Převléknout doma, vysprchovat taky. Ligoví fotbalisté by se mohli vrátit k tréninku

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 4. 2020 20:40
České fotbalové kluby by se brzy mohly vrátit k přípravě na hřišti po skupinách. Ligová fotbalová asociace, která řídí první a druhou ligu, připravila metodický tréninkový materiál a čeká na schválení od ministerstva zdravotnictví.
Po skupinách trénuje třeba mnichovský Bayerrn. Takto to vypadá v jeho tréninkovém centru.
Po skupinách trénuje třeba mnichovský Bayerrn. Takto to vypadá v jeho tréninkovém centru. | Foto: Reuters

České profesionální kluby od 12. března, kdy vláda kvůli pandemii nového koronaviru vyhlásila nouzový stav, nemohou hrát soutěže a hráči trénují individuálně v domácích podmínkách.

Na začátku týdne došlo vzhledem k příznivému vývoji nemoci covid-19 v Česku k uvolnění některých omezení pro sportování a vznikl tím prostor k tomu, aby se fotbalisté vrátili k přípravě na hřiště.

Vedení LFA metodický materiál konzultovalo s Klinickou skupinou covid-19 ministerstva zdravotnictví, která jej s kladným stanoviskem předložila ke schválení ministrovi Adamu Vojtěchovi. Pokud návrh projde, LFA rozešle do všech 32 profesionálních klubů potřebné informace.

"Považujeme za stěžejní, abychom profesionálním fotbalistům zajistili maximální možné podmínky pro trénink. Především z důvodu, aby nebyli v případě ztráty výkonnosti diskvalifikováni na přestupovém trhu. Fotbal je jejich zaměstnáním a v současné situaci jsou omezeni v jeho výkonu," uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

Tréninková jednotka na hřišti by neměla být limitovaná počtem osob, LFA přesto ve svém návrhu doporučuje rozdělit kádr mužstva na více menších skupin po šesti až osmi hráčích plus realizační tým. Skupiny by se měly prostřídat.

Trénink budou muset týmy přizpůsobit povinnosti dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy a budou se tak muset vyvarovat například soubojovým cvičením.

Všichni zároveň budou muset dodržovat hygienická opatření, omezit kontakty na minimum a v areálu se zdržovat co nejmenší čas.

"Nebude možnost využívat společné šatny a sprchy. Hráči se dostaví na tréninkovou jednotku již převlečení a po ní se osprchují až doma. Cesty na tréninkovou jednotku i z ní mohou hráči řešit pouze individuálně," uvedla LFA.

"Rovněž bude nutné zajistit, aby u hrací plochy, kde se koná tréninková jednotka, byla umístěna nádoba s dezinfekčním roztokem na očistění rukou a aby byla prováděna pravidelná dezinfekce míčů a tréninkových pomůcek," dodala LFA.

Trénovat po skupinách už začala například většina týmů v německé bundeslize. Česká nejvyšší soutěž byla přerušena po 24. kole, zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavba, která bude pro většinu klubů pětikolová, a baráž o nejvyšší soutěž. Tabulku vede obhájce Slavia o osm bodů před druhou Plzní. LFA respektuje pokyny UEFA a chce první a druhou ligu dohrát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy