Plzeň se bála o výsledek, Liberec porazila jen díky vlastnímu gólu. Příbram vykřesala naději

Aktualizováno 11. 3. 2017 19:37
V sobotu měla fotbalová liga na programu šest zápasů 20. kola. Příbram porazila 1:0 Hradec Králové, stejným výsledkem přehrála Dukla Jablonec. Jihlava prohrála doma s Karvinou 2:4 a utkání Zlín - Slovácko skončilo nerozhodně 1:1. Brno a Bohemians se rozešly bez branek. Ve šlágru Plzeň porazila Liberec.
Michal Krmenčík byl u rozhodující branky Plzně proti Liberci.
Michal Krmenčík byl u rozhodující branky Plzně proti Liberci. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Plzeň předvedla v nejvyšší fotbalové soutěži další nevýrazný výkon. Hosty z Liberce v rámci 20. kola porazila nejtěsnějším rozdílem 1:0. Sama gól nedala, utkání rozhodla vlastní branka libereckého stopera Ondřeje Kúdely. Viktoria se díky tříbodovému zisku přiblížila na rozdíl jediného bodu k vedoucí Slavii, která hraje v neděli s Teplicemi.

Plzeň má k dobru dohrávku na půdě Bohemians 1905. Liberec venku v lize popáté za sebou prohrál a zůstal třináctý s tříbodovým náskokem na sestupové příčky.

Plzeňský trenér Pivarník udělal oproti minulé prohře 0:1 na Slavii tři změny v sestavě. Dvě byly vynucené, neboť kvůli trestu nemohli hrát Řezník s Hořavou, na pravém kraji zálohy pak místo Petržely nastoupil Kopic. Vedle Krmenčíka nasadil domácí kouč do základní sestavy na pozici podhrota druhého útočníka Bakoše, jenž v minulosti působil v Liberci.

Západočeši byli od začátku více na míči, ale přes dobře organizovaný liberecký tým se v první půli těžko dostávali do vyložených šancí. První z nich přišla až ve 26. minutě, kdy Krmenčík zpracoval dlouhý nákop, přiťukl patičkou zpět na Bakoše a ten obstřelem z hranice vápna těsně minul.

Viktoria před pauzou stupňovala tlak a v 44. minutě se dočkala vedení. Kopic poslal z přímého kopu balon do vápna, který si hlavou srazil do vlastní sítě Kúdela. Domácí Krmenčík ale stál v době centru v ofsajdu. Plzeň skórovala po 244 minutách.

Liberecký kouč Trpišovský poslal do druhé půle Graiciara. Hosté přidali a v 62. minutě měli první velkou šanci. Baroš se protlačil až do zakončení, ale v době, kdy se chystal ke střele, se mu vrhnul pod nohy domácí kapitán Hubník a brankář Kozáčik míč mířící na vlastní branku chytil. Vzápětí na druhé straně přestřelil Krmenčík.

Slovan začal hrozit a domácí v poslední chvíli zblokovali Součkův pokus. V 73. minutě mohla Plzeň vedení pojistit, po nakrátko rozehraném kopu ale zkazila Kopicovi po pěkné střele radost spojnice břevna a tyče.

Viktoria jako by se začala strachovat o výhru a v 79. minutě měl na hlavě vyrovnání Graiciar. K prvnímu ligovému gólu mu chyběly centimetry. Plzeň nepřidala pojišťující ani v 83. minutě, kdy hostující Dúbravka po rohu udržel míč na čáře a vzápětí Bakoš pokazil brejk špatnou přihrávkou. Liberec pak v závěru na chvíli dostal Viktorii pod takový tlak, pod kterým doma dlouho nebyla, ale srovnat nedokázal ani dalekonosnou ranou Karafiát.

Jablonec na Dukle srazila hrubka gólmana

Fotbalisté pražské Dukly ve 20. kole první ligy porazili Jablonec 1:0 a doma zvítězili poprvé od loňského září, kdy uspěli nad Brnem. Naopak Severočeši na jaře poprvé nebodovali. Utkání na Julisce rozhodl už ve druhé minutě Zinedin Mustedanagič po minele brankáře Romana Valeše.

Příbram udržela šance na záchranu, když doma porazila čtrnáctý Hradec Králové 1:0. Z posledního místa tabulky se soupeři přiblížili na rozdíl pěti bodů. Východočeši ale mají zápas k dobru. O jediný gól se už v šesté minutě postaral z penalty Tomáš Pilík. Hradec měl několik dobrých šancí, trefil i tyč, ale nakonec už potřetí na jaře nedal branku. Příbram tak ubránila teprve třetí výhru z posledních 28 ligových utkání.

Karviná vyhrála v Jihlavě 4:2 a na jaře ještě neprohrála. O výhře hostů rozhodli Lukáš Budínský, Pavel Eismann, Filip Panák a Marek Janečka, za domácí se trefili Petr Hronek s Pavlem Dvořákem. Slezanům tak patří šesté místo v tabulce, Vysočina naopak nedokázala využít zaváhání konkurenta v boji o záchranu Hradce Králové a je stále předposlední.

Fotbalisté Zlína remizovali v moravském derby se Slováckem 1:1. Oba celky tak ukončily svoji jarní sérii bez vstřeleného gólu. Vedoucí branku Slovácka dal v 16. minutě Jan Navrátil, vyrovnávací trefu zaznamenal v 41. minutě Jean-David Beauguel. Zlín už šest kol nevyhrál a může přijít o čtvrté místo v tabulce. Slovácko naopak pošesté za sebou neprohrálo a na jaře i ve čtvrtém duelu remizovalo.

Brno remizovalo s Bohemians 1905 0:0. Pražané, kteří stejně jako domácí Zbrojovka dohrávali v deseti, prodloužili čekání na ligovou branku na šest kol a celkem 626 minut. Moravané nedali gól podruhé za sebou.

20. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 44. vlastní Kúdela. Rozhodčí: Machálek - Moláček, Urban. ŽK: Hejda - Ekpai. Diváci: 9944.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Hromada (82. Chrien), Hrošovský - Kopic, Bakoš, Zeman (85. Kovařík) - Krmenčík (76. Poznar). Trenér: Pivarník.

Liberec: Dúbravka - Mikula, Kúdela, Karafiát, Kerbr - Souček - Ekpai (46. Graiciar), Ševčík, Potočný, Bartl (83. Voltr) - Baroš (71. Bosančič). Trenér: Trpišovský.

1. FK Příbram - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Branka: 6. T. Pilík z pen. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Kubr. ŽK: T. Pilík, Hruška - Janoušek, Malinský. Diváci: 2116.

Příbram: Hruška - Chaluš, Tregler, Jiránek, Divíšek (46. Krameš) - Trapp - Bazal, Suchan (86. Lupták), Rezek, Linhart (73. Kacafírek) - T. Pilík. Trenér: K. Tobiáš.

Hradec: Ottmar - Krátký (M. Černý), Chleboun, Nosek, Plašil - Janoušek, Jirsák (69. Schwarz) - Martan, P. Černý, Malinský (57. Žondra) - Pázler. Trenéři: Frimmel a Pilný.

Dukla Praha - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 2. Mustedanagič. Rozhodčí: Matějček - Paták, Pelikán. ŽK: Mustedanagič - Považanec. Diváci: 1458.

Dukla: Rada - Miloševič, Šimůnek, Štetina, Podaný - Bezpalec (82. Smejkal), Mustedanagič (69. Brejcha), Marek Hanousek - Brandner (63. Kušnír), Holenda, Olayinka. Trenér: Hynek.

Jablonec: Valeš - V. Kubista, Pernica, Beneš, Zelený - Pospíšil (46. Trávník), Jiráček - Masopust, Považanec (80. Mehanovič), Matěj Hanousek - Zrelák (65. Mihálik). Trenér: Klucký.

Vysočina Jihlava - MFK Karviná 2:4 (2:3)

Branka: 37. Hronek, 45.+2 Dvořák - 14. Budínský, 36. Eismann, 39. Panák, 68. Janečka. Rozhodčí: Franěk - Myška, Arnošt. ŽK: Hošek (Karviná). Diváci: 2501.

Jihlava: Hanuš - Tlustý, Krejčí, Mišůn, Vaculík - Ikaunieks, Hronek (73. Popovič), Štěpánek, Batioja (46. Zoubele) - Dvořák, Rabušic. Trenér: Bílek.

Karviná: Laštůvka - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann - Kalabiška (72. Puchel), Janečka, Panák (90.+1 Jovanovič), Šisler, Budínský - Wágner (84. Weber). Trenér: Weber.

Fastav Zlín - 1. FC Slovácko 1:1 (1:1)

Branky: 41. Beauguel - 16. Navrátil. Rozhodčí: Jílek - Antoníček, Kotalík. ŽK: Pazdera, Gajič - Šumulikoski, Civič, Zajíc. Diváci: 5211.

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Gajič, Matejov - Vukadinovič, Živulič, Traoré, Holík (79. Kopečný) - Diop (79. Fantiš), Beauguel. Trenér: Páník.

Slovácko: Heča - Reinberk, Hofmann, Břečka, Civič - Šumulikoski - Navrátil, Machalík (88. Biolek), Daníček, Havlík - Zajíc (90. Rada). Trenér: Levý.

Zbrojovka Brno - Bohemians Praha 1905 0:0

Rozhodčí: Pechanec - Hrabovský, Koval. ŽK: Tašči, Škoda - Krch, Berger, Buchta, Jindřišek. ČK: 77. Tašči - 42. Berger. Diváci: 5016.

Brno: Melichárek - Štohanzl (88. Přichystal), Pavlík, Kijanskas, Jablonský - Ashiru (57. Litsingi), Zavadil, Tašči, Polák, Lutonský (62. Škoda) - Řezníček. Trenér: Habanec.

Bohemians 1905: Fryšták - Dostál, Buchta, Krch, Švec, Havel - Hubínek, Jindřišek - Berger, Markovič (70. Kabajev, 89. Kuchta), Luts (46. Šmíd). Trenér: Koubek.