Zasloužená husa pro klokany. Parádní podzim, libuje si trenérská kometa Hašek

František Typovský František Typovský
24. 11. 2017 10:47
Fotbalisté pražských Bohemians jsou příjemným překvapením letošního ročníku HET ligy. Rychlou a ofenzivní hrou překvapují soupeře a atakují pohárové příčky. Jejich trenér, Martin Hašek, vidí za skvělými výkony hlavně příliv mladých hráčů, kteří dokážou soupeře uběhat. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal 48letý kouč změny, které v Ďolíčku provedl. Zmínil se také o tom, jak prožívá spory kolem vršovického stadionu a jak odměnil své svěřence za dobré podzimní výkony.
Martin Hašek, nový kouč Bohemians
Martin Hašek, nový kouč Bohemians | Foto: Bohemians Praha 1905

Aktuálně.cz: Proč jsou Bohemians tam, kde jsou?

Martin Hašek: Stojí za tím kombinace několika faktorů. Musím zmínit gólmana Fryštáka, který se z pozice dvojky vypracoval na brankářskou jedničku a drží nás. Taky jsme odehráli skoro všechny zápasy ve stejné obranné řadě Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocić. A to Kocić je nováček, a Hůlka přišel jako nechtěný z Mladé Boleslavi. To, že si obrana sedla, je podle mě klíč k tomu, proč jsme šestí. Dalším důvodem je, že jsme posílili o několik rychlých hráčů. 

Očekával jste před sezonou, že budete takhle vysoko?

Nemůžu říct, že očekával. Samozřejmě, že před začátkem ligy člověk uvažuje, jak vysoko by mohl být, kdyby si všechno parádně sedlo. A musím říct, že ta pozice kolem pátého šestého místa je takovou vrchní hranicí, o které jsem přemýšlel.

Kam až reálně mohou Bohemians dojít?

Pokud se nepletu, tak nám do konce ligy zbývá nějakých šestnáct zápasů, takže získat můžeme 48 bodů, ale taky nula. To je čistě teoretická rovina. Ale pokud skončíme na jaře ve stejných patrech, jako se pohybujeme nyní, tak tu sezonu budeme hodnotit jako parádní. Samozřejmě se nám ale musí vyhýbat zranění, musíme se trefit do černého při výběru posil. Teď se spolu bavíme, že jsme šestí, ale stačí dvě prohry a jsme jedenáctí, ty rozdíly mezi týmy jsou minimální.

Nebojíte se, že v zimní pauze dojde k oslabení kádru?

Ne, to se určitě nebojím. Nepočítám s tím, že by odešel víc než jeden hráč. Tedy pokud se bavíme o hráčích základní sestavy, pochopitelně.

Řeší nějak hráči v kabině situaci kolem Ďolíčku a jeho prodeje? Může to mít na tým negativní vliv?

Nezaznamenal jsem, že by se to kabinou nějakým způsobem neslo. A on podle mě ani není důvod. Samozřejmě, že jsem zaregistroval v médiích, že ten projekt by mohl být ohrožen, ale já to vnímám spíše jako nějakou administrativní překážku, nějakou technikálii, kterou je třeba vyřešit, ale není to nic, co by prodej stadionu mohlo ohrozit. A na hráče to negativní vliv rozhodně nemá.

V čem se Bohemians pod vaším vedením zvedli?

Bohemka před mým nástupem hrála bojovný fotbal, ale byla hodně dobře takticky i kondičně připravená. V létě se nám podařilo kádr vhodně doplnit rychlými hráči, což nám dovoluje hrát mnohem aktivněji. 

Zeptám se jinak - v čem hrají Bohemians jinak než na jaře?

Jsme teď běhavé a obratné mužstvo. Díky příchodu několika rychlých hráčů a díky tomu, že jsme měli mnohem více času než na jaře, můžeme hrát celoplošný presink, presovat po ztrátě míče a mnohem rychleji přecházet do útoku. 

Loni jste vyhráli venku pouze jednou, v nynější sezoně už dvakrát. Čím to?

Musím se vrátit k předchozí odpovědi. Venku hrajeme líp, protože rychleji běháme, více presujeme. A protože máme rychlejší hráče, kteří vědí, co mají dělat, jsme schopní vyhrávat i na venkovních hřištích.

Nestraší vás déjà vu z působení ve Spartě? Tam se vám na podzim také dařilo, a na jaře jste o náskok přišli…

Tuhle asociaci vůbec nemám. Hlavně je to úplně jiná situace. To neporovnáváme jablka s hruškami, ale jablka s mrkvemi. Teď v Bohemce samozřejmě vnímám, že ten podzim je vydařený, ale ty body jsou křehké a za těmi body stálo hodně práce a i dost štěstí, což nemusí trvat navždy. Přesto pevně věřím, že budeme body získávat i na jaře.

Jak hodnotíte výkony svého syna Martina? Dokázal už se vymanit z vašeho stínu?

Já můžu maximálně ohodnotit jeho práci na hřišti z pozice trenéra. A tam si myslím, že mu svědčí pozice středního záložníka. Téměř celou loňskou sezonu hrál na kraji, ale pro pozici ve středu pole má lepší předpoklady. No a i proto, že hraje tam, kde se cítí dobře, mají ty jeho výkony vzestupnou tendenci. Na svůj věk je má velmi stabilní. 

Na začátku sezóny jste hráče "odměňoval" za výkony opékáním špekáčků. Funguje pořád tahle motivace?

Funguje, ale rozhodně to není tak, že bychom měli víc opečených špekáčků než odmakaných tréninků. Ale je to motivační prvek, který se chytil - měli jsme třeba také grilované krůty. Naposledy, když slavil svátek Martin, tak jsme všichni Martinové v kádru pozvali zbytek týmu i další lidi z klubu na svatomartinskou husu. Snažíme se tímhle utužovat kádr i vztahy v Bohemce.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy