Plzeňský šíbr Šádek řval vulgarity a výhrůžky. Alespoň tedy podle třaskavé zprávy delegáta Krondla

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 4. 2017 6:21
Ligové disciplinární komisi leží na stole delegátská zpráva Václava Krondla o nepřístojném chování Adolfa Šádka, ředitele plzeňského klubu, v duelu s Teplicemi.
Mistrovské doutníky Adolfu Šádkovi chutnají. Jestli si ho v Plzni zapálí i popáté, se teprve uvidí. Stejně tak, zda si ho kvůli Krondlově zprávě předvolá disciplinární komise
Mistrovské doutníky Adolfu Šádkovi chutnají. Jestli si ho v Plzni zapálí i popáté, se teprve uvidí. Stejně tak, zda si ho kvůli Krondlově zprávě předvolá disciplinární komise | Foto: Tomáš Liška

Praha - Nervozita spojená s bojem o titul se stupňuje. Vzduchem létají trenérské hlavy a také velmi ostrá slova.

Opakované spršky vulgarit, jimiž měl domácí funkcionář Adolf Šádek v průběhu zápasu Plzeň-Teplice údajně častovat (nejen) hlavního rozhodčího Pavla Julínka, zachytil ve své zprávě delegáta utkání Václav Krondl, člen Listkiewiczovy komise rozhodčích.

Sám Adolf Šádek odmítl celou věc jakkoli komentovat. Připomeňme, že sobotní ligový zápas skončil 2:2. V neděli dopoledne pak Viktoria informovala, že kvůli neuspokojivému hernímu projevu propustila trenéra Romana Pivarníka.

Na Strahově, v sídle české fotbalové generality, jsou na nějaké to ostřejší slůvko, pravda, zvyklí. Jenže v situaci, kdy se aférka vztahuje k průběžně vedoucímu týmu ligy a konkrétně k osobě Adolfa Šádka, který vedle své pozice v klubu vykonává zároveň i funkci místopředsedy Ligové fotbalové asociace, nabývá Krondlova zpráva na třaskavosti.

"K mým rukám se ta delegátská zpráva nedostala, ale hovořil jsem s předsedou disciplinárky. A máte pravdu, ten zmínil, že nějaké takové indicie, o nichž hovoříte, opravdu prověřují," poznamenal Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace.

Co je LFA? Jde o sdružení účastníků I. a II. ligy, které počínaje probíhající sezonou 2016/17 převzalo od Fotbalové asociace ČR řízení profesionálních soutěží. Aby to ale nebylo až tak jednoduché, sudí či delegáti nadále zůstávají pod křídly FAČR.

Spekulacím, že se činovníci možná v tichosti pokusí zamést celou nepohodlnou záležitost pod koberec, mohlo teoreticky nahrávat komuniké ze čtvrtečního zasedání Disciplinární komise LFA, ve které se o "aféře Šádek" neobjevilo ani slovo.

Bačkova disciplinárka shání další svědectví

Richard Baček, předseda disciplinárky, však celou věc staví do jiného světla: "Ano, mohu potvrdit, že s jistými indiciemi v tom směru pracujeme. Prověřujeme je, vyžádali jsme si další podklady a informace - a zatím jsme se ohledně dalšího postupu nerozhodli. Víc bych k tomu v danou chvíli opravdu nerad sděloval."

Baček ještě souhlasně přikývl na dotaz, zda si tedy komise vyžádala svědectví dalších přítomných osob. A naznačil, že se k věci komise vrátí patrně po Velikonocích.

Takže co vlastně Václav Krondl napsal do své delegátské zprávy? "Nezlobte se, ale v danou chvíli se k té záležitosti, na kterou se ptáte, nemůžu mediálně vyjadřovat. Jsem připraven sdělit své poznatky v první řadě fotbalovým orgánům, takový postup je ostatně předepsaný a správný," reagoval Václav Krondl.

Zainteresovaní tedy ohledně konkrétního obsahu zprávy uzamkli svá ústa na zámek. Přesto mnohé prosáklo.

Obvykle dobře informované zákulisní zdroje se shodnou, že Václav Krondl zmiňuje ve své zprávě opakované emocionální výbuchy Adolfa Šádka v průběhu utkání. Plzeňský manažer měl vulgaritami častovat nejen rozhodčího Pavla Julínka, ale i samotného delegáta Václava Krondla - i celou komisi rozhodčích, jejímž je Krondl členem.

Krondl údajně ve zprávě popisuje, i s konkrétními časovými údaji, jednotlivé Šádkovy výlevy. K dalšímu pokračování nepřístojností mělo dojít i po utkání v kabině delegáta, kde prý ze Šádkovy strany mělo dojít i na vyhrožování.

Viktoria Plzeň: Nic nevíme, nic nekomentujeme

Redakce Aktuálně.cz samozřejmě požádala Adolfa Šádka o vyjádření k celé záležitosti. Z Plzně pak dorazila následující odpověď: "O ničem takovém nevíme, a tudíž nebudeme nijak komentovat."

Teplice v utkání vedly ještě na začátku 85. minuty 2:0, načež se domácí Viktorii podařilo vyrovnat na 2:2. Po remíze, která se následně urodila i v derby pražských "S", zůstává po 22. ligovém kole v čele tabulky Viktoria Plzeň před Slavií, a to s malým náskokem jednoho bodu.

Podle Krondlovy zprávy měl Šádek vulgárně řvát na hlavního rozhodčího Pavla Julínka. Ten se přitom velmi ostré kritiky (a oprávněné) dočkal i od Teplic. Ovšem solidní oficiální cestou, v rámci stížnosti adresované předsedovi komise rozhodčích.

Tepličtí především upozorňovali na to, že Julínek přehlížel některé velmi tvrdé zákroky domácích hráčů, případně je náležitě netrestal kartami. Více zde. A vedení FK Teplice vadilo, že se komise rozhodčích Julínkovým výkonem v pondělí vůbec nezabývala, alespoň v komuniké z jejího jednání se žádná taková zmínka neobjevila.

V kabině rozhodčích nachytal Patáka

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, není to v této sezoně poprvé, co zpráva delegáta Václava Krondla rozčeřila vody: 10. září byl delegátem prvoligového utkání Hradec Králové - Příbram (2:0), které se hrálo v Mladé Boleslavi, kde Hradečtí kvůli úpravám vlastního stadionu pobývali v azylu.

Krondla jako delegáta utkání překvapilo, když v kabině rozhodčích potkal před zápasem Michala Patáka, sportovního ředitele týmu hostí, a ještě pár měsíců předtím prvoligového rozhodčího. I tohle setkání s Patákem v místech, kde podle něj v danou chvíli neměl co dělat, uvedl Krondl ve své zprávě. Celá věc se pak ale zahrála do autu s tím, že Patákova návštěva u rozhodčích údajně nepřekročila žádné zapovězené meze.

Jak známo, v létě 2016 došlo v komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR k velkým změnám. Navzdory odporu českého místopředsedy FAČR Romana Berbra v ní ztratili rozhodující vliv jeho lidé, ať už Dagmar Damková, či Miroslav Tulinger, kteří komisi vedli v předchozích letech.

Miroslav Pelta, předseda FAČR, předal s většinovým souhlasem výkonného výboru komisi Michalu Listkiewiczovi, expertovi z Polska, který do svého týmu povolal vedle jiných právě i Václava Krondla. Jedním z prvních kroků komise bylo odstavení "nejprovařenějších" sudích ze sféry profesionálního fotbalu. A jedním z takto vyškrtnutých byl právě i Michal Paták, kterého Krondl vlastně jen o pár týdnů později potkal v družné debatě s rozhodčími zápasu Hradec-Příbram.

Zleva členové komise rozhodčích Roman Hrubeš a Václav Krondl, vpravo předseda komise Michal Listkiewicz
Zleva členové komise rozhodčích Roman Hrubeš a Václav Krondl, vpravo předseda komise Michal Listkiewicz | Foto: Milan Kammermayer

Václav Krondl je karlovarský advokát, bývalý prvoligový a mezinárodní rozhodčí. Ve federální a posléze české lize pískal 10 let, s píšťalkou působil i na turnaji Euro 1996, kde vedl duel Skotsko-Švýcarsko. O dva roky dříve pískal finále Poháru vítězů pohárů mezi Parmou a Arsenalem.

Ostrou kritiku z ruské strany si Krondl vysloužil v závěru své mezinárodní kariéry, to když v roce 1997 připravil svými chybami v utkání Bulharsko-Rusko tým hostí o postup na MS ve Francii.

V roce 1999 kandidoval Václav Krondl na pozici předsedy Českomoravského fotbalového svazu (dnes FAČR), v souboji s Františkem Chvalovským však neuspěl.

Komisi rozhodčích pak za vlády dvojice Mokrý-Košťál nad českým fotbalem řídil Krondl v letech 2005-06.

Facebooková stránka autora. Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy