Plzeň se proti Bohemce trápila, ale zvládla obrat, Slavia po výhře nad Brnem drží osmibodovou ztrátu

1. 10. 2017 16:46
Vítězná šňůra plzeňských fotbalistů nekončí. V nejvyšší domácí soutěži viktoriáni vyhráli i devátý zápas, tentokrát porazili Bohemians 1905 2:1. Utkání ale museli otáčet, protože první poločas prohráli 0:1. Slavia domácí utkání proti Brnu také zvládla a vyhrála 2:0.
Radost fotbalistů Plzně
Radost fotbalistů Plzně | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Fotbalisté Plzně v devátém ligovém kole doma po obratu porazili 2:1 Bohemians 1905 a devátou výhrou vyrovnali historicky nejlepší vstup do sezony v podání Sparty z roku 2011. Viktoria vede neúplnou tabulku o deset bodů před Olomoucí, která dnes hraje v Jihlavě. Na konci první půle otevřel skóre Dominik Mašek, v 53. minutě vyrovnal Michael Krmenčík a za půl hodiny rozhodl o triumfu favorita bývalý hráč "Klokanů" Milan Havel. Slávisté doma zdolali Brno 2:0 a prodloužili svou rekordní šňůru bez porážky na 35 zápasů nejvyšší soutěže.

Jako první na branku vystřelil krátce po výkopu hostující Hašek, který Kozáčika nezaskočil. Plzeň měla problémy s obranným blokem soupeře. Defenziva Bohemians zblokovala ránu Řezníka i Koláře, Havel pak pálil nad branku.

Domácí dál marně obléhali šestnáctku Bohemians, a když už do nějaké střelecké příležitosti dostali, chyběla jim přesnost. Jako v případě hlaviček Krmenčíka. Ve 42. minutě nečekaně otevřeli skóre Pražané. Vaníček nacentroval do šestnáctky, Mašek přeskočil Hejdu a přesnou hlavičkou překonal Kozáčika.

Plzeňský trenér Pavel Vrba poslal do druhého poločasu Zemana a Bakoše. Právě zkušený slovenský útočník mohl po dvou minutách na hřišti vyrovnat, tvrdou ránu však zastavil gólman Fryšták.

V 53. minutě už to Západočechům vyšlo. Zeman z přímého kopu nacentroval do šestnáctky, Fryšták podběhl míč a Krmenčík hlavou vyrovnal. Nejlepší střelec soutěže zaznamenal sedmou trefu v sezoně. "Viktoriáni" pak sevřeli soupeře v jeho šestnáctce. Do největší šance se dostal bek Řezník, kterého však zblízka výtečně vychytal brankář Bohemians.

Okolo 70. minuty obrovský plzeňský tlak polevil a Bohemians se začali opět dostávat do hry. Po několika náznacích běžel náhradník Kabajev sám na Kozáčika, ale slovenský brankář jeho ránu výborně vytáhnul na roh.

V 83. minutě domácí dokonali obrat. Na další Zemanův centr si naskočil Havel a hlavou překonal Fryštáka. Krajní bek si proti mateřskému celku připsal premiérový gól v dresu Viktorie.

V Edenu kraloval Necid

Brno se potýkalo s problémy se skládáním defenzivy, vypadli zranění Pavlík, Jablonský a potrestaný brankář Melichárek. Trenérské duo Přerost, Dostálek tak nasadilo na pravý kraj obrany Portugalce Gomese, který přišel tento týden z tamní druhé ligy. V brance poprvé od začátku nastoupil Halouska.

A právě mladý gólman byl od začátku hlavní postavou brněnského týmu. Slavia měla velkou převahu, ale nedařilo se jí Halousku překonat. Hned v úvodu si brněnský brankář poradil se střelou Hušbauera a následnou hlavičkou Altintopa. Deli zase hlavou trefil pouze břevno a neuspěl ani Necid.

V osmé minutě už sice Slavia míč do branky dostala, ale gól navrátilce do sestavy po zranění Dannyho neplatil kvůli ofsajdu. Krátce poté napálil tyč Hušbauer.

A Halouska zářil dál, když zlikvidoval pokus Altintopa, Deliho hlavičku pod břevno a na brankové čáře zasáhl i proti Jugasovi. Ve 44. minutě už ale inkasoval. Hušbauer poslal z levé strany centr, na přední tyči si ho našel Necid, a i když mu obránce visel na zádech, umístil hlavou míč do branky.

I ve druhé půli se hrálo převážně na hostující polovině, ale Altintop, Sýkora, Danny ani Van Buren nedokázali přidal druhou branku. Až v 75. minutě Van Buren nacentroval na zadní tyč, kde Necid zblízka podruhé dostal míč do sítě. Dva góly v ligovém utkání dal naposledy v říjnu 2015 za Bursaspor, od té doby se mu to povedlo jen třikrát v poháru.

Baník dotáhl ztrátu 0:2

Hráči Ostravy se rozešli se Zlínem smírně 2:2. Baník na svém stadionu potřetí za sebou dorovnal dvougólovou ztrátu, ale stačilo to jen na čtvrtou domácí remízu. Nováček čeká na tříbodový zisk už osm kol a figuruje na třináctém místě tabulky. Alespoň remízu Baníku zajistil v 57. minutě svým třetím gólem v sezoně z penalty Milan Baroš. Zlín uhrál první venkovní bod v sezoně a je osmý.

Jablonec doma přehrál Mladou Boleslav 3:1 a bodovali posedmé za sebou. V tabulce se dostali už na čtvrté místo před Spartu a Liberec. O výhru Severočechů se postarali Stanislav Tecl a Vladimir Jovovič, který zaznamenal dva góly a asistenci. Boleslav ztratila už podesáté z posledních 12 ligových utkání a je čtrnáctá.

Olomouc zvítězila v Jihlavě 1:0 brankou Davida Housky z 87. minuty. Nováček z Hané bodoval pošesté za sebou a na druhém místě tabulky dál ztrácí sedm bodů na vedoucí Plzeň. Jihlava utrpěla první domácí ligovou porážku s Olomoucí v historii, nenavázala na předchozí dvě výhry na svém stadionu a je patnáctá.

Aktualizujeme

9. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:1)

Branky: 53. Krmenčík, 83. Havel - 42. Mašek. Rozhodčí: Berka - Pospíšil, Flimmel. ŽK: Havel, Kopic - Nečas, Luts, Kabajev, Dostál. Diváci: 10.712.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hořava (81. Ivanschitz), Hrošovský - Petržela (46. Zeman), Kolář (46. Bakoš), Kopic - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Jindřišek, Hašek ml. - Vaníček, Mašek (53. Nečas), Luts (81. Reiter) - Tetteh (62. Kabajev). Trenér: Hašek st.

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 3:1 (2:0)

Branky: 27. a 50. Jovovič, 38. Tecl - 64. Mebrahtu. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták. ŽK: Mihálik - Fleišman, Mareš, Hubínek. Diváci: 3008.

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Hübschman, Hanousek - Masopust, Kubista, Trávník (89. Považanec), Jovovič (78. Zelený) - Tecl, Doležal (46. Mihálik). Trenér: Klucký.

M. Boleslav: Vejmola - Pauschek, Chaluš, Stronati, Fleišman - Matějovský, Hubínek - Vukadinovič (57. Mebrahtu), Mareš (46. Chramosta), Přikryl - Komličenko (76. Magera). Trenér: Uhrin ml.

Baník Ostrava - Fastav Zlín 2:2 (1:2)

Branky: 38. De Azevedo, 57. Baroš z pen. - 3. Džafič, 21. Mehanovič. Rozhodčí: Marek - Kubr, Vlasjuk. ŽK: Granečný, J. Šašinka - Dostál, Ekpai. Diváci: 6373.

Ostrava: Vašek - Breda (32. Granečný), Pokorný, Šindelář, Sus - De Azevedo, Hlinka, Hrubý, Stáňa (83. O. Šašinka) - J. Šašinka (74. Poznar), Baroš. Trenér: Kučera.

Zlín: Dostál - Kopečný, Janíček, Gajič, Holzer - Hnaníček (51. Hronek), Jiráček - Ekpai (86. Bačo), Mehanovič (78. Vukadinovič), Džafič - Beauguel. Trenér: Páník.

Vysočina Jihlava - Sigma Olomouc 0:1 (0:0)

Branka: 87. Houska. Rozhodčí: Ardeleanu - Wilczek, Boček. ŽK: Marcin - Houska, Sladký, Buchta. Diváci: 3043.

Jihlava: Hanuš - Nový, Tlustý, Rosa, Keresteš - Vaculík, Urblík (81. Daníček) - Fulnek, Dvořák (61. Rabušic), Novotný (68. Marcin) - Ikaunieks. Trenér: Kopecký.

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Kalvach, Obročník (24. Texl) - Zahradníček (85. Manzia), Houska, Falta (69. Moulis) - Plšek. Trenér: Jílek.

Slavia Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 44. a 75. Necid. Rozhodčí: Nenadál - Moláček, Myška. ŽK: Hušbauer - Gáč. Diváci: 11.467.

Slavia: Laštůvka - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu - Sýkora (61. Stoch), Hušbauer, Altintop (71. Van Buren), Danny (82. Souček) - Necid. Trenér: Šilhavý.

Brno: Halouska - Gomes, Jovanovič, Gáč, Vraštil - Sedlák, Polák - Fortes (82. Přichystal), Kratochvíl (66. Juhar), Lutonský - Michal Škoda (75. Koné). Trenéři: Přerost a Dostálek.