Plzeň měla v Teplicích namále. Domácí v osmé minutě nastavení nedali penaltu

30. 7. 2022 21:07
Fotbalisté Plzně v prvním kole nové ligové sezony jen remizovali v Teplicích 2:2. Obhájci titulu v generálce na úterní úvodní zápas 3. předkola Ligy mistrů proti Tiraspolu ještě v 57. minutě po dvou gólech domácího debutanta v nejvyšší soutěži Jakuba Urbance prohrávali 0:2, ale poté snížil Jan Kliment a v 71. minutě srovnal střídající Jhon Mosquera.
Teplice vedly nad Plzní 2:0, Viktoria ale ve druhé půli srovnala. Nakonec ale mohli rozhodnout domácí. | Foto: ČTK

V osmé minutě nastavení mohl zkompletovat hattrick Urbanec, z penalty ho ale vychytal gólman Jindřich Staněk. Těsně předtím byl vyloučen kapitán Viktorie Lukáš Hejda.

Západočeši v lize od porážky vloni v říjnu na Slavii neprohráli už 23. utkání po sobě a vytvořili nový klubový rekord. Tepličtí, kteří se v minulé sezoně zachránili mezi elitou až díky úspěšné baráži, nezvítězili nad Viktorií v osmém soutěžním duelu za sebou.

Plzeňský kouč Bílek udělal oproti úterní vítězné odvetě 2. předkola Ligy mistrů proti Helsinkám (5:0) čtyři změny v základní sestavě. Oba trenéři dali na hrotu útoku šanci letním posilám. Zatímco Kliment nastoupil za Viktorii poprvé v soutěžním utkání od začátku, na teplické straně si Senegalec Gning odbyl ligový debut. Totéž platilo i pro další dva domácí hráče Urbance a Křišťana.

Teplice vstoupily do zápasu aktivněji a v 22. minutě otevřely skóre. Gning se uvolnil ve středu hřiště přes dva bránící hráče, přes Trubače a Jukla se dostal míč až na levou stranu k Urbancovi a třicetiletý debutant v nejvyšší soutěži zakončil akci na jeden dotyk překvapivou střelou na přední tyč. Staněk si na míč sáhl, vytěsnit ho ale nedokázal. Severočeši dali Plzni gól po pěti vzájemných soutěžních duelech a 538 minutách.

Západočeši byli zpočátku nebezpeční jen po rohových kopech a tak trenér Bílek do druhého poločasu posílil ofenzivu druhým útočníkem Chorým a Mosquerou. Nejpevnější obraně minulé ligové sezony naopak dělal velké problémy nejlepší hráč úvodního dějství Gning.

Třiadvacetiletý Senegalec, jenž strávil poslední sezonu v druholigové Vlašimi, vybojoval ve 47. minutě ve vápně míč pro Urbance, který sám před Staňkem nezaváhal. Viktoria inkasovala dva góly v jednom soutěžním utkání po 16 zápasech.

Favorit se pak přece jen dočkal branky po rohu v 58. minutě, kdy si našel míč na zadní tyči Kliment a hlavou zaznamenal druhou soutěžní trefu v plzeňském dresu. Obhájci titulu se hnali za vyrovnáním a v rychlém sledu si vytvořili řadu příležitostí. Kopice dvakrát vychytal skvělými zákroky Grigar a Chorý dvakrát ve vyložené šanci v pádu poslal míč těsně vedle.

Plzeňský tlak vyvrcholil v 71. minutě, kdy po dalším rohu trefil Hejda hlavou tyč a Mosquera zblízka dorazil míč do sítě. Zbytek utkání přinesl otevřený fotbal z obou stran a nakonec i velké drama v nastaveném čase.

Hejda stáhl na hranici pokutového území unikajícího Kodada a sudí Machálek nařídil penaltu, navíc plzeňského kapitána vyloučil. Po konzultaci s videorozhodčím a přezkoumání situace pokutový kop potvrdil. Urbanec mohl zkompletovat hattrick, ale z penalty neuspěl, Staněk střelu po pravé ruce vystihl.

1. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Viktoria Plzeň 2:2 (1:0)

Branka: 22. a 47. Urbanec - 58. Kliment, 71. Mosquera. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Antoníček - Šimáček (video). ŽK: Dramé, Trubač, Grigar - Hejda, Kliment. ČK: 90.+7 Hejda. Diváci: 6403.

Teplice: Grigar - Dramé, Kučera, Vondrášek - Mareček, Jukl - Hyčka, Křišťan (62. Žák), Trubač (86. Kodad), Urbanec - Gning (69. Knapík). Trenér: Jarošík.

Plzeň: Staněk - Holík (46. Mosquera), Kaša, Hejda, Havel - Bucha, Kalvach - Kopic (80. Cadu), Sýkora, Pilař (46. Chorý) - Kliment (80. Dedič). Trenér: Bílek.