Poklona Peltovi, prohlásil Rada. Jablonec si poprvé v historii zahraje skupinu evropského poháru

26. 5. 2018 19:25
Klub bývalého kontroverzního šéfa českého fotbalu obsadil třetí místo a má jistou Evropskou ligu.
Petr Rada
Petr Rada | Foto: Milan Kammermayer

Jablonec - Mohli ještě pomýšlet i na závěrečné předkolo Ligy mistrů, ale protože si druhou příčku v HET lize pohlídala vítězstvím v Teplicích Slavia, čeká na fotbalisty Jablonce v příští sezoně Evropská liga. Mají přitom jistotu, že si poprvé v historii klubu zahrají základní skupinu některé pohárové soutěže.

"Všichni tady v klubu jsme šťastni, že jsme konečně prolomili nějakou věc, i když k tomu měl možná Jablonec někdy už blíž," prohlásil kouč Jablonec Petr Rada po posledním ligovém kole, v němž jeho svěřenci porazili 2:0 Slovácko.

V tabulce obsadili konečnou třetí příčku, což znamená, že skupinu Evropské ligy mají jistou a nemusejí se prodírat náročnou kvalifikací. "Jsme třetí a musím říct, že jsme si to zasloužili. Uhráli jsme to fotbalově. Udělali jsme na jaře 35 bodů," spočítal kouč nejlepšího jarního celku soutěže.

Rada přitom přišel na jabloneckou lavičku v zimní přestávce, kdy v roli hlavního trenéra vystřídal Zdeňka Kluckého. "Není to moje zásluha, ale zásluha hráčů. Největší poklona patří panu Peltovi. Je to jeho klub a podívá se do té Evropy, o které snil už dlouho," zmínil Rada majitele Jablonce a bývalého kontroverzního šéfa českého fotbalu.

Proti Slovácku poslal domácí do vedení ve 14. minutě Doležal a pojistku přidal v 53. minutě druhý z útočníků Chramosta. Severočeši zvítězili v lize popáté za sebou, naopak Slovácko prohrálo poprvé po sedmi utkáních.

V úvodu ale překvapivě jako první zahrozili hosté. Po kombinační akci se v druhé minutě dostal až před domácího brankáře Hrubého Sadílek, jeho střelu však v poslední chvíli stihl zablokovat bek Hanousek.

Od té doby na trávníku kraloval Jablonec, který potřeboval k jistotě třetího místa vyhrát, pokud se nechtěl spoléhat na zaváhání konkurentů. Doležal nejprve mířil těsně nad, ale ve 14. minutě už se prosadil hlavičkou do prázdné branky poté, co hostující gólman Daněk nedosáhl na Holešův centr. Jablonecký kanonýr se na jaře v lize trefil už pošesté.

"Na začátku bylo vidět, jak je pro nás zápas důležitý. Prvních sedm osm minut to nebyl náš výkon. Soupeř měl jednu velkou šanci, naštěstí ji neproměnil. Pak jsme se trochu uklidnili a dali branku na 1:0," uvedl Rada.

Domácí ve zbytku úvodního dějství většinu času kontrolovali hru a měli řadu slibně rozjetých akcí, které však nedokázali dotáhnout do úspěšného konce.

"Možná jsme hráli dobře do 10. minuty, v úvodu jsme měli velkou šanci, kterou jsme neproměnili. Pak vzal Jablonec otěže utkání do svých rukou, diktoval tempo hry. Byl absolutně dominantní na míči a my jsme nestíhali," uvedl trenér Slovácka Michal Kordula.

Pojistku přidal Jablonec až po přestávce. Na konci 53. minuty po dalším Holešově centru gólman Daněk opět nedosáhl na míč, který propadl až k Chramostovi a jeho nepovedená střela vysokým obloučkem se štěstím zapadla do sítě. Domácí útočník skóroval ve třetím kole za sebou.

"Dneska to byl povedený zápas. Centry mi šly, mám dvě asistence v jednom utkání, to se mi ještě nepovedlo," pochvaloval si Holeš. Za dvě minuty nabil Hübschmanovi a tomu k druhé brance v české lize chyběl jen kousek. V další velké šanci pak Daněk vychytal Chramostu, ale domácí to už moc mrzet nemuselo.