Práva na ligu má Pragosport až do roku 2020. Televize už si rozdělily nový ročník i předkola pohárů

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 7. 2017 6:00
Největší šlágr každého ligového kola odvysílá O2 TV, obvykle v neděli v 18 hodin. Česká televize z ligy chystá dva přenosy týdně. Obě televize nabídnou i zápasy českých zástupců v předkolech evropských pohárů.
Extrémní pozornost dozajista opět přitáhnou vzájemné ligové zápasy Sparty a Slavie. Je prakticky jisté, že je odvysílá placená televize O2 TV
Extrémní pozornost dozajista opět přitáhnou vzájemné ligové zápasy Sparty a Slavie. Je prakticky jisté, že je odvysílá placená televize O2 TV | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Do české fotbalové HET ligy se valí zahraniční hvězdy typu Dannyho či Ben Chajma. A fanoušky zajímá, kde, kdy a jak nabídnou jednotlivé zápasy soutěže zdejší televize. Odpověď je jednoduchá: Nabídka bude prakticky stejná, jak si ji pamatujeme z minulého ročníku.

To znamená, že klíčový zápas kola bude vysílat placená O2 TV, přičemž po prázdninách slibuje přidat ještě jeden další duel. Veřejnoprávní ČT Sport pak připravuje dva duely z každého ligového dějství.

Obě zmíněné televize nabídnou i zápasy z evropských pohárových předkol v Lize mistrů a Evropské lize. O2 TV bude vysílat přinejmenším domácí zápasy Slavie, Česká televize už je na něčem podobném domluvená s Plzní a Spartou. Odvysílá navíc i nejbližší domácí duel Mladé Boleslavi ve 2. předkole Evropské ligy.

Ale zpět k lize. Mnohé patrně překvapí informace, že společnost Pragosport drží práva na vysílání zdejší nejvyšší fotbalové soutěže až do roku 2020. A nikoli jen do léta 2018, jak se dosud obecně předpokládalo. "Prodloužili jsme to, už je to nějaký čas," podotýká k tomu Jaroslav Vacek, šéf společnosti Pragosport.

Od STES, obchodní společnosti Fotbalové asociace ČR, koupil Pragosport vysílací práva na ligu v roce 2014, a to původně na čtyřleté období. Má se za to, že za každý ročník platí zhruba 120 milionů korun, které jsou pak rozděleny mezi kluby.

Loni došlo k "odtržení" ligy od Fotbalové asociace ČR, přičemž šéf samostatné soutěže Dušan Svoboda dlouhodobě hovoří o tom, že ve chvíli, kdy si zástupci ligy budou televizní a marketingová práva na svou soutěž prodávat sami, vydělají výrazně větší peníze než dosud.

Svoboda: Budeme chtít víc. Vacek: Placení je moje vášeň!

Obecně se počítalo s tím, že k tomuto oživení ekonomiky dojde v létě 2018, kdy měly vypršet původní kontrakty, a to jak se sponzory, tak s Pragosportem.

Jak známo, z role titulárního sponzora odstoupily postupně Synot i epojisteni.cz, v příští sezoně se tedy soutěž bude hrát jako HET liga. A od ročníku 2018/19 už je liga pro změnu "obrandovaná" Fortunou, která si pozici titulárního sponzora zajistila v předstihu.

Že se ale v tichosti o dva roky prodloužila i televizní smlouva s Pragosportem, je překvapivější zjištění. "Ano, smlouva s držitelem práv na další dva roky je sice uzavřená, ale ještě nás čekají jednání o předpokládaném navýšení finančního plnění od Pragosportu. Od ročníku 2018/19 totiž liga nabídne víc zápasů a bude za to logicky chtít i víc peněz," připomíná Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, že přespříští ročník po 30. kole nově nabídne i další atraktivní souboje o titul, poháry i udržení v soutěži.

Na strategii prodat někomu práva dopředu a až pak se s ním začít dohadovat o výši jeho finančního plnění nevidí Svoboda nic divného. Přitom jeho představa o navýšení ceny vysílacích práv není úplně malá.

"Slíbil jsem klubům, že od příštího ročníku po zavedení nadstavby dostane každý z nich každoročně o 2 miliony korun víc," říká Dušan Svoboda. Jeho protějšek v připravovaných jednáních Jaroslav Vacek na toto téma odpověděl deníku Aktuálně.cz ve stručné SMS s nadsázkou sobě vlastní: "Placení je moje vášeň!"

Přenosy z ligy budou opět placené, ale i veřejnoprávní

To vše je otázka budoucnosti, věnujme se teď ale blíže soutěžnímu ročníku 2017/18, který se pod názvem HET liga rozehraje už za tři týdny. 

Stejně jako v uplynulé sezoně si televizní vysílací práva pro české území koupily od Pragosportu dva subjekty na trhu, konkrétně O2 TV a Česká televize. Takzvaná první volba, tedy možnost zvolit si nejatraktivnější zápas kola, zůstává v rukou placené O2 TV, konkrétně jejího kanálu O2 TV Fotbal.

"O2 TV by své zápasy měla vysílat v sobotu a v neděli obvykle od 18 hodin, Česká televize v pátek a v sobotu od 20 hodin," říká Tomáš Bárta, výkonný ředitel ligy.  A upozorňuje, že časy výkopu televizních zápasů mohou být podle situace i proměnlivé. Konkrétní rozdělení televizních zápasů pro první kola nového ročníku ligy by mělo být zveřejněno během dneška.

"Náš magnet kola budeme vysílat vždy v neděli, po prázdninách zařadíme do nabídky i druhý zápas z každého ligového víkendu," upřesňuje Marek Kindernay, šéf O2 Sport.

Obě stanice, které budou přenášet ligu, rozhodně nechtějí nechat ležet ladem ani zápasy českých zástupců v předkolech evropských pohárů. Jako první se v nich představí FK Mladá Boleslav, kterou čeká vystoupení už ve II. předkole Evropské ligy. "Jsme domluvení, že domácí zápas Mladé Boleslavi v tomto předkole odvysíláme," říká Jiří Ponikelský, šéf programu ČT Sport.

"Stejně tak už máme dohodu se Spartou a s Plzní. Opět odvysíláme jejich domácí zápasy v předkolech - a ještě uvidíme, jaké možnosti se naskytnou ohledně duelů na stadionech soupeřů, samozřejmě záleží i na losu, který je na programu 14. července," dodává Jiří Ponikelský.

Na O2 Sport v tomto ohledu uzavřeli dohodu s pražskou Slavií. "Rozhodně budeme vysílat její domácí vystoupení, jednat budeme o venkovních. A zařazujeme i slávistická přípravná utkání. Už u nás běžel duel s Celtikem, chystáme i přenosy slávistických mačů s Krasnodarem, Nice a West Bromwich Albion," podtrhává Marek Kindernay, šéf O2 Sport.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy