Plzeňská kabina je rozdělená na dvě party. Jsem šťastný, že jsem ve Slavii, říká záložník Hromada

Jiří Škuba Jiří Škuba
1. 11. 2017 6:14
Udržet se v boji o titul, to bude hlavní motivací slávistů v nedělním utkání na půdě lídra tabulky. Jeden z nich však bude mít na Plzeň suverénně největší žízeň. Jednadvacetiletý slovenský záložník Jakub Hromada odehrál v dresu Viktorie minulou sezonu a neloučil se s ní zrovna v nejlepším.
Jakub Hromada v zápase s Villarealem.
Jakub Hromada v zápase s Villarealem. | Foto: Milan Kammermayer

Když porovnáte plzeňské a slávistické angažmá, které vám sedí lépe?

Každý klub má svoje, každá kabina je odlišná. Ale momentálně se ve Slavii cítím velmi dobře, Plzeň už je pro mě uzavřenou kapitolou.

Je známo, že plzeňská kabina je natolik specifická, že každého hráče nepřijme. Jak jste na tom byl vy?

Nemyslím, že bych měl někde problém zapadnout do kabiny. I když je pravda, že v Plzni jsou kluci, kteří hrají ve Viktorce dlouhé roky, společně vybojovali všechny úspěchy, tituly, účasti v Lize mistrů. Tam je jádro kolektivu dané, mladým se do něj těžko dostává. Dá se říct, že v Plzni je kabina rozdělená na dvě party. Naopak ve Slavii je kolektiv soudržnější, je jedno, jestli vám je dvacet nebo pětatřicet, jestli jste Čech, Slovák nebo cizinec.

Váš letní odchod z Plzně nebyl zrovna nejsrdečnější. Je to pro vás o to větší motivace, pokud v neděli ve Štruncových sadech nastoupíte?

Ano, bude to jiný zápas, speciálně pro mě. Konec sezony v Plzni pro mě bohužel nebyl úplně pozitivní, co se týká odehraných zápasů i vztahů, které se tam nějakým způsobem narušily. Stále dodnes nevím, čím to bylo, předběžně jsme byli dohodnuti na mém pokračování v Plzni. V každém případě jsem teď šťastný, že to v Plzni nevyšlo a jsem ve Slavii.

V neděli vám půjde o krk. Pokud ve Štruncových sadech prohrajete, pravděpodobně přijdete o šanci na titul. Čím to je, že Plzeň body sbírá a vy jich tolik ztrácíte?

Bohužel jsme jich hodně poztráceli ve venkovních zápasech, pak přišla nepříjemná prohra s Libercem. Plzeň má výhodu v tom, že se kluci velmi dobře znají, hrají spolu dlouho, my máme nový kádr, stále si to musí sedat. Navíc Viktorka dokázala zápasy, které neodehrála podle svých představ, výsledkově zvládnout. V tom má určitě navrch.

V posledním ligovém zápase na Slovácku jste zahrál asi nejlépe za své působení v červenobílém dresu. Je to známka toho, že už jste se ve Slavii pořádně rozkoukal?

Nevím, jestli bych zápas na Slovácku nazval nejlepším výkonem, myslím, že i zápas na Villarealu nebo v Jihlavě ukázal, že se po vleklém zranění dostávám do pohody.

No právě, do Slavie jste vlastně přestoupil s přetrženým laterálním vazem v koleni. Co jste si říkal, když jste léčil zraněné koleno a do Slavie zatím chodily posily jako Altintop, Rotaň nebo Danny?

Zranění mi velmi uškodilo, přišel jsem o šest týdnů přípravy. Vypadl jsem z rytmu, pak jsem se do něj zase těžko dostával. Ale věřím, že zdraví mi teď vydrží a zimní sezonu už budu absolvovat celou.

V každém případě teď už nastupujete poměrně pravidelně, a to právě na úkor zmiňovaných zahraničních hvězd. Nedělá taková konkurence v kabině zlou krev?

Je nás tady hodně, některé posty má Slavia zdvojené, dokonce i ztrojené. Já si naopak myslím, že mladým hráčům, jako jsem já, může taková konkurence jenom pomoct. Stejně jako trénovat po boku takových fotbalistů. A myslím, že to zatím funguje dobře, nikdo se nijak negativně neprojevuje, když nehraje.

Už v šestnácti jste přestoupil do Juventusu, v Itálii jste odehrál tři roky. Život na jihu Evropy jste si pochvaloval, přesto jste v létě dal před návratem do Sampdorie Janov přednost setrvání v Česku…

Hlavně v Praze jsem si zvykl rychle. Pro mě je Praha úžasná, životní styl tady je porovnatelný s Itálií.

A dokonce už pilujete češtinu, prý zvládáte slovíčka "záda" a "vole". A nějaké fráze už mrskáte?

(smích) Ale ano, občas v kabině dělám legraci, že se snažím mluvit česky. Nám Slovákům to asi jde lépe než Čechům slovenština. I když se snažíte, zní to krkolomně a zvláštně. My Slováci to máme trochu jednodušší. Ale vážně, to, že v Česku odpadá jazyková bariéra, je samozřejmě obrovské plus.

 

Právě se děje

teď

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy