Plzeň smetla Jablonec a pohlídala si náskok v čele, Baník bez Vrby vyhrál

16. 10. 2022 18:28
Fotbalisté Plzně ve 12. kole první ligy zvítězili v Jablonci s přehledem 3:0, v nejvyšší soutěži neprohráli už 33 zápasů po sobě a pojistili si vedení v tabulce. První dva góly vstřelil Tomáš Chorý, v úvodní nastavené minutě se pak prosadil střídající Modou Ndiaye.
Tomáš Chorý
Tomáš Chorý | Foto: Tomáš Liška

Viktoria zůstala jediným neporaženým týmem této sezony nejvyšší soutěže a po středeční porážce 2:4 s Bayernem Mnichov v Lize mistrů se vrátila na vítěznou vlnu. Západočeši vedou neúplnou tabulku o šest bodů před druhou Spartou. Slavia, která nastoupí až večer proti Mladé Boleslavi, ale může ztrátu snížit. Plzeňští mají k dobru odložený duel s Brnem.

Jablonec v lize podruhé za sebou nebodoval, v součtu s úterním vyřazením od Vyškova z domácího poháru v posledních třech zápasech neskóroval a je dvanáctý.

Oba týmy nastoupily v rozestavení s třemi stopery. V západočeské základní sestavě nebyl Vlkanova, naopak nechyběl Jemelka, který nedohrál utkání s Bayernem. Na hrotu útoku pak hráli Kliment s Chorým. Druhý jmenovaný se v úvodu jako první dostal do šance, ale minul. Na opačné straně po centru z přímého kopu hlavičkoval Heidenreich, brankář Staněk však u tyče zasáhl.

V 19. minutě hosté otevřeli skóre. Gólman Hanuš nedůrazně odvrátil centr z rohu jen ke Klimentovi, který vrátil balon na zadní tyč, odkud jej hlavou poslal před bránu bývalý jablonecký obránce Pernica a Chorý zblízka doklepl za čáru.

Po půlhodině hlavičkoval hostující Mosquera, ale před brankou trefil jen spoluhráče Pernicu. Severočeši po inkasovaném gólu převzali iniciativu. Ve 33. minutě v dobré šanci ze strany vypálil Chramosta těsně nad, o chvíli později pak ránu agilního Jovoviče zpoza vápna pod břevno vytáhl Staněk.

Jablonečtí se v druhé půli tlačili za vyrovnáním a chvílemi měli velkou převahu. Po hodině hry se protáhl do vápna Jovovič, ale zamířil vedle. V době narůstajícího tlaku Severočechů přidala Viktoria pojistku. Mosquera na velké straně nacentroval přes Coolse a Chorý hlavičkou na zadní tyč překonal Hanuše. Plzeňský útočník dal podruhé v kariéře dva góly v jednom ligovém utkání a v tomto ročníku nejvyšší soutěže skóroval pošesté.

Téměř okamžitě mohl střídající Sejk snížit, ale Staněk jeho hlavičku k bližší tyči vytáhl na roh. Stejný hráč se neprosadil ani v 77. minutě při závaru. V závěru už Jablonečtí rezignovali a inkasovali ještě potřetí. V nastavení po rohovém kopu napálil odražený míč přesně k tyči střídající Ndiaye a připsal si první branku v plzeňském dresu.

Viktoria bodovala podeváté z posledních 10 vzájemných ligových duelů, v Jablonci zvítězila v nejvyšší soutěži po dvou zápasech. Severočeši doma v lize prohráli po čtyřech utkáních.

Pavel Hapal dovedl v obnovené premiéře fotbalisty Ostravy k vítězství 3:1 nad Slováckem. Góly Baníku vstřelili Ladislav Almási a Srdjan Plavšič, šest minut před koncem pojistil výhru Filip Kaloč. Slovácko hrálo od 38. minuty bez vyloučeného Jana Kalabišky a v deseti dokázalo pouze snížit Stanislavem Hofmannem.

12. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)

Branky: 19. a 63. Chorý, 90.+1 Ndiaye. Rozhodčí: Klíma - Nádvorník, Machač - Franěk (video). ŽK: Houska, Heidenreich - Kalvach. Diváci: 2426.

Jablonec: Hanuš - Akpudje, Heidenreich, Krob (75. Černák) - Cools, Kratochvíl, Houska, Souček (55. Sejk) - Polidar - Chramosta, Jovovič. Trenér: Horejš.

Plzeň: Staněk - Hejda, Pernica, Jemelka - Holík, Bucha (88. Ndiaye), Kalvach, Mosquera - Čermák (58. Vlkanova) - Kliment (58. Jirka), Chorý (74. Bassey). Trenér: Bílek.

Trinity Zlín - Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Branka: 28. Dramé, 76. Bartošák - 61. Van Buren z pen. Rozhodčí: Všetečka - Váňa, Arnošt - Zelinka (video). ŽK: Silný - Valenta, Plechatý, Červ, Rabušic. Diváci: 2533.

Zlín: Rakovan - Reiter, Kolář, Simerský, Procházka - Dramé (67. Hrubý), Hlinka (67. Bartošák), Janetzký (89. Didiba), Čanturišvili - Jawo (78. Fillo), Silný (78. Vukadinovič). Trenér: Jelínek.

Liberec: Vliegen - Prebsl, Talovjerov, Plechatý - Mikula, Valenta (72. Višinský), Červ (83. Rondič), Preisler (72. Fukala) - Frýdek - Van Buren, Matoušek (6. Kozák, 72. Rabušic). Trenér: Kozel.

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 3:1 (2:0)

Branky: 6. Almási, 26. Plavšič, 84. Kaloč - 58. Hofmann. Rozhodčí: Berka - Kříž, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Kaloč - Kalabiška, Břečka, Kozák, Kohút, Trávník. ČK: 38. Kalabiška. Diváci: 6860.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Frydrych, Pojezný, Fleišman - Cadu (66. P. Jaroň), Kaloč, Tetour (66. Buchta), Kuzmanovič (78. Boula), Plavšič (90. Klíma) - Almási (66. Tijani). Trenér: Hapal.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Břečka, Kalabiška - Petržela (77. Duskí), Daníček, Havlík (86. Trávník), Kohút (67. Sinjavskij), Holzer (86. Tomič) - Kozák (67. Mihálik). Trenér: Svědík.