Pohárové počty: Plzeň má pohádkový balík na dosah, Spartě hrozí, že bude po 36 letech bez Evropy

Jiří Škuba Jiří Škuba
4. 5. 2018 10:04
Až finále Ligy mistrů a Evropské ligy rozhodnou o tom, kam a do jaké fáze postoupí české týmy v nadcházejících ročnících evropských pohárů.
Plzeň je krok od Ligy mistrů.
Plzeň je krok od Ligy mistrů. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Revoluce v nasazení do evropských pohárů a vysoký koeficient otevřely českým týmům luxusní vyhlídky pro nadcházející ročník Ligy mistrů a Evropské ligy. Kam a za jakých podmínek Plzeň a spol. postoupí?

Liga mistrů

Přibližně 330 milionů korun za účast, další miliony za dosažené výsledky. Fotbalová Plzeň je velmi, velmi blízko pohádkové sumě za přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů. K definitivě ovšem potřebuje ještě naplnění dvou předpokladů:

a) musí vyhrát mistrovský titul. Ten má ovšem Vrbova parta na dosah; může slavit už v sobotu, stačí neprohrát v Edenu se Slavií.

b) Ligu mistrů musí vyhrát tým, který se zároveň kvalifikuje do elitní evropské společnosti z domácí soutěže. Real Madrid už tuto podmínku naplnil, ovšem u Liverpoolu to zatím neplatí, i když to, že by Reds skončili mimo nejlepší čtyřku Premier League, je krajně nepravděpodobné (na pátou Chelsea, která má o zápas méně, mají dvě kola před koncem náskok šesti bodů).

Možnost zahrát si Ligu mistrů nabízí i druhé místo v české nejvyšší soutěži, k němuž mají nejblíže Slavia (50 bodů) a Olomouc (48). A před stříbrným týmem HET Ligy se otevírá slibná představa: pokud totiž finále Evropské ligy ovládne mančaft, který si zajistí postup do Ligy mistrů z domácí soutěže, půjde český vicemistr rovnou do třetího předkola LM, ale především - na rozdíl od let minulých bude mít v případě neúspěchu zajištěnu účast v základní skupině Evropské ligy.

A jak jsou na tom fináloví soupeři? Atlético má jistotu, na druhém místě španělské ligy má dostatečný náskok. Horší je situace v případě Olympique Marseille, který tři kola před koncem ztrácí na příčku zajišťující kvalifikaci Ligy mistrů jeden bod.

Evropská liga

Ale pozor! Volné vstupenky do Evropské ligy se týkají i třetího místa, a to v případě, že Slavia vyhraje středeční finále MOL Cupu proti Jablonci. V takovém případě postoupí do 2. předkola Evropské ligy i pátý celek v ligovém pořadí.

Jenže adeptů na evropské poháry je čtyři kola před koncem šest. Včetně Sparty, která se sice drží na pátém místě, ale pouze s jednobodovým náskokem na šestý Liberec.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy