Sparta
8. Beauguel
21. Havel
34. Hejda

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání třetího kola skupiny o titul ve fotbalové Fortuna:Lize mezi Plzní a Spartou. Zápas začíná v neděli 8. května v 16 hodin.

Fortuna:Liga se blíží do svého finiše a stále není rozhodnuto o tom, kdo podzvedne nad hlavu pohár pro vítěze. Teoreticky jsou ve hře ještě tři celky, reálně ale o ligový primát bojují už jen Plzeň se Slavií. Nadstavbová část nabídla prozatím dvě kola a ve skupině o titul tak zbývají odehrát ještě tři zápasy. Druhá Slavia se 74 body dnes od 19:00 nastoupí doma proti Slovácku a dá se očekávat její tříbodový zisk. My se však budeme věnovat ještě většímu šlágru. První Plzeň se 76 body totiž přivítá na svém vlastním trávníku třetí Spartu, která na čelo ztrácí už šest bodů. Důležitý zápas dvou rivalů ale může hodně napovědět, jak celý rébus dopadne. Po dnešku se hraje ještě ve středu a poté příští neděli. Nejpozději za týden tak bude znám nový mistr.

Pražská Sparta si v nadstavbové části zatím nepočíná ideálně. Začala sice dobře, když doma porazila ostravský Baník 3:1, před týdnem však zbytečně doma ztratila body s Hradcem Králové po remíze 1:1. Svěřenci Pavla Vrby mohli mít kontě o dva body více a být ještě teoreticky ve hře o vysněný titul. Chuť si chtěli napravit ve středu, když se měli v Uherském Hradišti utkat ve finále MOL Cupu s domácím Slováckem. Vydatný déšť a bouřka však fotbalisty na trávník nepustily a duel musel být přeložen. Nový termín byl stanoven až na 18.5., tedy tři dny po konci ligové soutěže. Čekání na to, zda se povede uzmout alespoň jednu trofej, se tak pořádně protáhne. Do dnešního duelu ale půjdou letenští fotbalisté odpočatí.

Hostující Sparta dnes naskočí v této sestavě. Stále chybí zranění stopeři Čelůstka s Panákem, ve středu obrany tak vedle Hancka naskakuje znovu Martin Vitík, na krajích pak Wiesner a Hojer. Středovou dvojku Krejčí mladší a Sáček doplní kapitán Bořek Dočkal. Z křídel pak budou podporovat Čvančaru na hrotu Hložek a Pešek.

Dnes ale čeká na Spartu soupeř z řad nejtěžších. Rival posledních let z Plzně, který je před letenským celkem šest bodů napřed a kráčí si pro ligový titul. Viktoriáni překvapují širokou veřejnost celou sezonu. Před ní se jim nevěřilo, v pohárech to byl rychlý proces, odešly opory, kritizoval se defenzivní fotbal Michala Bílka. Jenže ejhle. Zkušený kouč výrazně zlepšil defenzivu Západočechů a naordinoval svému týmu efektivní herní projev, díky kterému sbírali jeden bod za druhým. V celém ročníku Plzeň prohrála jen dvakrát - na hřišti Hradce Králové a Slavie. A to ještě na podzim. Po zimní pauze jen přišlo pár remíz, jinak samé výhry. Doma za celý rok Bílkův tým neprohrál. Remizoval zde se Slavií, na podzim po skvělém výkonu porazil i Spartu 3:2. Nyní jej navíc žene vpřed ligový titul.

Ten je obrovsky silnou motivací. Navíc Západočeši jsou posíleni z minulého týdne, kdy udělali možná rozhodující krok. Ve vyhroceném utkání na půdě Slavie totiž po divokém penaltovém nastavení získali Viktoria bod za remízu 1:1 a udržela si tak náskok před trojnásobným obhájcem titulu. Zápas však schytal velkou kritiku fanoušků i fotbalové veřejnosti kvůli svému projevu a častým faulům a nefotbalovým projevům. To ale nyní může Plzeň hodit za hlavu a poprat se o titul. Po dnešku hrají plzeňští hráči ještě v Hradci Králové a doma s Baníkem Ostrava. Čeká nás tak opravdu strhující závěr sezony.

Michal Bílek zvolil dnes tuto jedenáctku. V zadních řadách naskočí Řezník, Eduardo, Hejda a Havel. Před středovou dvojicí Kalvach - Bucha bude operovat trio Mosquera, Sýkora a Kopic. Na hrotu pak bude podle očekávání kanonýr Jean-David Beauguel. V sestavě Viktorie tak nenajdeme výraznější překvapení.

Sudí Dalibor Černý přivádí oba celky na trávník ve Štruncových sadech. Oba celky nastupují ve svých typických dresech.

Utkání právě začalo.

2

Beauguel vybojoval míč před vápnem Sparty, jenže Mosquera byl v jasném ofsajdovém postavení.

4

Kalvach hledal ve vápně centrem Beauguela, Vitík však odvrátil míč na rohový kop.

8

Plzeň rozehrála rohový kop rychle. Kalvach zakroutil míč do vápna, kde se odpoutal od Hložka Jean-David Beauguel a hlavou přesně umístil míč za bezmocného Heču.

9

Mimochodem útočník Plzně svou 17. brankou dorovnal počin Jurečky ze Slovácka a je tak společně s ním na špici tabulky střelců.

10

Plzeň je při chuti. Z levé strany centruje Sýkora, Vitík tentokrát míč odvrátil do bezpečí.

12

Mosquera hodně ostře zajel do Wiesnera. Kolumbijský křídelník může být rád, že od Černého neviděl žlutou kartu.

14

Řezník hledal dalším centrem Beauguela, před ním ale na poslední chvíli zasáhl Krejčí mladší. Viktoria ale v úvodu soupeře tlačí a viditelně chce daleko více.

20

Zápas ani dnes nepostrádá ostřejší zákroky. Na Mosqueru navázali Čvančara i Dočkal, žlutou kartu zatím sudí Černý ale netasil.

21

Západočeši využívají svého skvělého nástupu a přidávají druhou trefu. Míč doputoval z pravé strany až na levou. Uvnitř vápna Havel udělal kličku Wiesnerovi na svou silnější pravou nohou a parádním obstřelem na zadní tyč i s pomocí tyčky překonal gólmana Heču.

23

Dalibor Černý přece jen už vytasil žlutou kartu. Bořek Dočkal předvedl nebezpečný šlapák a není mi známo, čemu se tak vehementně divil.

25

Kopic hledal znovu Beauguela ve vápně, ale hostující obrana zasáhla včas.

26

Pavel Bucha na půli hřiště poslal k zemi Jakuba Peška, který by už zřejmě pelášil sám na bránu. Není jasné, zdali by další dva plzeňští hráči stihli Peška zakřížit, sudí Dalibor Černý ale neváhal a i po konzultaci s videem udělil záložníkovi Plzně červenou kartu.

32

Domácí Plzeň se nyní na chvilku zaměřila na defenzivu a zhušťování prostoru. Přece jen je čeká ještě hodina hry v oslabení.

34

Plzeňským jako by nevadilo, že hrají v oslabení a přidávají třetí branku. Kalvachův přímý kop na první tyči umě prodloužil za sebe Mosquera a ve skrumáži se nejlépe zorientoval Lukáš Hejda a protečoval míč za bezmocného Heču.

38

Sparta se rozhodla střídat ještě v první půli. Tomáše Wiesnera nahradil Lukáš Haraslín.

39

Na pravý kraj se postavil Michal Sáček, Bořek Dočkal bude hrát ve středu pole po boku Krejčího. Haraslín bude hrát z levého křídla, Pešek z pravého, Adam Hložek se posunul pod hrota Čvančaru.

40

Střídá i Michal Bílek. Ten stahuje z hrací plochy Jana Sýkoru a posílí defenzivu Luďkem Pernicou.

45+1

V první nastavené minutě ze tří si příliš ostře počínal Ladislav Krejčí mladší a za své počínání dostal žlutou kartu.

45+2

Žlutě končí první půle i pro Čvančaru a Beauguela. I tak ale Plzeň jde do šatny s vedením 3:0.

První půle šlágru nabídla jednostrannou podívanou. Plzeň vstoupila do utkání skvěle a už v osmé minutě zužitkoval rohový kop Beauguel. V jednadvacáté minutě si pohrál s Wiesnerem Havel a parádně přidal druhou branku. Plzni pak mohl zkomplikovat boj Pavel Bucha, když se nechal za faul na půli hřiště vyloučit. Jenže i v oslabení Západočeši přidali třetí branku, když z další standardní situace skóroval Hejda. Viktoria se tak blíží potvrzení prvního místa. Sparta musí kompletně změnit svůj výkon i přístup k němu.

Začala druhá půle.

46

Sparta udělal o pauze jednu změnu. David Pavelka nahradil Caspera Hojera.

52

Dávid Hancko se radoval z gólu, ale už z prvního pohledu bylo očividné, že stál v ofsajdu. Haraslín totiž pozdržel svou střelu.

53

Vypadá to, že Sparta změnila rozestavení. S příchodem Pavelky přešla na hru se třemi vzadu, kdy Pavelka doplnil Vitíka a Hancka. Na stranách budou Haraslín a Pešek, Sáček hraje znovu ve středu pole.

54

Poměr sil na trávníku se vyrovná. Ladislav Krejčí mladší poslal lehkým dotekem k zemi rozběhnutého Řezníka a dostal tak druhou žlutou kartu. To znamená jediné - červená a hra v 10.

60

Dvojí střídání Sparty. Dnes dohráli Jakub Pešek a Bořek Dočkal. Nahradili je Martin Minčev a Adam Karabec.

61

Skvělá reakce Staňka na nečekaně přesný centr Minčeva. Plzeňský brankář se ale asi při zákroku zranil.

66

Plzeň střídá, ale ne gólmana Staňka. Ten pokračuje. Dohrál však střelec první branky Jean-David Beauguel. Toho nahradil Tomáš Chorý. Z trávníku odešel také Jon Mosquera, kterého vystřídal Libor Holík.

71

Další velká šance domácích, kteří mohli přidat čtvrtou trefu. Radim Řezník zůstal ve vápně úplně sám, ale v dobré pozici trefil jen Hancka, který zaskočil za golmana Heču.

77

Trávník opouští Jan Kopic, nahrazuje jej Matej Trusa.

78

Sáček zbytečně dohrál souboj s Holíkem a je dalším potrestaným hráčem.

83

Snad poprvé v utkání se dostal k zakončení Adam Hložek, ale sražený pokus bránu nenašel.

89

Plzeň přešla do rychlého brejku, jenže Chorý neposlal dobrou přihrávku.

90

Také Kalvach se dostal k zakončení zpoza vápna, ale jeho ránu Heča vyrazil.

Tři nastavené minuty uplynuly a je konec. Plzeň vítězí 3:0.

Šlágr třetího kola skupiny o titul byl jednoznačnou záležitostí. Domácí Plzeň vletěla na Spartu a po 21 minutách vedla 2:0. Ani červená karta Buchy Viktorii nezastavila, Hejda přidal třetí gól do pauzy třetí trefu. Od té doby domácí kontrolovali vývoj zápasu, navíc hosté po červené kartě Krejčího srovnali počet hráčů. Další branka už v druhé půli nepadla a Plzeň tak odskočila Slavii na rozdíl 5 bodů. Sešívané ale čeká v 19:00 duel se Slováckem.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.