Spartu probral Kairinen, Minčev dal dva góly. Otočila i Plzeň, zářil Vlkanova

Aktualizováno 5. 2. 2023 20:30
Viktoria Plzeň v 18. kole Fortuna:Ligy dokázala vyhrát v Brně 3:1, přestože po poločase prohrávala. Západočeši se tak dotáhli o bod za vedoucí Slavii. Vyhrála i Sparta, doma porazila 4:1 Mladou Boleslav. Slovan Liberec vyhrál v Českých Budějovicích, Hradec Králové nestačil na Bohemians.
Ladislav Krejčí proměnil penaltu a posunul Spartu směrem k výhře.
Ladislav Krejčí proměnil penaltu a posunul Spartu směrem k výhře. | Foto: ČTK

Fotbalisté Sparty v 18. kole první ligy po obratu porazili Mladou Boleslav 4:1. Hosty poslala ve třetí minutě do vedení čerstvá posila Michal Tomič, hned za další tři minuty ale srovnala finská zimní akvizice Letenských Kaan Kairinen a ještě do přestávky otočil stav z penalty Ladislav Krejčí mladší. V závěru pojistil výhru Pražanů dvěma góly střídající Martin Minčev.

Sparta si po remíze v Olomouci připsala úvodní jarní vítězství a z třetího místa tabulky nadále ztrácí sedm bodů na vedoucí Slavii. Boleslav prohrála poprvé po třech kolech a figuruje na desáté pozici.

V mladoboleslavské základní sestavě chyběl zkušený bývalý záložník Sparty Matějovský, naopak hned od začátku nastoupil Tomič, který přišel na hostování ze Slavie. Do letenské defenzivní trojice se při zdravotních problémech Vitíka se Sörensenem zatáhl kapitán Ladislav Krejčí mladší, naopak Čvančara se po zranění hlavy z úvodního jarního kola v Olomouci dal do pořádku. Premiérový soutěžní start za Pražany si připsal Kairinen.

Mladoboleslavští začali nečekaně velkým náporem a brzy otevřeli skóre. Žitného ještě ve velké šanci vychytal Kovář, ale ve třetí minutě už hosté vedli. Odražený balon napálil daleko za vápnem Tomič a zřejmě mírně tečovaná střela zapadla k tyči. Slovenský bek si připsal druhou branku v české lize.

Sparťané hned za tři minuty srovnali. Kuchta přistrčil míč Kairinenovi a ten přízemním pokusem zpoza vápna srovnal. Finský záložník zaznamenal první soutěžní gól za Spartu. V mladoboleslavské brance v lize poprvé od prosince 2020 nastoupil Mikulec, který ve 27. minutě chytil Zeleného pokus a chvíli nato si poradil i s Haraslínovým zakončením.

V 36. minutě už Letenští dokonali obrat. Tomič v pokutovém území fauloval Haraslína, sudí Hocek po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace nařídil penaltu a Krejčí střelou k tyči překonal Mikulce. Sparťanský kapitán skóroval poprvé od 8. října. Hostující Ladra trefil boční síť.

Po změně stran poslal mladoboleslavský trenér Hoftych do hry Matějovského. V 54. minutě hlavičkoval Šimek kousek nad, ale jinak byla dál nebezpečnější Sparta. Neprosadili se ale Kuchta ani Kairinen a po něm střídající Mabil.

Pražané pojistili náskok až v závěru. V 82. minutě vyslal Daněk do úniku střídajícího Minčeva a ten propálil Mikulce. Bulharský ofenzivní hráč pak v páté minutě nastavení po Kairinenově přihrávce obešel hostujícího gólmana a po kličce svou druhou brankou v utkání upravil na 4:1. Sparta doma v lize popáté za sebou zvítězila.

Plzeň v Brně brzy prohrávala

Fotbalisté Plzně otočili utkání 18. kola první ligy v Brně a vyhráli 3:1. Na vedoucí gól domácího Michala Ševčíka z deváté minuty odpověděli po přestávce v rozmezí deseti minut Pavel Bucha a Jan Kopic. V nastavení přidal pojistku střídající Adam Vlkanova při přesilovce po vyloučení Josefa Divíška.

Obhájce trofeje na jaře poprvé zvítězil a z druhého místa ztrácí bod na vedoucí Slavii. Brněnský nováček nevyhrál páté kolo po sobě, získal v nich jediný bod a v tabulce zůstal jedenáctý.

Fotbalisté Bohemians Praha zvítězili 2:0 nad Hradcem Králové a dostali se na čtvrté místo tabulky. Duel v mladoboleslavské Lokotrans Areně, kde hrají Východočeši během výstavby svého stadionu domácí utkání, rozhodly branky Lukáše Hůlky ze sedmé minuty a Václava Drchala ze 41. minuty. V úvodu druhé půle byl vyloučen hostující Daniel Köstl.

"Klokani" oplatili dnešnímu soupeři srpnovou domácí porážku 1:2 a v lize ho zdolali po více než 12 letech a devíti zápasech. Hradec Králové vyšel doma bodově naprázdno potřetí za sebou a propadl se na šestou příčku.

České Budějovice prohrály s Libercem 0:2 a v jarní části sezony nejvyšší soutěže ani podruhé nebodovaly a neskórovaly. Za hosty se nejprve ve 41. minutě trefil Lukáš Červ a v závěru utkání uzavřel skóre střídající Imad Rondič z penalty. V 77. minutě byl vyloučen domácí Quadri Adediran. Slovan zvítězil po dvou kolech a posunul se na osmé místo, Dynamo je v tabulce třinácté.

18. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 1:3 (1:0)

Branky: 9. Ševčík - 59. Bucha, 69. Kopic, 90.+6 Vlkanova. Rozhodčí: Orel - Caletka, Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Ševčík, Šural - Hejda, Ndiaye, Květ. ČK: 75. Divíšek (Brno). Diváci: 5018.

Brno: Berkovec - Hrabina, Šural, Endl, Divíšek - Texl (81. Pachlopník), Souček (37. Hladík) - Matejov (69. Ali), Blecha (69. Granečný), Ševčík (81. Rogožan) - Řezníček. Trenér: Dostálek.

Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka - Bucha, Kalvach (21. Ndiaye) - Kopic (89. Jirka), Květ (62. Vlkanova), Mosquera - Chorý. Trenér: Bílek.

Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 4:1 (2:1)

Branky: 82. a 90.+5 Minčev, 6. Kairinen, 36. Ladislav Krejčí II - 3. Tomič. Rozhodčí: Hocek - Váňa, Machač - Szikszay (video). ŽK: Kairinen, Kuchta - Tomič, Matějovský. Diváci: 10.333.

Sparta: Kovář - Vydra, Panák, Ladislav Krejčí II - Mejdr, Sadílek (66. Pavelka), Kairinen, Zelený - Čvančara (66. Mabil), Haraslín (74. Daněk) - Kuchta (74. Minčev). Trenér: Priske.

M. Boleslav: Mikulec - Šimek, Karafiát, Suchý - Tomič (72. Ekpai), Donát (46. Matějovský), Žitný (72. Škoda), Fulnek - Mareček (65. Stránský), Kušej (79. Skalák) - Ladra. Trenér: Hoftych.

FC Hradec Králové - Bohemians Praha 1905 0:2 (0:2)

Branky: 7. Hůlka, 41. Drchal. Rozhodčí: Černý - Volf, Pospíšil - Batík (video). ČK: 49. Köstl. ŽK: Dvořák, Čihák - Jedlička, Jánoš. Diváci: 1039.

Hradec Králové: Reichl - Klíma (63. Trusa), Čech (46. Čihák), Leibl - Gabriel, Smrž, Kodeš (63. Dvořák), Novotný - Pudhorocký (46. Rada) - Ryneš, Matěj Koubek. Trenér: Miroslav Koubek.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Petrák, Vondra - Köstl, Jánoš (85. Kadlec), Čermák, Kovařík (55. Dostál) - Drchal (69. Matoušek), Prekop (85. Mužík) - Puškáč (55. Jindřišek). Trenér: Veselý.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 0:2 (0:1)

Branky: 41. Červ, 87. Rondič z pen. Rozhodčí: Starý - Kubr, Slavíček - Nehasil (video). ŽK: Čolič, Hora, Penner, Potočný, Adediran, Janáček. ČK: 77. Adediran. Diváci: 1752.

Č. Budějovice: Janáček - Čolič, Havel, Králik, Skovajsa - Hora, Čermák (79. Hellebrand), Penner (66. Čavoš) - Čmelík (46. Matoušek), Potočný (66. Škoda), Adediran. Trenér: Nikl.

Liberec: Bačkovský - Gebre Selassie, Prebsl, Plechatý - Fukala, Červ, Valenta (83. Tupta), Frýdek (69. Ghali), Preisler (83. Purzitidis) - Višinský (76. Doumbia) - Olatunji (83. Rondič). Trenér: Kozel.