Kúdela hrdinou Slavie, rozhodl válku v Liberci. Spartu spasilo až Vrbovo střídání

Aktualizováno 18. 4. 2021 20:32
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili tři dny po vyřazení ve čtvrtfinále Evropské ligy od Arsenalu ve šlágru 27. ligového kola v Liberci 1:0. Zápas rozhodl v 84. minutě z penalty Ondřej Kúdela. Nejtěsnějším rozdílem vyhrála i Sparta, která po dvou porážkách zabrala a porazila 1:0 Slovácko. Jediný gól dal až v 70. minutě střídající Tomáš Wiesner.
Ondřej Kúdela.
Ondřej Kúdela. | Foto: Milan Kammermayer

Suverénní lídr tabulky jako jediný dál drží neporazitelnost v ligové sezoně, svou rekordní sérii bez prohry v nejvyšší soutěži protáhl už na 39 utkání a znovu se přiblížil k třetímu titulu po sobě. Liberec z posledních čtyř kol získal jediný bod a na šestém místě se mu vzdalují pohárové příčky.

Trenér Slavie Trpišovský udělal oproti porážce 0:4 ve čtvrtečním utkání s Arsenalem hned sedm změn v základní sestavě a postavil netradičně tříčlenné obranu. V zahajovací jedenáctce Pražanů bylo hned sedm hráčů, kteří působili v Liberci.

Mezi i nimi byl i stoper Kúdela, jenž nastoupil poprvé od zranění a disciplinárního trestu od UEFA za údajnou rasistickou urážku protihráče v odvetě osmifinále Evropské ligy proti Rangers.

U Nisy se hrál svižný a bojovný fotbal, do šancí se ovšem oba soupeři dostávali jen těžko. Ve třetí minutě technickou střelou těsně minul jeden z bývalých libereckých hráčů v hostujícím týmu Beran.

V 26. minutě měli Pražané největší šanci první půle. Stanciu vypálil z hranice šestnáctky a Slovan zachránil gólman Knobloch. Ve 33. minutě hlavičkoval na druhé straně kousek vedle Karafiát, který směl na rozdíl od spoluhráčů Jugase a Matouška nastoupit, přestože na severu Čech hostuje ze Slavie.

Po změně stran se neprosadil domácí Mosquera, na druhé straně proti Knoblochovi neuspěl Tecl, šanci však stejně předcházel ofsajd. Trenér Trpišovský, který přišel do Slavie z Liberce, oživil hru trojitým střídáním a jeho svěřenci dostali soupeře pod tlak. Rozhodnout mohl další z bývalých hráčů Slovanu Kuchta, ale v 79. minutě zblízka trefil jen Knoblocha.

"Červenobílí" otevřeli skóre až o pět minut později. Purzitidis ve vlastním vápně kopl Kuchtu a sudí Hrubeš po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace nařídil penaltu. Kúdela z jedenáctého pokutového kopu Slavie v této ligové sezoně nezaváhal a coby obránce si připsal už šestou trefu v tomto ročníku nejvyšší soutěže.

Liberec čelil penaltě ve třetím ligovém duelu po sobě, před týdnem obdrženým gólem z pokutového kopu prohrál 0:1 na Slovácku. Brankář Slovanu Knobloch v tomto ročníku čtyřikrát za sebou z penalty neinkasoval, nyní však proti exekutorům dvakrát po sobě neuspěl.

Spartě pomohlo vydařené střídání

Sparta porazila Slovácko 1:0 a v nejvyšší soutěži zvítězila po dvou porážkách za sebou. Výhru zařídil Pražanům v 70. minutě střídající Tomáš Wiesner. Letenští se posunuli na druhé místo o bod před Jablonec a navíc mají k dobru odložený duel s Plzní. Tým z Uherského Hradiště prohrál v lize podruhé po sobě a zůstal čtvrtý.

Na první šanci se čekalo do 16. minuty. Daníček nacentroval do vápna a Klimentovu hlavičku vytáhl domácí brankář Nita na roh. Na opačné straně vypálil zpoza šestnáctky Pavelka, jehož tečovaný pokus skončil nad. Poté v souboji dvou kapitánů hostující Kadlec zblokoval Dočkalovu ránu. Po půlhodině hry vystřídal Souček zraněného sparťanského stopera Čelůstku. V závěru úvodního dějství Divíšek vystřelil z hranice vápna vedle.

Sparta po přestávce přidala na aktivitě a vytvořila si řadu příležitostí. Nejprve hostující obránce Hofmann po podklouznutí ztratil míč, jenže Ladislav Krejčí starší v tváří tvář na vyběhnutého Nemravu nevyzrál. Po Dočkalově centru gólman Slovácka vyrazil na roh hlavičku Ladislava Krejčího mladšího. Nemrava si poradil i s Dočkalovou střelou z hranice šestnáctky.

V 62. minutě přišli na trávník křídelní záložníci Plavšič s Wiesnerem, kteří stáli u rozhodující akce zápasu. Wiesner nejdříve po Plavšičově centru hlavičkoval do tyče, vzápětí se ale celá akce opakovala a tentokrát už Wiesner zamířil přesně a radoval se z druhé ligové trefy.

Hosté si v závěru vytvořili tlak, jenže Havlíkova rána z otočky před vápnem skončila vedle. Z podobné pozice zkusil štěstí na druhé straně Souček, Nemrava však zasáhl.

Sparta v lize zdolala Slovácko potřetí za sebou a na Letné pod trenérem Vrbou vyhrála i šestý soutěžní zápas, z toho čtvrtý v nejvyšší soutěži.

Příbram už není poslední

Fotbalisté Příbrami ve 27. kole první ligy zvítězili ve Zlíně 1:0 a poskočili na předposlední místo neúplné tabulky. Brno prohrálo s Pardubicemi 1:2.

Středočeši díky proměněné penaltě Tomáše Pilíka ze 70. minuty v nejvyšší soutěži vyhráli po 15 zápasech a poprvé od prosince, kdy doma zdolali právě Zlín 1:0. Příbramští přenechali poslední příčku Opavě a na první nesestupovou pozici, kterou drží patnácté Teplice, ztrácí sedm bodů.

Fotbalisté Brna opět nevyužili výhodu domácího prostředí a prohráli s Pardubicemi 1:2. Souboj nováčků rozhodli Martin Toml a Brazilec Ewerton, na průběžných 1:1 vyrovnával Jakub Přichystal. Východočeši, kteří ještě dvakrát trefili tyč, se vrátili na sedmé místo. Brno zůstává šestnácté a na první nesestupovou příčku ztrácí už čtyři body. Zbrojovka doma nevyhrála posedmé za sebou, se sedmi body na svém hřišti má nejhorší bilanci z celé nejvyšší soutěže.

27. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branka: 70. Wiesner. Rozhodčí: Julínek - Paták, Podaný - Marek (video). ŽK: Vitík, Souček, Polidar - Kliment. Bez diváků.

Sparta: Nita - Sáček, Vitík, Čelůstka (30. Souček), Polidar - Karlsson (62. Wiesner), Pavelka, Ladislav Krejčí II, Dočkal (85. Karabec), Ladislav Krejčí I (62. Plavšič) - Hložek. Trenér: Vrba.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Divíšek (82. Šimko) - Havlík, Sadílek - Petržela (82. Rezek), Kohút (75. Kubala), Jurečka (71. Tomič) - Kliment. Trenér: Svědík.

Slovan Liberec - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 84. Kúdela z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Vlček, Horák - Berka (video). ŽK: Karafiát, Mara, Sadílek, Rabušic, Purzitidis, Mosquera - Hilál, Hromada, Van Buren. Bez diváků.

Liberec: Knobloch - Koscelník, Chaluš, Purzitidis, Mikula - Karafiát (85. Rondič), Mara - Pešek (76. Fukala), Sadílek, Mosquera - Faško (59. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Slavia: Kolář - Kúdela, Kačaraba, Holeš - Hromada (60. Traoré) - Masopust, Stanciu (60. Provod), Beran (60. Ševčík), Hilál (52. Kuchta), Oscar - Tecl (79. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Fastav Zlín - 1. FK Příbram 0:1 (0:0)

Branka: 70. Pilík z pen. Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Ratajová - Denev (video). ŽK: Janošek, Matejov, Buchta - Obdržal. Bez diváků.

Zlín: Dostál - Cedidla, Buchta, Procházka, Matejov (72. Vraštil) - Potočný, Hlinka (82. Martínez), Janošek (60. Janetzký), Jawo (60. Dramé) - Poznar, Fantiš (72. Čanturišvili). Trenér: Páník.

Příbram: Šiman - Nový, O. Kingue, S. Kingue, Mezera (84. Kvída) - Pilík (79. Vávra), Zorvan, Tregler, Obdržal (46. Soldát), Antwi - Lubega (87. Dočekal). Trenér: Valachovič.

Zbrojovka Brno - FK Pardubice 1:2 (0:1)

Branky: 69. Přichystal - 42. Toml, 71. Ewerton. Rozhodčí: Petřík - Melichar, Dresler - Klíma (video). Bez ŽK. Bez diváků.

Brno: Berkovec - Bariš (60. Sedlák), Hlavica, Pernica, Moravec (74. Dreksa) - Čermák (46. Růsek) - Štepanovský (46. Přichystal), Texl, Pachlopník, Hladík (46. Fousek) - Fila. Trenér: Dostálek.

Pardubice: Letáček - Cadu (85. Šejvl), Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Pfeifer (31. Sláma), Solil, Tischler, Ewerton - Černý (61. Huf). Trenér: Novotný.