Plzeň pokračuje v euforii. Budějovice porazila gólem v nastavení, Sparta bere jen bod

Aktualizováno 27. 8. 2022 21:14
Fotbalová Plzeň v lize potřetí po sobě vyhrála a protáhla soutěžní neporazitelnost na 32 zápasů. Teplice v sezoně ani na třetí pokus doma nevyhráli, Zlín zase čeká na premiérové vítězství v ligovém ročníku.
Plzeňská radost.
Plzeňská radost. | Foto: Tomáš Liška

Západočeši v lize potřetí po sobě zvítězili a protáhli soutěžní neporazitelnost už na 32 zápasů. Viktoria, která má k dobru odložený duel s Brnem, minimálně na několik hodin poskočila do čela neúplné tabulky. Dynamo naopak po dvou remízách prohrálo a čtyři kola čeká na vítězství. Jihočeši nad Plzní v nejvyšší soutěži nevyhráli už 22 utkání po sobě.

Trenér Viktorie Bílek udělal hned pět změn v základní sestavě oproti úterní vítězné odvetě 4. předkola Ligy mistrů s Karabachem. Podruhé v sestavě dostal na stoperu šanci Tijani, na hrotu útoku nastoupil bývalý hráč Dynama Bassey a pozici ofenzivního středního záložníka zaujal Jirka. Kouč Jihočechů Weber vyměnil brankáře a mezi tyčemi se poprvé v lize představil Janáček.

V úvodní půli ale příliš práce neměl. Západočeši sice působili aktivnějším dojmem, ale v improvizované sestavě se často dopouštěli nepřesností. Hned v úvodu pálil nad hostující Pilař, další šance ale měli hosté až v závěru úvodního dějství.

Nejprve Basseyho pokus v poslední chvíli zblokoval Havel, o chvíli později pak domácí v rozehrávce lehkovážně ztratili míč, ovšem Bucha v úniku tísněn Broukalem vůbec nevystřelil a Janáček sebral balon.

Do druhé půle vstoupili Jihočeši aktivněji a v 55. minutě byli kousek od vedení. Čoličův dlouhý aut se dostal skrz vápno až ke Sladkému a ten hlavou zblízka trefil tyč. Kouč Viktorie Bílek následně hned třikrát střídal a na trávník poslal čerstvé Kopice, Mosqueru a Chorého.

Favorit měl vzápětí dvě velké šance k vedení. Jemelkovu ránu pod břevno ale vytáhl Janáček a po následném rohu hlavičkoval Chorý těsně vedle. Plzeňští stupňovali tlak, neprosadili se však ani v 75. minutě, kdy Buchovu ránu vyrazil Janáček a po centru hlavičkoval nad Mosquera.

O čtyři minuty později už Západočeši dotlačili míč do sítě, gól přesto nakonec neplatil. Po Mosquerově centru totiž Chorý poslal balon do branky rukou a sudí Hocek po zásahu videorozhodčího trefu neuznal.

Plzeňští se ale nakonec vítězného gólu přece jen dočkali. Ve čtvrté z pěti nastavených minut nacentroval z rohového kopu Čermák a další střídající hráč Mosquera hlavičkou k tyči nedal Janáčkovi šanci. Viktoria vyhrála 1:0 stejně jako v posledním vzájemném duelu na půdě Dynama.

Baník vydřel s Jabloncem bod

Sparta na domácí půdě v pražském derby s Bohemians 1905 bere jen bod po výsledku 1:1. Hosté skórovali jako první zásluhou Petra Hronka, po změně stran vyrovnal Tomáš Čvančara. Oba týmy bodovaly ve čtvrtém z pěti utkání sezony nejvyšší soutěže, Letenští však po třech kolech nevyhráli a neúplnou tabulku vedou před mistrovskou Plzní jen díky lepšímu skóre.

Hráči Mladé Boleslavi zvítězili na hřišti Pardubic v jejich azylu v pražském Ďolíčku 3:0 a poprvé v sezoně nejvyšší soutěže naplno bodovali. Naopak Východočeši prohráli v ligovém ročníku čtvrtý z pěti zápasů a klesli na poslední místo neúplné tabulky.

Tepličtí remizovali na svém hřišti 0:0 se Zlínem. Severočeši se tak ani na třetí pokus nedočkali premiérové domácí výhry v sezoně a v neúplné tabulce se propadli na 12. místo. Zlín je předposlední a společně s Jabloncem je posledním týmem, který v soutěži ještě nezvítězil.

Jablonce remizoval s Ostravou 1:1. Domácí poslal do vedení v 66. minutě Jan Chramosta proměněnou penaltou, tlak Baníku v závěru zužitkoval ve vyrovnání Jiří Klíma. Jablonečtí tak pod trenérem Davidem Horejšem stále čekají na premiérovou výhru, dnes na třetí pokus získali alespoň první bod před vlastním publikem. Ostravští i ve druhém venkovním zápase sezony remizovali.

5. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 90.+4 Mosquera. Rozhodčí: Hocek - Nádvorník, Machač - Kocourek (video). ŽK: Hellebrand, Králik, Zajíc - Tijani, Bucha, Mosquera. Diváci: 4893.

Č. Budějovice: Janáček - Čolič, L. Havel, Králik, Sladký - Broukal - Čmelík (83. Matoušek), Hellebrand (62. Čavoš), Hora, Penner (46. Zajíc) - Potočný (68. Grič). Trenér: Weber.

Plzeň: Staněk - Holík (68. Havel), Hejda, Tijani, Jemelka - Kalvach, Bucha - Sýkora (85. Čermák), Jirka (56. Kopic), Pilař (56. Mosquera) - Bassey (56. Chorý). Trenér: Bílek.

FK Pardubice - FK Mladá Boleslav 0:3 (0:3)

Branky: 5. a 10. Škoda, 35. Kubista. Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Slavíček - Batík (video). ŽK: Škoda (M. Boleslav). Diváci: 649.

Pardubice: Markovič - Kostka, Vlček, Toml (41. Červenka), Helešic - Janošek (41. Koukola) - Sychra (46. Lima), Solil, Hlavatý, Vacek (46. Mareš) - Černý (79. Akosah-Bempah). Trenér: Novotný.

M. Boleslav: Polaček - D. Šimek, Karafiát, Suchý - Fulnek (67. Ekpai), Mareček (67. Dancák), Matějovský (74. Stránský), Kubista, Pech - Ladra (60. Krobot), Škoda (74. Žitný). Trenér: Hoftych.

FK Teplice - Trinity Zlín 0:0

Rozhodčí: Nehasil - Vlček, Volf - Štěrba (video). ŽK: Vondrášek - Janetzký. Diváci: 2763.

Teplice: Mucha - Vondrášek, Kučera, Hybš - Urbanec, Mareček, Jukl (86. S. Dramé), Hyčka (84. Procházka) - Trubač - Gning, Žák (64. Kodad). Trenér: Jarošík.

Zlín: Rakovan - Reiter, Kolář, Procházka, Bartošák (72. Vukadinovič) - Hlinka - Fillo (84. Y. Dramé), Hrubý (90.+2 Simerský), Janetzký, Čanturišvili - Jawo (90.+2 Kovinič). Trenér: Jelínek.

FK Jablonec - Baník Ostrava 1:1 (0:0)

Branky: 66. Chramosta z pen. - 85. Klíma. Rozhodčí: Zelinka - Horák, Antoníček - Machálek (video). ŽK: Heidenreich, Krob, Kratochvíl, Považanec - Boula, Kuzmanovič, Takács, Fleišman. Diváci: 2911.

Jablonec: Hanuš - Surzyn, Hübschman, Heidenreich, Krob (76. Martinec) - Považanec - Jovovič (64. Malínský), Kratochvíl, Šulc, Polidar (22. Chramosta) - Sejk (64. Pleštil). Trenér: Horejš.

Ostrava: Laštůvka - Sanneh, Takács, Pojezný, Fleišman (83. Šehič) - Kaloč, Boula (83. Smékal) - Jaroň (72. Tijani), Kuzmanovič (75. Miškovič), Buchta - Klíma. Trenér: Vrba.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:1)

Branky: 53. Čvančara - 10. Hronek. Rozhodčí: Orel - Kubr, Kříž - Franěk (video). ŽK: Sörensen - Hála. Diváci: 17.305.

Sparta: Holec - Mejdr, Sörensen, Zelený, Höjer - Pavelka, Sadílek (74. Sáček) - Daněk (83. Fortelný), Karabec (56. Juliš), Jankto (74. Minčev) - Čvančara. Trenér: Priske.

Bohemians: Valeš - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál, Jindřišek, Beran (57. Mužík), Kovařík (70. Krch) - Hronek (81. Koubek), Jánoš (57. Petrák) - Puškáč (71. Hála). Trenér: Veselý.