Hra nervů začíná. Finále ligy zažívá premiéru, chválí ho i ti, kteří na něj doplatili

Marek Janoš ČTK Marek Janoš, ČTK
3. 5. 2019 6:38
Českou fotbalovou ligu čeká velká premiéra. Poprvé v historii samostatné soutěže dochází ke změně herního formátu. Zatímco v minulé sezoně bylo po 30 kolech jasno o mistrovi, sestupujících i místech zajišťujících evropské poháry, letos nejdůležitější zápasy teprve přijdou.
Díky nadstavbě uvidí diváci jedno ligové derby pražských "S" navíc
Díky nadstavbě uvidí diváci jedno ligové derby pražských "S" navíc | Foto: Milan Kammermayer

Trenéři ligových týmů nadstavbu vyhlíží s napětím. Jejich týmy čekají utkání, ve kterých si nebudou moci dovolit zaváhání. Jeden souboj může rozhodnout třeba o tom, zda klub čeká klidný konec sezony, nebo nevyzpytatelná baráž.

"Pro diváka je to nesmírně zajímavé. V každém kole uvidí spoustu zápasů o všechno. Jak ve skupině o udržení, tak v play off. Kluby hrají o evropské poháry, to je pro ně fantazie. Čeká nás spousta skvělých zápasů, ve skvělém počasí, na skvělých terénech," pochvaluje si nový systém trenér Bohemians Martin Hašek.

Nejsledovanější bude skupina o titul, ve které Slavia brání svůj náskok na Plzeň a fanoušky čeká velká porce atraktivních zápasů. Zdůrazněme, že Viktoria potřebuje v pěti zápasech získat o pět bodů více než sešívaní, protože o zisku titulu rozhodne v případě stejného bodového zisku pořadí po základní části, ve kterém má Slavia výhodu.

Finále ligy přináší největší nejistotu týmům ve skupině o záchranu. "Bavil jsem se o tom i s kolegy z jiných týmů, čekají nás nervy až do konce," ví trenér Slovácka Martin Svědík. Jeho tým měl ještě v posledním kole šanci na postup do skupiny o Evropu, ale nakonec musí zvládnout těžké střety v poslední skupině.

Naopak Teplice svou pozici na desátém místě uhájily. "Cítíme obrovskou úlevu, protože víme, jak by skupina o udržení byla náročná," konstatoval teplický stratég Stanislav Hejkal. Jeho tým se utká v semifinále skupiny s Mladou Boleslaví.

Středočeši prožili v závěru základní jiný příběh. Snažili se ještě proniknout do první šestice týmů, ale nakonec skončili o skóre na sedmém místě za Libercem. "Jsme trochu zklamaní z toho, že jsme se nedostali do první šestky, která bude hrát o titul," přiznal trenér Boleslavi Jozef Weber. "Nadstavba je pro všechny trenéry i hráče zcela nová a neznámá soutěž," dodal.

Dukla, Karviná, Příbram, Opava, Slovácko a Bohemians budou soupeřit ve skupině o záchranu. Poslední tým přímo sestupuje, další dva čeká baráž proti soupeřům ze druhé ligy. Šance Dukly jsou pouze teoretické, další kluby se budou snažit vyhnout baráži.

"Všechny týmy, které jsou teď v dolní skupině, logicky nejsou v klidu. Pro všechny kluby před sezonou byla spodní skupina černou můrou. Pokud by byl systém jako v desítkách předchozích let, tak by Bohemka byla dávno zachráněná," upozornil před začátkem nadstavby Hašek.

Podívejte se, jakým systémem bude probíhat historicky první nadstavbová část české nejvyšší fotbalové soutěže. | Video: Fortuna:Liga

Nezapomněl ovšem zdůraznit, že nový systém nezatracuje. Naopak. "Před sezonou jsem byl velký zastánce tohoto systému. Teď jsme s Opavou a Slováckem první mužstvo, které by bylo bývalo v klidu, ale není. Karviná by loni sestoupila. Díky tomuto systému se může vysekat i z baráže," poukázal na situaci patnáctého týmu tabulky, který z nejhoršího vytáhl trenér František Straka.

"Teď se mi ten systém nelíbí," smál se slovácký trenér Svědík. "Z hlediska atraktivity je to určitě lepší pro diváky. Pro nás trenéry to znamená víc nervů," dodal vážněji. Finále Fortuna:Ligy začne dnes zápasy skupiny o Evropu. Od 18 hodin se utkají Teplice s Boleslaví a Zlín s Olomoucí, zároveň budou ve skupině o záchranu Bohemians hostit Duklu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy