Jako v MMA. Boleslav pohřbil nesmyslný zkrat, Slavia pak v klidu dokráčela k výhře

Aktualizováno 14. 8. 2021 18:23
Fotbalisté Slavie zvítězili ve 4. kole Fortuna:Ligy 2:0 v Mladé Boleslavi. Zlín třemi góly ve druhé půli otočil duel v Karviné a vyhrál 3:2, České Budějovice přišly v přestřelce na Hané o triumf v sedmé minutě nastavení, kdy Olomouc srovnala na 3:3.
Jan Kuchta nasměroval prvním gólem Slavii k vítězství v Mladé Boleslavi
Jan Kuchta nasměroval prvním gólem Slavii k vítězství v Mladé Boleslavi | Foto: Reuters

Slavii poslal v Mladé Boleslavi do vedení ve 36. minutě Kuchta po hrubce brankáře Šedy, po změně stran přidal pojistku Schranz. Domácí hráli od závěru úvodního dějství bez vyloučeného Smrže, který viděl červenou kartu za nesmyslný úder loktem zezadu do hlavy protihráče.

Trenér Slavie Trpišovský udělal několik změn v sestavě oproti středeční odvetě s Ferencvárosem, ve které Pražanům nestačila k postupu domácí výhra 1:0. Na stopera se vrátili Kúdela se Zimou, v záloze dostali šanci Ekpai či Lingr. V mladoboleslavské základní sestavě překvapivě scházel špílmachr Matějovský.

Od úvodu se hrál ofenzivní fotbal. V osmé minutě hostující Masopust předložil Kuchtovi, ale ten přestřelil. Na opačné straně obral Skalák o míč Kúdelu a od gólmana Koláře odražený balon skončil těsně nad.

V 19. minutě už domácí slávistického brankáře překonali. Skalákův gól však nakonec neplatil, sudí Zelinka ho po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace odvolal kvůli tomu, že posoudil předchozí zákrok na hostujícího Oscara jako faul.

Ve 24. minutě na opačné straně mířil nad Lingr, za dalších 12 minut už ale hosté vedli. Nejlepší střelec minulé ligové sezony Kuchta obral o míč domácího gólmana Šedu a do prázdné branky otevřel skóre.

Těsně před pauzou prakticky pohřbil naděje Mladé Boleslavi Smrž, když zcela mimo aktuální dění předvedl zákrok jako z MMA a úmyslně udeřil loktem protihráče. Sudí Zelinka mu po zásahu od videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu udělil červenou kartu.

V oslabení už měl středočeský celek jen malou šanci na zvrat. Favorit hru kontroloval a mohl přidat další branky. V 54. minutě odvrátil míč bránící Lukáš Mašek, poté proti Ekpaiovi i Simovi zasáhl Šeda. Dvě šance neproměnil střídající Tecl. V 72. minutě minul a chvíli nato nastřelil domácího gólmana.

Pojistku Pražané přidali až v 83. minutě. Na dlouhý pas od Stanciua si naběhl Schranz a po samostatném úniku se štěstím prostřelil Šedu. Slovenský útočník dal čtvrtý gól v ligové sezoně, před dvěma týdny se blýskl hattrickem v Teplicích.

Vršovický obhájce titulu porazil v lize Boleslav pojedenácté za sebou a protáhl rekordní sérii bez prohry v nejvyšší soutěži už na 49 utkání.

Červenobílí mají k dobru jeden zápas s Olomoucí, který si nechali odložit v minulém týdnu kvůli odvetě s Ferencvárosem.

Boleslav ztratila body potřetí ze čtyř dosud odehraných kol a jejímu trenérovi Karlu Jarolímovi nevyšel duel proti bývalému klubu, s nímž získal dva tituly.

Skvělý zlínský poločas

Karviná vstoupila do utkání se Zlínem aktivněji a už po dvou minutách hry ohrozil branku gólmana Dostála ranou z hranice pokutového území Túlio, nicméně přestřelil. Karvinský nováček v základní sestavě Túlio byl dál aktivní a chvíli na to oslovil nebezpečným centrem i Čmelíka, také on ale nezakončil přesně.

Zlín, který se v minulém kole dočkal proti Teplicícím prvního vítězství takřka po půl roce, mohl udeřit po čtvrthodině hry, jenže Poznar z přímého kopu neuspěl.

Skóre zápasu tak otevřela Karviná. Ve 23. minutě si naskočil na přetažený přímý kop Santos, vrátil míč do pokutového území a zde ho dopravil do sítě důrazně hlavičkující Buchta. Obránce Slezanů se v lize trefil pošesté v kariéře a proti svému bývalému klubu, kde působil ještě v minulé sezoně.

Domácí pokračovali v útočné hře a do přestávky se mohli prosadit znovu Túlio nebo Čmelík, jejich pokusy však letěly pokaždé mimo. Zlín navíc přišel do poločasu o brankáře Dostála, který si poranil koleno a musel ho vystřídat náhradní gólman Rakovan.

Co se hráčům Karviné nepodařilo v závěru první části, to napravili hned v úvodu té druhé. Hned po minutě hry vyslal z levé strany prudký centr před bránu Bartošák a Papadopulos se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Šestatřicetiletý útočník se prosadil podruhé v sezoně.

Teprve po druhé inkasované brance se Zlín vrhl do útoku a v 55. minutě mohl snížit Reiter, jeho šanci ale zablokovali domácí obránci. O chvíli později se hosté přeci jen dočkali. Po odvráceném přímém kopu se opřel do míče Fillo a vrátil nekompromisní ranou "Ševce" do hry. Zlín navíc pokračoval v tlaku a Poznar vzápětí trefil tyč.

Útočník Zlína se ovšem dočkal 11 minut před koncem. Po faulu Dramého na střídajícího Tkáče nařídil sudí Machálek pokutový kop a zkušený útočník střelou do protipohybu gólmana Neumana vyrovnal.

Domácí se sice ještě snažili v závěru vrátit do vedení, místo toho ale naopak utkání úplně ztratili. Conde sice po brejku ještě svou šanci neproměnil, ve druhé minutě nastaveného času se však prodral k nakopnutému míči střídající Cedidla a dokonal konečný obrat ve prospěch Zlína. Ten tak vyhrál v lize podruhé za sebou a porazil Karvinou podruhé z posledních šesti zápasů.

Hanáky spasil gól po vypršení nastavení

Olomouc začala proti Jihočechům ofenzivně. V šesté minutě vychytal Vorel v krátkém sledu střelecké příležitosti Matouška a Zmrzlého.

Hanákům ovšem kvůli zraněním chyběla zkušená a sehraná stoperská dvojice Hubník s Benešem a nesoulad zadních řad se projevil hned v první vážnější akci Jihočechů. Bassey měl v deváté minutě dost času zpracovat si míč uvnitř pokutového území a střelou k tyči otevřel skóre. Ve 14. minutě pak mohl navýšit vedení Brandner.

Sigmu inkasovaný gól nijak nedeprimoval a nadále diktovala hru. Vytvořila si územní převahu a nejblíže k vyrovnání měl Hála, ovšem ve skluzu zblízka neusměrnil míč do sítě, podobně jako Matoušek při střele z šestnáctky.

Budějovice hrozily z brejků. Bassey svoji druhou šanci nevyužil, ale po dalším zaváhání olomoucké obrany přiťukl Mihálik míč Čavošovi, který jej v 41. minutě poslal do odkryté branky a přinesl Jihočechům dvoubrankové vedení.

Po přestávce Olomouc přeskupila složení formací a brzy se dočkala snížení. Růsek přiťukl míč v pokutovém území stoperovi Jemelkoví, který se v 53. minutě nemýlil. Ovšem příliš dlouho se Sigma neradovala. Další brejk a centr usměrnil za záda Macíka střídající Tolno a vrátil Dynamu po hodině hry dvoubrankové vedení.

Domácí se ale nevzdali. Velkou šanci měli Hála s Vaněčkem, ale na Vorla nevyzráli. Videorozhodčí pak pomohl Budějovicím, když po jeho zásahu odvolal sudí Černý nařízenou penaltu za hraniční zákrok Škody na Gonzáleze. Domácí přesto v 87. minutě díky střídajícímu Zifčákovi snížili.

V závěru si vytvořili velký tlak a po uplynutí původně avizovaných šesti minut nastavení se dočkali vyrovnání z kopačky Poulola, jehož pokus o tyč zapadl do sítě. Sigma za tři kola nové sezony vstřelila osm branek, stejný počet jich ale také inkasovala.

4. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 36. Kuchta, 83. Schranz. Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Hrabovský - Franěk (video). ŽK: Plechatý - Kúdela, Hromada. ČK: 45.+1 Smrž (M. Boleslav). Diváci: 3712.

Ml. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Preisler (61. Plechatý) - Dancák, Smrž - Skalák (71. Stránský), L. Mašek (76. Matějovský), Ewerton (61. Ladra) - Škoda (60. Fila). Trenér: Jarolím.

Slavia: Kolář - Masopust (77. Holeš), Kúdela, Zima, Oscar - Traoré (84. Hromada), Stanciu - Ekpai, Lingr (58. Schranz), Sima (77. Madsen) - Kuchta (58. Tecl). Trenér: Trpišovský.

MFK Karviná - Fastav Zlín 2:3 (1:0)

Branky: 23. Buchta, 47. Papadopulos - 59. Fillo, 79. Poznar z pen., 90.+2 Cedidla. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Vodrážka - Julínek (video). ŽK: Túlio - Hlinka, Janetzký. Diváci: 1597.

Karviná: Neuman - Santos, Buchta, S. Dramé, Křapka - Mangabeira, Túlio (66. Nešický) - Čmelík, Qose (89. Svoboda), Bartošák (79. Sinjavskij) - Papadopulos (66. Tavares). Trenér: Weber.

Zlín: Dostál (37. Rakovan) - Fantiš, Kolář, Procházka, Vraštil - Conde, Hlinka (90. Simerský) - Reiter (75. Janetzký), Fillo, Y. Dramé (75. Tkáč) - Poznar (90.+1 Cedidla). Trenér: Kalivoda.

Sigma Olomouc - Dynamo České Budějovice 3:3 (0:2)

Branky: 53. Jemelka, 87. Zifčák, 90.+7 Poulolo - 9. Bassey, 41. Čavoš, 61. Tolno. Rozhodčí: Černý - Kotík, Váňa - Hrubeš (video). ŽK: Hála, Jemelka, Poulolo, Chvátal, Jílek (trenér) - Talověrov, Valenta. Diváci: 3619.

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrzlý (46. Vaněček) - Breite, González (80. Zifčák) - Matoušek (46. Vepřek), Sedlák (46. Daněk), Hála (66. Šíp) - Růsek. Trenér: Jílek.

Č. Budějovice: Vorel - Sladký (84. Čolič), Králik, Talověrov, Novák - Javorek (55. Valenta), Čavoš - Brandner (84. Vais), Hora (72. Škoda), Mihálik (55. Tolno) - Bassey. Trenér: Horejš.