Po pohárovém kolapsu další ligová výhra. Plzeň nastřílela Baníku tři branky

22. 10. 2022 21:09
Fotbalisté Plzně zvítězili ve 13. kole první ligy nad Ostravou 3:1 a vedou neúplnou tabulku o sedm bodů před Slavií. Ta v nedělním pražském derby hostí Spartu. Už v první půli se za Viktorii trefili Lukáš Kalvach a Jan Kliment. Po hodině hry snížil Ladislav Almási, poslední slovo měl domácí Jhon Mosquera.
Jan Kliment slaví gól Plzně.
Jan Kliment slaví gól Plzně. | Foto: ČTK

Západočeši v nejvyšší soutěži vylepšili vlastní rekord v neporazitelnosti na 34 zápasů a částečně si spravili chuť po středečním senzačním vypadnutí z domácího poháru po porážce 2:3 na hřišti třetiligového Hlučína. Viktoria se rovněž dobře naladila na středeční utkání na stadionu Interu Milán ve skupině Ligy mistrů.

"Je to velmi důležité vítězství a je to pro nás i taková vzpruha po středě. Pro nás byla velká rána, že jsme utkání v Hlučíně nezvládli. Ale dnes výborná odpověď," řekl plzeňský kouč Michal Bílek na tiskové konferenci.

Plzeň v lize od srpna 2009 nepodlehla Ostravě ve 27. ligovém duelu po sobě. Baník pod staronovým trenérem Pavlem Hapalem poprvé zaváhal po předchozích dvou soutěžních výhrách a je na desátém místě.

"V první půli jsme měli spoustu gólových příležitostí, které jsme bohužel neproměnili. Proto je výsledek takový. Ale musím říct, že od toho výkonu se dá určitě odrazit. Když přijde i proměňování šancí, posune se to jinam," uvedl Hapal.

Domácí začali aktivně a už v první minutě Kliment trefil tyčku. Za sedm minut Plzeňští skórovali. Chorého střelu sice zlikvidoval brankář Laštůvka, ale Kalvach z dorážky nezaváhal a připsal si druhý ligový gól v ročníku. "Naše chyba. Gól jsme si dali prakticky sami nebo jsme ho soupeři nabídli," litoval Hapal.

Rychlému vyrovnání zamezil domácí brankář Staněk, který vytáhnul Almásiho hlavičku. Ostravský tým pak na chvíli favorita zatlačil na jeho polovině.

Viktoria se oklepala a ve 20. minutě zvýšila. Havel přihrávkou přes téměř celé pokutové území našel Klimenta a ten zblízka snadno doklepl míč do branky. Plzeňskému útočníkovi však radost ze třetí trefy v ligové sezoně dlouho nevydržela, protože si zřejmě obnovil zranění zadního stehenního svalu a musel střídat. "Píchlo ho ve svalu. Ne úplně ve stejném místě, říkal mi, že níž. Ale nevypadá to asi dobře," přiblížil Bílek.

V závěru prvního poločasu domácí mužstvo znovu výrazně podržel Staněk, jenž výborným reflexivním zákrokem vyrazil Tetourův pokus z voleje. "Snažil jsem se to zakončit kolenem, ale brankář to hezky chytil. To byla škoda, kdyby jsme dali snižující gól do poločasu, mohlo to být příjemnější," mínil záložník Tetour.

Baník snížil v 61. minutě, kdy se po velkém závaru v šestnáctce zblízka prosadil Almási. Slovenský útočník skóroval ve druhém kole za sebou.

Domácí se snažili vzít si rychle zpět dvoubrankový náskok, ale Chorého střelu zneškodnil Laštůvka, kterého po ráně střídajícího Jirky zachránila tyčka. Následná Mosquerova gólová dorážka neplatila kvůli ofsajdu.

Západočeši se v 78. minutě dočkali regulérní třetí branky. Jirka po rychlém brejku předložil míč Mosquerovovi a kolumbijský křídelník si v ideální pozici poradil. V ligovém ročníku dal šestý gól a v týmové tabulce střelců se dotáhl na Chorého.

"Ve druhé půli Ostrava měla víc ze hry, my jsme pozorně bránili. Oni tam pak dali vysoké hráče a dávali to do vápna. My jsme to ubránili a potom z brejku dali gól," konstatoval Bílek.

Plzeňští doma neprohráli ve 31. ligovém duelu po sobě a podeváté v řadě v Doosan Areně naplno bodovali. Slezané naopak venku protáhli šňůru bez vítězství v nejvyšší soutěži na 12 zápasů, v této sezoně na hřišti soupeřů poprvé nebodovali po úvodních pěti remízách.

13. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 3:1 (2:0)

Branky: 8. Kalvach, 20. Kliment, 78. Mosquera - 61. Almási. Rozhodčí: Starý - Hájek, Kubr - Berka (video). ŽK: Chorý, Mosquera - Laštůvka, Boula, Frydrych. Diváci: 9832.

Sestavy:

Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka - Vlkanova (71. Holík), Bucha, Kalvach, Mosquera (81. Pilař) - Chorý, Kliment (30. Jirka). Trenér: Bílek.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Frydrych, Pojezný, Fleišman - Juroška (45. Smékal), Boula (84. Muhamed Tijani), Tetour (65. Miškovič), Plavšič - Kuzmanovič - Almási (71. Klíma). Trenér: Hapal.