Plzeň v krizi, potřetí v řadě nedala gól a padla s Karvinou. Příbram už není poslední

Aktualizováno 5. 12. 2020 22:04
Fotbalisté Plzně v 10. kole první ligy překvapivě prohráli s Karvinou 0:1. Viktoria v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nevyhrála a nedala gól a zůstala na čtvrtém místě tabulky. Příbram se odlepila ode dna díky remíze 1:1 v Olomouci.
Lukáš Hejda z Plzně v souboji s Tomášem Ostrákem z Karviné.
Lukáš Hejda z Plzně v souboji s Tomášem Ostrákem z Karviné. | Foto: ČTK

Západočeši doma v lize ztratili body po sérii 11 vítězství a poprvé od remízy 1:1 s Teplicemi z loňského 15. prosince. Zápas rozhodl ve 38. minutě Michal Papadopulos. Slezané v lize porazili Viktorii na devátý pokus poprvé.

"Velké zklamání pro nás. Každá prohra je bolestivá a komplikuje vám situaci vzhledem k ambicím a touze. Samozřejmě obzvlášť doma v zápasech, kde jste jednoznačným favoritem při veškeré úctě ke Karviné, která podala bojovný a defenzivní výkon," řekl plzeňský trenér Adrian Guľa na on-line tiskové konferenci.

Domácí od začátku víc drželi míč, ale v ofenzivě působili bezradně. Bývalý plzeňský brankář Bolek v prvním poločase nemusel předvést těžší zákrok. Záložník Viktorie Kopic si navíc podvrtnul koleno a hřiště opustil na nosítkách.

Karvinští s favoritem drželi krok a ve 38. minutě se dostali do překvapivého vedení. Bartošák z rohu přesně našel Papadopulose, který umístěnou hlavičkou překonal brankáře Hrušku.

"Myslím si, že tam dobrou práci udělal Šindy (Šindelář), který mi dobře odblokoval hráče a já tam vyplynul úplně sám. Ale byl jsem překvapený. Myslím, že by Plzeň měla standardku bránit daleko lépe," konstatoval útočník Papadopulos.

Do druhého poločasu naskočil druhý plzeňský útočník Beauguel a nejlepší ligový střelec týmu byl hodně vidět. V 54. minutě po rohu hlavičkoval do břevna a o chvíli později opět hlavou přestřelil.

"Beauguel se určitě dostal do více šancí než Kobra (Ondrášek). Ale resumé je, že ani jeden z nich nedal gól. To je na ofenzivní tým a na to, jakým způsobem se snažíme prezentovat, samozřejmě málo," prohlásil Guľa.

Hosté, kteří se v té době hlavně bránili plzeňskému náporu, si v 69. minutě vytvořili zajímavou možnost, ale Ostrákovu přízemní střelu chytil Hruška. Jeho protějšek Bolek zase zlikvidoval Ondráškovu hlavičku. Karvinští přečkali nejsilnější plzeňský tlak a v 77. minutě podruhé dostali míč do branky. Trefa střídajícího Guby však neplatila kvůli ofsajdu.

Největší šanci na vyrovnání měl v nastavení Beauguel, ale nepřekonal Bolka. Další domácí náhradník Alvir předtím v dobré pozici napálil jen spoluhráče Hejdu. "Chlapci chtějí, donesou to tam, ale možná z přehnané snahy, aby oni byli rozhodující a vytvořili šanci, se to odráží přesně do opačných prostorů," podotkl Slovák Guľa.

Slezané tak náskok udrželi a zvítězili po dvou ligových porážkách za sebou. Karviná poskočila na osmou příčku. "Jsme velmi rádi, že se nám tu podařilo získat tři body. Podali jsme k tomu fantastický, bojovný a týmový výkon. Samozřejmě je k tomu třeba i štěstí," uvedl karvinský kouč Juraj Jarábek. "Dnešní vítězství se určitě řadí k největším skalpům Karviné, protože Plzeň je top český tým," dodal slovenský kouč.

Sigma znovu přišla o výhru v závěru

Olomouc doma pouze remizovala s Příbramí 1:1. Hanáky poslal ve 37. minutě do vedení z penalty David Houska, ale dvě minuty před koncem srovnal střídající Emmanuel Antwi. Hosté potřetí po sobě bodovali a opustili poslední místo v tabulce. Sigma podruhé za sebou ztratili v závěru vítězství a může přijít o třetí příčku.

"I když náš výkon určitě nebyl dobrý, tak jsme dnes zase ztratili dva body. V posledních dvou zápasech jsme ztratili čtyři body v posledních minutách. Bohužel budeme muset něco změnit, protože naše hra teď není dobrá," řekl při on-line tiskové konferenci trenér Sigmy Radoslav Látal.

Olomouc podle očekávání začala aktivněji. Už v druhé minutě se po centru z pravé strany do střelecké pozice uvnitř vápna dostal Nešpor, jeho pokus ale zamířil nad.

Sigma poté držela míč a dobývala příbramskou obranu. Do šance se znovu dostala o 20 minut později z podobné akce jako na začátku. Tentokrát zakončoval Falta, který ale také pálil nad. Po půlhodině Hanáci rozehráli nakrátko roh a Houska po krátké kombinaci vystřelil těsně vedle. O tři minuty později trefil Poulolo pouze boční síť.

Ve 35. minutě po centru z pravé strany fauloval hostující Nový ve vápně Nešpora a rozhodčí Petřík nařídil pokutový kop. K exekuci se postavil Houska a střelou k pravé tyči otevřel skóre. Gólem oslavil svůj 150. ligový start.

"Při penaltě jsem čekal, že bude brankář čekat na skok před kopem, tak jsem zvolil tuhle variantu. Proměnil jsem, takže jsem udělal dobře," konstatoval Houska.

"První poločas jsme byli zakřiknutí, nedostávali jsme se do soubojů a byli jsme všude pozdě. Sigma měla dvě střelecké příležitosti. Pak jsme soupeři špatným postavení darovali penaltu a prohrávali jsme zaslouženě 0:1," uvedl asistent příbramského trenéra Pavel Horváth.

Příbram v první půli ani jednou nevystřelila, po změně stran však vyrovnala hru. V 65. minutě měl blízko ke gólu hostující Voltr, který dostal přesný centr do vápna a z voleje zamířil jen těsně vedle. V 81. minutě pak Hanáky zachránila tyč poté, co Voltr tečoval Folprechtovu střelu.

Na druhé straně střídající Zifčák jen trefil brankáře Kočího a Sigma za to pykala. Agilní Voltr v 88. minutě našel centrem na přední tyči nabíhajícího Antwiho a ten hlavou srovnal. Příbram stejně jako v minulém venkovním utkání v Brně gólem v závěru vydřela remízu 1:1 a s Olomoucí bodovala podeváté z posledních 10 vzájemných ligových duelů.

"Bohužel druhý poločas jsme zahráli velice špatně. Příbram přidala a dokonce nás i přestřílela," litoval Látal. "V poločase jsme si něco řekli. Hlavně že musíme být odvážnější a agresivnější. Vyrovnání pak už viselo ve vzduchu a zaslouženě jsme vyrovnali. Budu věřit tomu, že je to pro nás zasloužený bod," dodal Horváth.

10. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - MFK Karviná 0:1 (0:1)

Branka: 38. Papadopulos. Rozhodčí: Hocek - Melichar, Vlček - Ginzel (video). ŽK: Pernica - Guba, Jarábek (trenér). Bez diváků.

Sestavy:

Plzeň: Hruška - Řezník (46. Beauguel), Hejda, Pernica, Limberský - Bucha, Kalvach (89. Káčer), Čermák (89. Hořava) - Kopic (31. Ba Loua), Ondrášek, Kovařík (75. Alvir). Trenér: Guľa.

Karviná: Bolek - Santos, Dramé, Šindelář, Ndefe - Mangabeira - Herc (66. Janečka), Ostrák (77. Smrž), Qose (83. Čmelík), Bartošák (77. Guba) - Papadopulos (66. Haša). Trenér: Jarábek.

Sigma Olomouc - 1. FK Příbram 1:1 (1:0)

Branky: 37. Houska z pen - 88. Antwi. Rozhodčí: Petřík - Caletka, Dohnálek - Machálek (video). ŽK: Poulolo, Nešpor, Houska - Folprecht, Nový, Vávra. Bez diváků.

Sestavy:

Olomouc: Mandous - Radek Látal, Hubník, Poulolo, Hála - González (78. Zifčák), Chytil (68. Breite), Houska (87. Zahradníček), Greššák, Falta - Nešpor (86. Beneš). Trenér: Radoslav Látal.

Příbram: Kočí - Nový (74. Tregler), Kleščík (74. Vais), Soldát, Cmiljanovič - Pilík (84. Kvída), Zorvan (74. Antwi), Rezek, Folprecht, Vávra (74. Svoboda) - Voltr. Trenér: Čuhel.