Plzni stačil k výhře poločas, Gebre Selassie zažil v Liberci smolný návrat

25. 7. 2021 18:09
Fotbalisté Plzně vstoupili do nové prvoligové sezony domácím vítězstvím 2:1 nad Mladou Boleslaví. V prvním kole se dařilo i Slovácku, jež vyhrálo v Liberci, a Českým Budějovicím, které porazily Teplice.
Jean-David Beauguel načal Mladou Boleslav první brankou
Jean-David Beauguel načal Mladou Boleslav první brankou | Foto: ČTK

Fotbalisté Plzně vstoupili do nové prvoligové sezony domácím vítězstvím 2:1 nad Mladou Boleslaví. V rozmezí 28. až 36. minuty se za Viktorii trefili Jean-David Beauguel a Radim Řezník, po hodině hry snížil Milan Škoda. Západočeši na vlastním hřišti porazili Mladou Boleslav v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou.

Svěřenci trenéra Michala Bílka bez řady zraněných hráčů navázali na čtvrteční triumf 2:1 nad Brestem v úvodním zápase 2. předkola Evropské konferenční ligy a dobře se naladili na odvetu s Dynamem, kterou sehrají ve čtvrtek v Jerevanu.

"Určitě se to hodnotí líp než ve čtvrtek, protože jsme dneska byli efektivní. Vytvořili jsme si dvě šance a dali dva góly," řekl plzeňský kouč Bílek na on-line tiskové konferenci. "Jsme rádi, že jsme to utkání zvládli, protože bylo nesmírně důležité," dodal.

Po vyrovnaném úvodu bez větších šancí ve 28. minutě Plzeňští hned z první nebezpečné akce vstřelili gól. Pernica nákopem našel v šestnáctce Káčera, ten šťastně sklepnul míč na volného Beauguela, jenž ranou pod břevno otevřel skóre. Boleslavská obrana vedená navrátilcem Suchým dala francouzskému útočníkovi hodně prostoru.

"Mára Suchý byl za mnou a hlídal Beauguela a najednou tam vlítnul Káčer. Musím říct, že Plzeň tu situace sehrála velmi hezky," popsal boleslavský obránce a další letní posila Ondřej Karafiát.

Domácí hned za osm minut zvýšili na 2:0. Po závaru v šestnáctce Hybš vrátil míč před branku, kde ho ještě tečoval Beauguel a nepokrytý Řezník prostřelil gólmana Šedu. Obránce Viktorie se prosadil proti týmu, kde v jarní části minulé sezony hostoval. "Vyšlo to tak, že první kolo bylo s Boleslaví a dal jsem gól. Nebyl jsem tam nějak dlouho, ale jsem rád za gól a za to, že jsme urvali tři body," uvedl Řezník.

"Situace, po kterých jsme inkasovali, z naší strany nebyly důsledně dohrané. V podstatě jsme Viktorku pustili do komfortního náskoku 2:0. V útoku to od nás bylo bezzubé, že jsme pořádně na branku nevystřelili. Když jsme se tam dostali, nevyřešili jsme to dobře," prohlásil mladoboleslavský trenér Karel Jarolím, který stejně jako jeho protějšek Bílek v minulosti vedl českou reprezentaci.

Boleslavští mohli už těsně po změně stran snížit. Další predsezonní akvizice Škoda přehodila Hrušku, ale míč skončil na břevnu. Plzeňskou branku následně z dálky minul také Ewerton. "Mrzí mě, že Škoda místo břevna nevstřelil kontaktní gól, protože to bylo zkraje druhé půle a měli bychom víc času na to s výsledkem něco udělat," litoval Jarolím.

Aktivní Brazilec Ewerton poté obešel Káčera i Řezníka a připravil ideální střeleckou pozici pro Škodu, který v 62. minutě zblízka snížil. Pětatřicetiletý útočník při soutěžním debutu za Boleslav zaznamenal 95. gól v české nejvyšší soutěži.

Západočeši se ve druhém poločase, podobně jako v duelu s Brestem, nějakou dobu hledali a působili nervózně. Hruška v 79. minutě nohou vykopnul Dancákovu střelu. Mladoboleslavský tým se ale v závěru do tlaku ani šancí nedostal.

"Soupeř hrál dobře ve druhé půli, dobře kombinoval. Tolik jsme se nedostali do hry, ale bylo vidět, že máme za sebou pohárový zápas proti Brestu. Ukazuje se, že když vám chybí sedm hráčů, tak je to prostě znát," upozornil Bílek.

Gebre Selassie se bodu nedočkal

Fotbalisté Slovácka v úvodním kole nové ligové sezony zvítězili v Liberci 1:0. Vyrovnaný zápas s minimem vyložených šancí rozhodl v 31. minutě tečovanou střelou veterán Milan Petržela. Hosté tři body udrželi, i když v 69. minutě dostal červenou kartu střídající Rigino Cicilia. Tým z Uherského Hradiště ve 20. ligovém utkání v Liberci poprvé vyhrál a vítězně se naladil na čtvrteční domácí odvetu 2. předkola Evropské konferenční ligy s Lokomotivem Plovdiv, v níž bude dohánět manko 0:1 z prvního duelu.

"Zápasy tady jsou vždy vypjaté, hodně emocí. Výhra tady těší. Pro nás dobrý vstup do ligy, ale hlavně psychické naladění na čtvrteční zápas s Plovdivem. Je to pro nás důležitá vzpruha poté, co jsme v Plovdivě prohráli v závěrečných minutách," řekl na tiskové konferenci trenér Slovácka Martin Svědík. "Bylo vidět, že ještě nefunguje propojenost hráčů. Těch změn oproti minulé sezoně máme hodně. Čeká nás tvrdá práce, tenhle zápas je pro nás velké poučení," dodal kouč Slovanu Pavel Hoftych.

Liberecký navrátilec a bývalý reprezentant Gebre Selassie nastoupil po více než devíti letech v české lize. Přestože většinu kariéry odehrál na pravém beku, trenér Hoftych ho nasadil na pozici defenzivního záložníka.

Kouč Slovácka Svědík po čtvrtečním utkání v Plovdivu udělal hned šest změn v základní sestavě, brankář Nguyen nemohl nastoupit kvůli tomu, že v Uherském Hradišti hostuje z Liberce. Mezi tyčemi ho zastoupil Bajza, v první půli však neměl žádnou větší práci.

Úvodní dějství přineslo jen minimum vyložených šancí a hned z té první udeřilo Slovácko. Po Holzerově přízemním centru se obtočil kolem protihráče Petržela a s pomocí lehké teče Gebre Selassieho otevřel skóre.

"Milan se dobře uvolnil a já ve snaze zblokovat jeho střelu jsem ji ještě vylepšil. Letělo to skoro do šibenice," litoval Gebre Selassie. "Holzi to pravačkou centroval před bránu. Naštěstí pravačku nemá tak dobrou jako levačku, takže balon šel po zemi na přední tyč. Mně se podařilo obtočit přes stopera na levou nohu, z otočky jsem vystřelil a on to ještě trochu tečoval. Zapadlo to tam pěkně," řekl Petržela.

Osmatřicetiletý křídelník dal svůj 52. gól v české lize. "První poločas jsme byli aktivnější, měli jsme více v držení balon. Myslím, že jsme i stupňovali tlak. Gólem vyvrcholila naše zlepšená hra, to, že jsme dobře obehrávali soupeře a měnili těžiště hry," prohlásil Svědík.

Domácí trenér Hoftych poslal do druhé půle druhého útočníka Rondiče a Severočeši přidali. Do dobré šance se v 48. minutě dostal Nečas, ale branku netrefil. V 65. minutě Bajza vyrazil střelu střídající Gembického, který v pondělí oslaví 22. narozeniny.

Slovácko ani tentokrát v Liberci nedohrálo v plném počtu. Střídající Cicilia byl na trávníku necelých šest minut, když "sestřelil" Gebre Selassieho a rozhodčí Machálek ho rovnou vyloučil. Tým z Uherského Hradiště za posledních sedm ligových utkání v Liberci obdržel sedm červených karet a navíc v nich čelil stejnému počtu penalt.

"Mám ještě otisk pod kolenem. Kdybych zůstal na té noze stát, kdybych neuhnul celým tělem, tak mi podle mě zlomil nohu nebo prošlápl koleno. Za mě velmi nebezpečná hra," konstatoval Gebre Selassie. "Po střídání jsme se trochu vymanili z tlaku Liberce v úvodu druhé půle, ale pak to bohužel pro mě nepochopitelně degradoval Rigi. Ještě jsem to neviděl, ale za mě trestuhodné. Zbytečný útočný faul, nesmysl," uvedl Svědík.

Domácí sice měli v přesilovce územní převahu, ale k vyložené šanci se přes spolehlivou obranu Slovácka nedostali ani poté, co vyrazil podpořit ofenzivu i brankář Knobloch. Slovan v součtu s minulou sezonou nevyhrál v lize už šest utkání.

Rozhodl Mihálik

Fotbalisté Českých Budějovic v úvodním kole nové ligové sezony porazili doma Teplice 1:0. Jediný gól utkání vstřelil v 61. minutě Ondřej Mihálik, jenž přišel v letní pauze na jih Čech na hostování z Plzně. Dynamo na vlastním hřišti Severočechům v nejvyšší soutěži nepodlehlo podesáté za sebou a v posledních pěti zápasech zvítězilo.

Jihočeši si za úvodních 45 minut vytvořili jediný náznak šance, ale na Skovajsův centr žádný z jeho spoluhráčů nedosáhnul. Na druhé straně měl po chybě domácího stopera Havla ve 22. minutě velkou šanci Ledecký. Ale útočník, který do konce minulé sezony působil v Českých Budějovicích, svou pozici nevyužil a jeho pokus zlikvidoval Vorel.

Gólman Jihočechů předvedl další výtečný zákrok na konci prvního poločasu. Po ztrátě domácích se hosté rychle přesunuli do ofenzivy, jenže ani Hyčka Vorla nepřekonal. "V prvním poločase jsme měli dvě stoprocentní šance, které musíme dát. Byla to škoda. Ale bohužel jedeme domů s nulou. Věřím, že se aspoň od tohoto výkonu odrazíme v dalších zápasech," řekl na on-line tiskové konferenci Ledecký.

Trenér Dynama David Horejš se po téměř hodině hry pokusil oživit hru svého týmu dvojitým střídáním a na hřiště poslal Brandnera s Javorkem. Domácí díky nim lehce ožili a po čtyřech minutách jejich pobytu na hřišti skórovali. Čoličův centr z pravé strany proletěl až k Mihálikovi, jenž střelou po zemi překvapil teplického brankáře Grigara. V české nejvyšší soutěži se Mihálik trefil poprvé od července 2020.

"Dostali jsme smolnou branku ze střely, která byla několikrát tečovaná. Myslím si, že jsme hlavně v prvním poločase byli lepší a kluci odevzdali vše, co v nich je. Ale mrzí mě to, protože jsme dnes minimálně na bod měli," uvedl teplický kouč Radim Kučera.

České Budějovice využily ke skórování první a zároveň i jedinou vážnější šanci v utkání. Severočeši od prosince minulého roku nevyhráli venku desátý ligový duel po sobě. Dynamo v minulých dvou sezonách začalo soutěž vždy porážkou.

"O to víc nás těší, že je to teď výhra. Vstup do ligy je vždycky hodně důležitý a ovlivní pak několik následujících kol. Nebyla to dnes z naší strany cesta, kterou chceme jít, ale někdy to tak bývá. A jsem moc rád, že se nám podařilo body doslova ubojovat. I to bývá cenné," prohlásil Horejš.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 2:1 (2:0)

Branky: 28. Beauguel, 36. Řezník - 62. Škoda. Rozhodčí: Berka - Vlček, Váňa - Adam (video). ŽK: Ndiaye - Karafiát, Suchý. Diváci: 4321 (omezený počet).

Plzeň: Hruška - Řezník (67. Falta), Pernica, Brabec, Hybš - Ndiaye - Kayamba (80. Ba Loua), Šulc (86. Hlavatý), Káčer (86. Janošek), Mosquera - Beauguel (67. Chorý). Trenér: Bílek.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Preisler (85. Plechatý) - Matějovský (72. Smrž), Dancák - Skalák (55. Fila), Ladra (85. Píchal) , Ewerton - Škoda. Trenér: Jarolím.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 31. Petržela. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Vodrážka - Hrubeš (video). ŽK: Nečas, Koscelník, Gebre Selassie - Divíšek, Mareček, Svědík (trenér), Sadílek. ČK: 69. Cicilia (Slovácko). Diváci: 2499 (omezený počet).

Liberec: Knobloch - Koscelník, Mikula, Purzitidis, Fukala - Havelka, Gebre Selassie - Nečas (81. Faško), Matoušek (63. Gembický), Mészáros (46. Rondič) - Rabušic (71. Novotný). Trenér: Hoftych.

Slovácko: Bajza - Reinberk (84. Kalabiška), Šimko, Kadlec, Divíšek - Daníček, Mareček (56. Havlík) - Petržela (56. Navrátil), Sadílek, Holzer (64. Kohút) - Jurečka (64. Cicilia). Trenér: Svědík.

Dynamo České Budějovice - FK Teplice 1:0 (0:0)

Branka: 61. Mihálik. Rozhodčí: Klíma - Hrabovský, Leška - Julínek (video). ŽK: Skovajsa, Vorel - Ledecký, Černý. Diváci: 2147 (omezený počet).

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Havel, Králik, Skovajsa - Čavoš, Hellebrand (57. Javorek) - Mihálik, Hora (77. Valenta), Mršič (57. Brandner) - Škoda (89. Bassey). Trenér: Horejš.

Teplice: Grigar - Vondrášek (20. Černý), Knapík, Chlumecký, Hyčka (82. Droenhle) - Laňka, Trubač (69. Krunert), Jukl, Mareček, Moulis (69. Švanda) - Ledecký (69. Mareš). Trenér: R. Kučera.