Výhra pro Mariána, Viktoria přetrhla šňůru Sparty. Slavia deklasovala Jablonec

Aktualizováno 28. 6. 2020 22:50
Fotbalisté Plzně ve šlágru třetího kola nadstavbové skupiny o titul doma porazili Spartu 2:1. Druhá Viktoria třetímu týmu tabulky částečně oplatila nedávnou porážku 1:2 ze semifinále domácího poháru. Pražané zaváhali po sérii osmi soutěžních výher. Už jistý mistr Slavia doma rozstřílela Jablonec 4:0.
Radost plzeňských fotbalistů v zápase proti Spartě.
Radost plzeňských fotbalistů v zápase proti Spartě. | Foto: ČTK

Ve druhém poločase zápasu Plzně proti Spartě se gólově prosadili střídající Tomáš Chorý a Ondřej Mihálik. Po vyloučení plzeňského Jan Kopice snížil v 88. minutě další náhradník David Moberg Karlsson.

Západočeši po středeční porážce 0:1 na Slavii přišli o šanci na mistrovský titul, ale měli už jisté druhé místo. Letenští ještě o konečnou třetí příčku musí zabojovat.

Před výkopem se držela minuta ticha, respektive minuta potlesku za bývalého plzeňského obránce Mariána Čišovského, který dnes ve 40 letech zemřel na nevyléčitelnou nemoc ALS.

"Jsem rád, že se podařilo zápas velmi velmi solidně odehrát, a ještě vyhrát, což je v tento moment samozřejmě v uvozovkách skoro nepodstatné. Bylo důležité, aby chlapci vyslali takový signál svému velkému kámošovi a velkému člověku," řekl plzeňský trenér Adrian Guľa na video tiskové konferenci.

Sparťané začali aktivněji. Hložek tečovanou střelou minul branku, v 15. minutě byl mnohem blíž vedoucímu gólu kapitán Dočkal, který z dálky napálil břevno.

Pak převzali iniciativu domácí. Mihálik hlavičkoval na branku. Chybu Karabce pak napravil brankář Nita, jenž odvrátil míč před Hořavou a pak zlikvidoval i Kayambovu dorážku. Ve 30. minutě se blýskl i plzeňský gólman Hruška a zblízka vychytal volného Tetteha.

"Hlavně v prvním poločase jsme byli Plzni vyrovnaným soupeřem. Měli jsme tam i několik dobrých možností, bohužel se nám nepodařilo nějakou využít," konstatoval sparťanský kouč Václav Kotal.

Ten do druhého poločasu už neposlal Dočkala a Hložka, které pravděpodobně šetřil na středeční finále MOL Cupu s Libercem. Z lavičky naskočili Kanga a ligový debutant Horák.

Plzeňští v 56. minutě otevřeli skóre. Hořava z rohového kopu našel Chorého a ten hlavou nedal Nitovi šanci. Rumunský brankář, chytající 50. zápas v české lize, poté vyrazil rány Mihálika a Čermáka.

Po drtivém tlaku domácích si vytvořili velkou šanci i sparťané. Drchalovu střelu po rychlém průniku ale zneškodnil Hruška. V 65. minutě přidal druhý gól Viktorie Michálik, když zblízka zužitkoval Chorého přihrávku.

Domácím v závěru zkomplikoval cestu za vítězstvím náhradník Kopic, který za šlápnutí na Vindheima dostal v 85. minutě červenou kartu. Tu rozhodčí Orel udělal až po zhlédnutí videa, původně dal plzeňskému záložníkovi jen žlutou.

Letenští zužitkovali přesilovku už po třech minutách. Hodně prostoru dostal Moberg Karlsson a švédský náhradník tečovanou střelou snížil.

"Chlapci dnes nezažili úplně nejjednodušší situaci, je možné, že i tyhle věci tam sehrály roli. Honza se omluvil chlapcům, uvidíme v dalších dnech, máme dost času, abychom si to vyhodnotili," uvedl Guľa.

Plzeň už těsný náskok udržela a doma v lize Spartu počtvrté za sebou porazila a podesáté v řadě s rivalem neprohrála. "Prohráli jsme po nějaké době, ale musíme na to zapomenout a soustředit se na středeční finále poháru," upozornil Kotal.

Slavia rozprášila debaty o mistrovské kocovině

Fotbalisté pražské Slavie čtyři dny po zisku mistrovského titulu zvítězili ve třetím kole ligové nadstavby nad Jabloncem 4:0. Dva góly dal Petar Musa, který navíc v nastavení neproměnil penaltu, i tak se ale posunul do čela tabulky kanonýrů. Po jedné brance přidali Petr Ševčík a střídající Lukáš Masopust.

Obhájce trofeje porazil Severočechy popáté za sebou a vede tabulku o devět bodů před Plzní. Jablonečtí čtyři kola nezvítězili a klesli na páté místo.

"Na to, že jsme v základní sestavě udělali pět změn, to nebylo úplně znát na kompaktnosti. Výkon byl dobrý, i když ne bezchybný. Celkově jsem rád, že jsme k tomu přistoupili zodpovědně a hodně jsme se tlačili dopředu," řekl při video tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Při jistém titulu zamíchal sestavou méně, než se čekalo. V zahajovací jedenáctce nechyběly opory Coufal, Bořil, Kúdela, Ševčík či Stanciu. Mezi tyčemi ale teprve podruhé v lize dostal šanci mladík Markovič. Jablonci stejně jako při nedávném debaklu v Edenu 0:5 v závěru základní části chyběla řada hráčů, někteří kvůli zranění, jiní kvůli tomu, že na severu Čech hostují ze Slavie.

Od úvodu bylo patrné, že hosté nemají v oslabené sestavě velké šance na úspěch. Pražané dominovali a na konci sedmé minuty otevřeli skóre. Po Stanciuově centru se z první prosadil Musa. Rozhodčí Lerch branku uznal, přestože poblíž stojící Coufal byl v ofsajdu a snažil se zapojit do akce.

Oba týmy už v první půli kvůli zranění přišly o oporu. Ve 29. minutě vystřídal jabloneckého gólmana Hrubého Hanuš a poté odstoupil ze hry domácí Kúdela.

O chvíli později slávisté zvýšili. Provodovu střelu zablokoval Plechatý jen k Ševčíkovi a ten poslal míč do odkryté branky. Navázal na minulou vítěznou trefu proti Plzni a ve 100. ligovém duelu zaznamenal desátý gól. Hosté zahrozili až minutu před pauzou, kdy Hämäläinen po rohu s přispěním drobné teče brankáře Markoviče hlavičkoval o zem těsně nad.

"Slavia byla od začátku lepší, my jsme tahali za kratší konec. Měli jsme tam dvě šance, při kterých jsme měli být důraznější," řekl jablonecký trenér Petr Rada.

V 53. minutě mohl přidat třetí gól Pražanů Musa, ale Hanuš ho vychytal. Svou druhou branku v utkání slavil chorvatský útočník až pět minut nato. Důrazem obral o míč stopera Štěpánka a samostatný únik zakončil přesně k tyči. Vstřelil 13. gól a posunul se do čela tabulky kanonýrů. "Viděl jsem, že obránce nejde naplno na míč. Číhal jsem tam, šel jsem do toho naplno, vzal jsem míč a uklidil to," podotkl Musa.

Jablonec na zdramatizování utkání neměl síly. Naopak zvýšit mohl Coufal, jehož pokus ze strany vyrazil Hanuš. V 79. minutě na poslední chvíli zastavil Pilíkovu střelu do odkryté domácí branky Provod a hosté se tak nedočkali ani jednoho gólu.

Místo toho ještě znovu inkasovali. Po Stanciuově pasu postupoval v 86. minutě na Hanuše střídající Masopust a nezaváhal. Po Pilíkově zákroku pak ještě domácí měli penaltu, ale Musa ji ve třetí minutě nastavení neproměnil a odmítl premiérový hattrick v české lize. Pražanům chyběl gól k vyrovnání minulé výhry nad Jabloncem 5:0.

"Chtěl bych poděkovat Nicovi (Stanciuovi), že mi dal balon. Nico mi řekl, že dám gól. Nedal jsem hattrick, ale nevadí, hlavně, že se vyhrálo," uvedl Musa.

"Slavia dominovala. Je vidět, že titul má zaslouženě. Nám dnes chybělo osm hráčů. Z naší strany není ani co hodnotit, nebyli jsme pro Slavii sparingpartner, nevyrovnali jsme se jí prakticky v ničem," řekl Rada.

3. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 2:1 (0:0)

Branky: 56. Chorý, 65. Mihálik - 88. Moberg Karlsson. Rozhodčí: Orel - Hájek, Novák - Pechanec (video). ŽK: Kayamba - Drchal, Vindheim. ČK: 85. Kopic (Plzeň). Diváci: 2925 (limit 5000 osob na stadionu).

Sestavy:

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Brabec, Kovařík - Kalvach, Čermák, Hořava - Kayamba (71. Řezník), Beauguel (24. Chorý, 90.+2 Pernica), Mihálik (71. Kopic). Trenér: Guľa.

Sparta: Nita - Vindheim, Mandjeck, Costa, Hanousek - Trávník, Karabec (74. Sáček) - Hložek (46. Horák), Dočkal (46. Kanga), Drchal (65. Karlsson) - Tetteh (78. Patrák). Trenér: Kotal.

Slavia Praha - FK Jablonec 4:0 (2:0)

Branky: 7. a 58. Musa, 34. Ševčík, 86. Masopust. Rozhodčí: Lerch - Poživil, Ratajová - Adam (video). ŽK: Takács, Oscar - Krob, Štěpánek. Diváci: 2800 (limit 5000 osob na stadionu).

Sestavy:

Slavia: Markovič - Coufal, Takács, Kúdela (33. Frydrych), Bořil (73. Felipe) - Stanciu, Ševčík (60. Traoré) - Oscar (73. Masopust), Hilál (60. Hellebrand), Provod - Musa. Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Hrubý (29. Hanuš) - Plechatý, Jeřábek, Štěpánek, Krob - Hübschman - Acosta, Pilík, Hämäläinen (68. Chramosta), Černák (46. Macháček) - Doležal (76. Velich). Trenér: Rada.