Dominantní Sparta vede ligu. Plzeň nadělovala, Liberec vyhořel s Pardubicemi

Aktualizováno 27. 9. 2020 20:16
Sparta vyhrála v Příbrami a stále jako jediná zůstává bez ztráty bodu. Plzeň doma rozstřílela Brno, Pardubice nečekaně hladce porazily Liberec, Jablonec si snadno poradil s Opavou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

U Litavky otevřel skóre Lukáš Juliš, za chvíli srovnal domácí Stanislav Vávra, ale ještě do pauzy poslal hosty znovu do vedení Ladislav Krejčí starší. Jeho jmenovec Ladislav Krejčí mladší pak v druhé půli přidal pojistku.

Příbram doma neporazila Spartu už přes 15 let a nadále čeká na první výhru v ligové sezoně. S jedním bodem je předposlední.

Příbram v minulém kole nehrála na Slovácku kvůli 13 pozitivním testům na koronavirus v týmu. Středočeský celek dal nakonec proti Spartě dohromady velmi solidní sestavu a hráči jako by chtěli ukázat, že si možnosti znovu hrát váží. Favorita v úvodu i díky nasazení přehrávali a měli také první možnost po Rezkově ráně z voleje.

Hosté se poprvé v sezoně vrátili k rozestavení se čtyřmi obránci a byli těžkopádní, opět však potvrdili, že se jim nemůže nechat prostor na rychlou akci. Ve 24. minutě se Sparta poprvé dostala k protiútoku, po ose Hložek - Krejčí starší doputoval míč z levé strany po přízemním centru před dobíhajícího Juliše a ten vstřelil pátý gól v ligové sezoně.

Příbram inkasovaná branka vybudila k další aktivitě. Pinc sice ještě pálil nad, ale v 28. minutě Plechatý nezachytil Vávrův náběh do šestnáctky a domácí vyrovnali.

Těsně před pauzou však Příbramští nezvládli na pohled jednoduchou situaci u rohového praporku, kde Karlsson vybojoval míč v souboji s Cmiljanovičem, poslal míč před branku a Krejčí starší se prosadil hlavou. Levý záložník dal první gól po návratu z Itálie.

Brzy po pauze přišla Sparta o zraněného Hložka, kterého nahradil Trávník. Chvíli nato se poprvé v letenském dresu dostal v ligovém utkání na trávník i příbramský odchovanec Polidar. Domácí sice byli nadále aktivní, ale s přibývajícími minutami jim zřetelně docházely síly a neměli už příliš šancí na obrat.

Hosté neměli nijak viditelně navrch, definitivně pod kontrolu zápas dostali až v 69. minutě. Na Dočkalův centr z rohového kopu si naskočil mladší z dvojice Krejčích a hlavou definitivně rozhodl.

Svěřenci trenéra Adriana Guľy se vítězně naladili na čtvrteční venkovní zápas čtvrtého předkola Evropské ligy s izraelskou Beer Ševou.

Za domácího favorita se v prvním poločase trefili Aleš Čermák a Jan Kopic po dvou asistencích Pavla Buchy. Po změně stran zvýšili Jean-David Beauguel z penalty a střídající Tomáš Hořava, před jeho brankou snižoval brněnský náhradník Jan Hladík.

Viktoria nastoupila od začátku s šesti změnami oproti základní sestavě ze čtvrtečního duelu třetího předkola Evropské ligy proti Sönderjyske, který vyhrála 3:0.

Domácím vyšel perfektně úvod. Bucha přihrál v šestnáctce volnému Čermákovi a ten už ve druhé minutě snadno otevřel skóre. Ofenzivní záložník potvrdil, že se mu proti Zbrojovce daří, při minulém vzájemném ligovém zápase v dubnu 2018 se blýskl hattrickem.

Viktoria dominovala a sahala po druhém gólu. Beauguel ale ve skluzu zamířil vedle a za chvíli znovu přestřelil. Z nadějné dorážky netrefil branku ani Kopic. Brno si první větší šanci vytvořilo ve 30. minutě, kdy Štepanovského střelu vyrazil brankář Hruška.

Minutu před pauzou přidali Západočeši pojistku. Po dalším zaváhání hostující obrany Bucha hlavou přistrčil míč Kopicovi a ten samostatný únik zakončil střelou o tyč. Těsně před pauzou Beauguel po závaru vykopl míč z brankové čáry.

Fotbalová republika, díl třetí: Návrat k fotbalu v Hýskově | Video: Sport

Čermák mohl vstřelit rychlý gól i ve druhém poločase, ale Šustr jeho ránu vykopl. Beauguel po následném rohu hlavičkoval těsně vedle. Druhý tým minulé ligové sezony přidal třetí branku v 55. minutě. Gajič ve vápně přišlápnul Kopice a rozhodčí Ginzel po přezkoumání situace na videu nařídil penaltu, kterou šťastně proměnil Beauguel. Francouzský útočník si připsal čtvrtý gól v ligové sezoně a dotáhl nejlepší střelce soutěže.

Z ojedinělé šance Zbrojovky v 68. minutě snížil Hladík, jenž po individuální akci nadvakrát překonal Hrušku. Viktoria ani v pátém ligovém utkání sezony neudržela čisté konto.

Hned za tři minuty si domácí vzali tříbrankové vedení zpět. Ba Loua ve spolupráci střídajících hráčů vyzval Hořavu a ten se prosadil povedenou ranou z voleje. V 85. minutě musel nuceně ze hřiště plzeňský kapitán a stoper Brabec, který si poranil kotník. Viktoria doma v lize zvítězila podesáté za sebou.

Fotbalistům Liberce nevyšla generálka na čtvrteční domácí utkání 4. předkola Evropské ligy proti APOELu Nikósie. Slovan v 5. kole první ligy překvapivě podlehl nováčkovi z Pardubic 0:3.

Vítězství Východočechů zařídili brankami Martin Toml, Lukáš Pfeifer a z penalty Michal Hlavatý. Pardubice v pražském Ďolíčku, kde kvůli nevyhovujícími stadionu hrají domácí ligové zápasy, bodovaly i ve třetím utkání.

Jablonec vyhrál nad Opavou 4:1. Severočeši vedli od třetí minuty po vlastní brance Josse Didiby a v 38. minutě zvýšil Tomáš Hübschman. Ještě do pauzy snížil Bartosz Pikul, ale v 73. minutě definitivně rozhodl Ivan Schranz a v nastavení se ještě prosadil Jakub Považanec. Jablonec vyhrál i třetí domácí zápas v ligové sezoně a v tabulce je pátý. Opava stále čeká na první vítězství v ročníku a patří jí 15. místo.

5. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 4:1 (2:0)

Branky: 2. Aleš Čermák, 44. Kopic, 55. Beauguel z pen., 71. Hořava - 68. Hladík. ŽK: Přichystal (Brno). Rozhodčí: Ginzel - Melichar, Poživil - Proske (video). Diváci: 1911 (limit 2000 diváků na stadionu).

Plzeň: Hruška - Řezník, Pernica, Brabec (85. Hejda), Kovařík - Kalvach (85. Káčer), Aleš Čermák (64. Hořava), Bucha - Kayamba, Beauguel (72. Ondrášek), Kopic (64. Ba Loua). Trenér: Guľa.

Brno: Šustr - Šural (46. Černín), Hlavica, Gajič, Štepanovský (77. Šumbera) - Reiter, Vaněk, Sedlák (77. Jambor), Pachlopník (61. Koudelka) - Přichystal, Růsek (61. Hladík). Trenér: Machálek.

FK Jablonec - SFC Opava 4:1 (2:1)

Branky: 3. vlastní Didiba, 38. Hübschman, 73. Schranz, 90.+3 Považanec - 42. Pikul. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Hock - Petřík (video). ŽK: Štěpánek - Řezníček, Večerka, Fendrich. Diváci: 1810 (limit 2000 diváků na stadionu).

Jablonec: V. Hrubý - Holík, Martinec, Štěpánek, Podaný (90. Krob) - Ladra (72. Pilař), Hübschman, Považanec, Zelený (61. R. Hrubý) - Schranz, Čvančara (72. Doležal). Trenér: Rada.

Opava: Fendrich - Didiba, Žídek, Večerka - Mondek (56. Harazim), Texl, Řezníček (78. Dordič), Holík, Helešic (46. Hrabina) - Juřena, Pikul (56. Dedič). Trenér: Skácel.

FK Pardubice - Slovan Liberec 3:0 (2:0)

Branky: 31. Toml, 44. Pfeifer, 61. Hlavatý z pen. Rozhodčí: Orel - Myška, Leška. ŽK: Cadu (Pardubice). Diváci: 857 (limit 2000 diváků na stadionu).

Pardubice: Boháč - Cadu (84. Čihák), Šejvl, Toml, Surzyn - Jeřábek - Tischler, Solil, Hlavatý (85. Ewerton), Pfeifer (75. Sláma) - Černý (65. Petráň). Trenér: Novotný.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Chaluš, Jugas, Fukala - Beran, Cancola (62. Mosquera), Mara (46. Hromada), Matoušek (73. Barac) - Rabušic (46. Csáno), Rondič (62. Hilál). Trenér: Hoftych.

1. FK Příbram - Sparta Praha 1:3 (1:2)

Branky: 28. Vávra - 24. Juliš, 45. Ladislav Krejčí I, 69. Ladislav Krejčí II. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Hájek - Lerch (video). ŽK: Pinc, Rezek (oba Příbram). Diváci: omezený počet (limit 2000 diváků na stadionu).

Příbram: Kočí - Nový, Tregler, Kleščík, Cmiljanovič - Soldát (85. Budínský), Folprecht - Pilík (73. Belej), Rezek, Vávra (73. Boakye) - Pinc (66. Hájek). Trenér: Čuhel.

Sparta: Heča - Plechatý, Čelůstka, Hanousek - Karlsson (62. Polidar), Ladislav Krejčí II, Sáček, Dočkal, Ladislav Krejčí I - Juliš (81. Kozák), Hložek (50. Trávník). Trenér: Kotal.