplynulé sezony pouze ve formě doporučení. Nyní se mění na povinná pravidla, jejichž případné nedodržení může trestat disciplinární komise LFA.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy