Práva na ligu má Pragosport až do roku 2020. Televize už si rozdělily nový ročník i předkola pohárů

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 7. 2017 6:00
Největší šlágr každého ligového kola odvysílá O2 TV, obvykle v neděli v 18 hodin. Česká televize z ligy chystá dva přenosy týdně. Obě televize nabídnou i zápasy českých zástupců v předkolech evropských pohárů.
Extrémní pozornost dozajista opět přitáhnou vzájemné ligové zápasy Sparty a Slavie. Je prakticky jisté, že je odvysílá placená televize O2 TV
Extrémní pozornost dozajista opět přitáhnou vzájemné ligové zápasy Sparty a Slavie. Je prakticky jisté, že je odvysílá placená televize O2 TV | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Do české fotbalové HET ligy se valí zahraniční hvězdy typu Dannyho či Ben Chajma. A fanoušky zajímá, kde, kdy a jak nabídnou jednotlivé zápasy soutěže zdejší televize. Odpověď je jednoduchá: Nabídka bude prakticky stejná, jak si ji pamatujeme z minulého ročníku.

To znamená, že klíčový zápas kola bude vysílat placená O2 TV, přičemž po prázdninách slibuje přidat ještě jeden další duel. Veřejnoprávní ČT Sport pak připravuje dva duely z každého ligového dějství.

Obě zmíněné televize nabídnou i zápasy z evropských pohárových předkol v Lize mistrů a Evropské lize. O2 TV bude vysílat přinejmenším domácí zápasy Slavie, Česká televize už je na něčem podobném domluvená s Plzní a Spartou. Odvysílá navíc i nejbližší domácí duel Mladé Boleslavi ve 2. předkole Evropské ligy.

Ale zpět k lize. Mnohé patrně překvapí informace, že společnost Pragosport drží práva na vysílání zdejší nejvyšší fotbalové soutěže až do roku 2020. A nikoli jen do léta 2018, jak se dosud obecně předpokládalo. "Prodloužili jsme to, už je to nějaký čas," podotýká k tomu Jaroslav Vacek, šéf společnosti Pragosport.

Od STES, obchodní společnosti Fotbalové asociace ČR, koupil Pragosport vysílací práva na ligu v roce 2014, a to původně na čtyřleté období. Má se za to, že za každý ročník platí zhruba 120 milionů korun, které jsou pak rozděleny mezi kluby.

Loni došlo k "odtržení" ligy od Fotbalové asociace ČR, přičemž šéf samostatné soutěže Dušan Svoboda dlouhodobě hovoří o tom, že ve chvíli, kdy si zástupci ligy budou televizní a marketingová práva na svou soutěž prodávat sami, vydělají výrazně větší peníze než dosud.

Svoboda: Budeme chtít víc. Vacek: Placení je moje vášeň!

Obecně se počítalo s tím, že k tomuto oživení ekonomiky dojde v létě 2018, kdy měly vypršet původní kontrakty, a to jak se sponzory, tak s Pragosportem.

Jak známo, z role titulárního sponzora odstoupily postupně Synot i epojisteni.cz, v příští sezoně se tedy soutěž bude hrát jako HET liga. A od ročníku 2018/19 už je liga pro změnu "obrandovaná" Fortunou, která si pozici titulárního sponzora zajistila v předstihu.

Že se ale v tichosti o dva roky prodloužila i televizní smlouva s Pragosportem, je překvapivější zjištění. "Ano, smlouva s držitelem práv na další dva roky je sice uzavřená, ale ještě nás čekají jednání o předpokládaném navýšení finančního plnění od Pragosportu. Od ročníku 2018/19 totiž liga nabídne víc zápasů a bude za to logicky chtít i víc peněz," připomíná Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, že přespříští ročník po 30. kole nově nabídne i další atraktivní souboje o titul, poháry i udržení v soutěži.

Na strategii prodat někomu práva dopředu a až pak se s ním začít dohadovat o výši jeho finančního plnění nevidí Svoboda nic divného. Přitom jeho představa o navýšení ceny vysílacích práv není úplně malá.

"Slíbil jsem klubům, že od příštího ročníku po zavedení nadstavby dostane každý z nich každoročně o 2 miliony korun víc," říká Dušan Svoboda. Jeho protějšek v připravovaných jednáních Jaroslav Vacek na toto téma odpověděl deníku Aktuálně.cz ve stručné SMS s nadsázkou sobě vlastní: "Placení je moje vášeň!"

Přenosy z ligy budou opět placené, ale i veřejnoprávní

To vše je otázka budoucnosti, věnujme se teď ale blíže soutěžnímu ročníku 2017/18, který se pod názvem HET liga rozehraje už za tři týdny. 

Stejně jako v uplynulé sezoně si televizní vysílací práva pro české území koupily od Pragosportu dva subjekty na trhu, konkrétně O2 TV a Česká televize. Takzvaná první volba, tedy možnost zvolit si nejatraktivnější zápas kola, zůstává v rukou placené O2 TV, konkrétně jejího kanálu O2 TV Fotbal.

"O2 TV by své zápasy měla vysílat v sobotu a v neděli obvykle od 18 hodin, Česká televize v pátek a v sobotu od 20 hodin," říká Tomáš Bárta, výkonný ředitel ligy.  A upozorňuje, že časy výkopu televizních zápasů mohou být podle situace i proměnlivé. Konkrétní rozdělení televizních zápasů pro první kola nového ročníku ligy by mělo být zveřejněno během dneška.

"Náš magnet kola budeme vysílat vždy v neděli, po prázdninách zařadíme do nabídky i druhý zápas z každého ligového víkendu," upřesňuje Marek Kindernay, šéf O2 Sport.

Obě stanice, které budou přenášet ligu, rozhodně nechtějí nechat ležet ladem ani zápasy českých zástupců v předkolech evropských pohárů. Jako první se v nich představí FK Mladá Boleslav, kterou čeká vystoupení už ve II. předkole Evropské ligy. "Jsme domluvení, že domácí zápas Mladé Boleslavi v tomto předkole odvysíláme," říká Jiří Ponikelský, šéf programu ČT Sport.

"Stejně tak už máme dohodu se Spartou a s Plzní. Opět odvysíláme jejich domácí zápasy v předkolech - a ještě uvidíme, jaké možnosti se naskytnou ohledně duelů na stadionech soupeřů, samozřejmě záleží i na losu, který je na programu 14. července," dodává Jiří Ponikelský.

Na O2 Sport v tomto ohledu uzavřeli dohodu s pražskou Slavií. "Rozhodně budeme vysílat její domácí vystoupení, jednat budeme o venkovních. A zařazujeme i slávistická přípravná utkání. Už u nás běžel duel s Celtikem, chystáme i přenosy slávistických mačů s Krasnodarem, Nice a West Bromwich Albion," podtrhává Marek Kindernay, šéf O2 Sport.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy