Překvapení v lize: lídr z Plzně ztratil body s posledními Pardubicemi, remizoval 1:1

Aktualizováno 13. 11. 2022 17:50
Fotbalisté lídra Fortuna:Ligy z Plzně v 16. kole, v tomto roce závěrečném, překvapivě jen remizovali 1:1 s posledními Pardubicemi, v čele tabulky však přes zimu zůstanou. Slovácko otočilo duel v Hradci Králové a zvítězilo 2:1, tři body si veze i Olomouc z Brna za výhru 3:2.
Ani Jhon Mosquera nepostrčil Plzeň k vítězství nad Pardubicemi, s remízou být spokojený nemohl | Foto: Reuters

V pražském Ďolíčku, kde se Pardubice rozloučily se svým azylem, neboť od jara se vrací do své nové arény, zahrozila první Plzeň.

S Chorého skákavou hlavičkou v 10. minutě si však brankář Markovič poradil, Vlkanova zase z vápna vystřelil vedle. Na další šanci si diváci museli počkat až do 38. minuty. Pardubický stoper Tomáš Vlček na brankové čáře po Mosquerově hlavě zachránil svůj tým od inkasované branky a Bucha z dorážky přestřelil.

Po změně stran Jirkova tečovaná přízemní střela skončila na boční síti domácí branky. Mosquera po rohovém kopu napálil "nůžkami" břevno.

V 57. minutě se nečekaně prosadili Východočeši. Černý před brankou nejprve neusměrnil do sítě Kurkovu přihrávku, ale míč se k němu vrátil a napodruhé se kapitán Pardubic nemýlil. Sedmatřicetiletý útočník se trefil ve druhém z posledních tří kol. Nejhorší útok tak vyzrál na nejlepší obranu soutěže.

Plzeň zvýšila ofenzivní snahu, ale Markovič v tváří tvář Chorému špičkou kopačky vytáhl jeho střelu. V 76. minutě Západočeši srovnali, když Havel přízemní ranou v šestnáctce překonal Markoviče. Reprezentační obránce zaznamenal třetí gól v ligové sezoně. Pardubice inkasovaly už 39. gól v ročníku nejvyšší soutěže a jsou v tomto ohledu rovněž nejslabší.

Na obrat už favorit utkání nedosáhl. Naopak mohl v 83. minutě opět prohrávat, jenže střídající Lima ve velké šanci z vápna vysoko přestřelil.

Hradec Králové podlehl Slovácku 1:2, přestože ve svém domácím azylu v Mladé Boleslavi vedl brankou Matěje Ryneše. Po změně stran vyrovnal Marek Havlík a Ondřej Mihálik zařídil hostům vítězný obrat z penalty. Východočeši v nejvyšší soutěži prohráli třetí zápas po sobě a klesli na páté místo tabulky, Slovácko přezimuje o tři příčky níž.

Olomouce zvítězila v Brně 3:2 a rok zakončí na čtvrtém místě tabulky. Skóre otevřel v úvodu hostující Ondřej Zmrzlý, vyrovnal nejlepší střelec soutěže Jakub Řezníček svým 11. gólem v sezoně. Těsně před přestávkou poslal Hanáky do vedení Radim Breite. Po hodině hry odpověděl Ondřej Pachlopník, ale o výhře Sigmy rozhodl v 78. minutě Jan Navrátil.

16. kolo první fotbalové ligy (hráno v Praze v Ďolíčku):

FK Pardubice - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branky: 57. Černý - 76. Havel. Rozhodčí: Nehasil - M. Vlček, Váňa - Hocek (video). ŽK: Janošek, Chlumecký - Hejda. Diváci: 1469.

Pardubice: Markovič - Icha, T. Vlček, Chlumecký, Kurka - Tischler, Janošek (87. Koukola) - Kostka (76. Lima), Hlavatý, Vacek - Černý (84. Mareš). Trenér: Kováč.

Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka (66. Bassey) - Bucha, Kalvach - Jirka (87. Pilař), Vlkanova (66. Holík), Mosquera - Chorý. Trenér: Bílek.

Zbrojovka Brno - Sigma Olomouc 2:3 (1:2)

Branky: 34. Řezníček, 65. Pachlopník - 9. Zmrzlý, 45. Breite, 78. Navrátil. Rozhodčí: Černý - Paták, Horák - Kocourek (video). ŽK: Souček, Alli - Chvátal, Breite, Spáčil. Diváci: 4618.

Brno: Berkovec - Hrabina (86. Rogožan), Endl, Štěrba, Granečný (79. Falta) - Texl, Souček (46. Pachlopník) - Přichystal (79. Hladík), Ševčík, Alli - Řezníček. Trenér: Dostálek.

Olomouc: Trefil - Chvátal (87. Sláma), Beneš, Vraštil, Zmrzlý - Breite, Spáčil (61. Sedlák) - Zifčák (74. Matoušek), Růsek (74. Zorvan), Navrátil (87. Pokorný) - Chytil. Trenér: Jílek.

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 1:2 (1:0)

Branky: 27. Ryneš - 52. Havlík, 69. Mihálik z pen. Rozhodčí: Petřík - Hrabovský, Machač - Szikszay (video). ŽK: Smrž - Mihálik, Kalabiška, Vecheta, Tomič.

Hradec: Reichl - Klíma, Čihák, Čech - Gabriel, Kučera (81. Dvořák), Smrž, Harazim (74. Novotný) - Kubala, Ryneš - Matěj Koubek (81. Rybička). Trenér: Miroslav Koubek.

Slovácko: Nguyen - Hofmann, Šimko, Kadlec - Tomič, Trávník (46. Daníček), Havlík, Kalabiška - Petržela (23. Kohút, 40. Vecheta), Mihálik (90. Reinberk) - Šašinka (90. Břečka). Trenér: Svědík.