Plzeň se štěstím vyhrála v Jablonci a vede ligu, bezzubá Slavia ztratila body v Ostravě

Aktualizováno 6. 8. 2017 19:55
V nedělních zápasech nejvyšší fotbalové soutěže prohrál Jablonec doma s Plzní 0:1, Jihlava remizovala bez branek se Slováckem, stejně jako Ostrava se Slavií.
Jan Kopic rozhodl zápas Plzně v Jablonci.
Jan Kopic rozhodl zápas Plzně v Jablonci. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Fotbalisté Plzně zvítězili v utkání 2. ligového kola v Jablonci brankou Tomáše Hájka z jedenácté minuty 1:0. Viktoria si tak částečně spravila chuť po středeční porážce 1:4 s FCSB a vyřazení z kvalifikace Ligy mistrů a po vítězství 4:0 nad Duklou naplno bodovala i ve druhém duelu ligové sezony. Naopak Jablonec v nejvyšší soutěži poprvé po šesti zápasech prohrál a má po dvou kolech jediný bod.

Fotbalisté mistrovské Slavie přišli ve druhém kole o první body, když na hřišti nováčka v Ostravě remizovali bez gólů. Pražané měli sice po větší část utkání územní převahu, ale jen minimum šancí. Nejblíže gólu byl ještě v první půli Tomáš Souček, ale trefil pouze tyč. Baník i Slavia si po druhém kole uchovali neporazitelnost.

Plzeň udělala oproti středečnímu utkání s FCSB dvě změny v základní sestavě. V brance nastoupil Hruška místo Bolka a v záloze Zeman místo Petržely.

Jablonec začal aktivněji, ale k vyložené šanci se v úvodních deseti minutách nedostal a poté otevřela skóre Plzeň. Bývalý hráč domácích Kopic nacentroval z levé strany z přímého kopu a Hájek jemně tečoval hlavou balon do sítě. Dočkal se první soutěžní trefy v dresu Viktorie.

Pak se dlouho na trávníku nic zajímavého nedělo, až v 36. minutě z dálky napřáhl hostující Kolář a domácího brankáře Hrubého při stém ligovém startu zachránila tyč.

Velkou šanci měla Plzeň i těsně po přestávce. Na začátku 47. minuty Zeman z levé strany našel před brankou nabíhajícího Krmenčíka, ale Hrubý dobře vyběhl a zasáhl.

Až poté začali výrazněji hrozit i domácí. Masopustova střela mířila mimo, po centru Hanouska se následně natahoval Diviš, ale ve skluzu mimo tyče nezamířil.

Po hodině hry musel ze hry zraněný střelec úvodní branky Hájek. Do středu obrany se posunul Řezník a na pravé straně defenzivy nastoupil střídající Petržela, který obvykle hraje v záloze.

Jablonec výrazně přidal a Plzeň se několika závarům ubránila jen s vypětím sil. Štěstí měla Viktoria i v 74. minutě, kdy Doležal trefil brankáře Hrušku. Vzápětí se domácí marně dožadovali penalty za ruku a o chvíli později Kubistu vychytal Hruška.

Severočeši měli velký tlak, ale hosté se už ubránili. Navíc mohli ještě pojistit svůj náskok, kdyby Hrošovský v poslední minutě netrefil jen tyč a Bakošovu dorážku nezblokoval obránce.

Slávisté tlačili, ale šancí neměli moc

Slavia po postupovém duelu v Borisově změnila sestavu na čtyřech místech: trenér Šilhavý do ní zařadil Mešanoviče, Zmrhala, Altintopa a Součka a jeho soubor se podle očekávání po vyrovnaném úvodu chopil zhruba po čtvrthodině aktivity. Jeden ze dvou exostravkých fotbalistů v barvách hostů Frydrych ve 13. minutě poškádlil takřka vyprodaný stadion ostrým volejem zpoza šestnáctky, který těsně minul cíl.

Slavia měla územní převahu, ale Baník z dobře organizovaného bloku startoval do nebezpečných kontrů. Baroš jeden z nich ve 22. minutě dovedl takřka k dokonalosti, obhodil si i vybíhajícího Laštůvku a zavěsil, ale sudí Příhoda mu odpískal hraní rukou.

Optickou převahu Pražanů mohl ve 41. minutě gólově zhmotnit Souček. Záložník, který v posledním vzájemném utkání sestřelil Ostravu hattrickem, ale z velkého vápna orazítkoval pouze tyčku.

Hru Pražanů přišel hned po přestávce ještě více rozhýbat Švento, ale ani pak se hosté nedokázali dostat do ostravské obrany. Jejich spásou mohly být standardky: Danny ovšem z nadějné parkety přestřelil a výrazně povedenější ránu Rotaně k tyči kryl Vašek. Až v 73. minutě našel cestu do ostravské sítě Danny, ale své gólové hlavičky docílil z ofsajdu.

Baník se po obrátce moc dopředu nedostával a v závěru už vyloženě bránil bod. Ještě jednu nepříjemnou situaci ale musel přežít. Danny v 87. minutě pálil prudce k tyči, Vašek však byl opět na místě a uchránil nováčkovi cenný bod.

2. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 11. Hájek. Rozhodčí: Královec - Paták, Hájek. ŽK: Kubista, Mihálik, Trávník - Živulič, Kolář, Zeman, Hruška. Diváci: 3870.

Jablonec: Hrubý - Masopust, Pernica, Hübschman, Hanousek - Diviš (82. Mehanovič), Trávník, Kubista, Zelený - Mihálik - Doležal. Trenér: Klucký.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hájek (60. Petržela), Havel - Živulič, Hrošovský - Kopic, Kolář (76. Hořava), Zeman - Krmenčík (87. Bakoš). Trenér: Vrba.

Baník Ostrava - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Koval. ŽK: Hlinka, Sus - Danny, Frydrych, Škoda. Diváci: 13.056.

Ostrava: Vašek - Breda, Šindelář, Pokorný, Granečný - Stáňa (59. De Azevedo), Hlinka, Hrubý, Sus - Poznar (73. J. Šašinka), Baroš (87. Panič). Trenér: Kučera.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Deli, Bořil - Altintop (79. Van Buren), Souček, Rotaň - Danny, Mešanovič (64. Škoda), Zmrhal (46. Švento). Trenér: Šilhavý.

Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 0:0

Rozhodčí: Marek - Wilczek, Hrabovský. ŽK: Hronek, Daníček, Krejčí - Rezek, Navrátil. Diváci: 2893.

Jihlava: Rakovan - Tlustý, Kryštůfek, Krejčí, Nový - Zoubele, Štěpánek (58. Daníček) - Fulnek (79. Dvořák), Ikaunieks, Popovič - Klíma (58. Hronek). Trenér: Kopecký.

Slovácko: Heča - Reinberk, Hofmann, Šimko, Divíšek - Daníček, Šumulikoski - Navrátil (90.+1 Juroška), Havlík (79. Rezek), Machalík - Zajíc (74. Kubala). Trenér: Levý.