44. Hořava
52. Krmenčík
90. Hloušek
10. Baluta

Hezké nedělní popoledne, vítejte u online přenosu z utkání 16. kola Fortuna:ligy mezi Plzní a Libercem. Duel startuje ve 14:30.

Fortuna:liga se přehoupla do druhé poloviny základní části. Tento víkend se hraje 16. kolo a má za sebou už několik velmi zajímavých zápasů. Už v pátek dokázala doma uspět Mladá Boleslav proti Bohemians a slezské derby proti Karviné ovládl ostravský Baník. Duel zespod tabulky mezi Příbramí a Opavou branku nepřinesl, stoupající formu ale potvrdil Zlín. Ten po domácí remíze s Plzní zvládl na svém hřišti porazit Olomouc 1:0. Ve šlágru kola pak Sparta ztratila v Jablonci dvougólové vedení a odjížděla jen s bodem za remízu 2:2. Dnes se doma představí například vedoucí Slavia a ve formě hrající České Budějovice. My se ale budeme věnovat duelu druhé Plzně proti nebezpečnému Liberci, který by měl nabídnout kvalitní podívanou.

Viktoriáni již potřebují zoufale zabrat. Z posledních čtyř utkání dvakrát prohráli a jednou remizovali. Ztráta na vedoucí Slavii se jako mávnutím kouzelného proutku zvětšila na propastných jedenáct bodů. Západočeši prohráli před měsícem v Mladé Boleslavi, poté sice zvládli doma přehrát Baník, ale hodně je zasáhla domácí prohra se Slavií. Po ní museli v poháru hrát prodloužení v Chlumci nad Cidlinou. A aby toho nebylo málo, v pondělním utkání na půdě trápícího se Zlína získal Vrbův tým pouze bod. A to ještě v závěru mohl přijít i o něj. Pokud si chce udržet nějakou teoretickou naději na titul, musí bezpodmínečně bodovat, zvláště v domácím prostředí. A to i přes citelné ztráty.

Plzni totiž budou chybě i nadále zranění ofenzivní záložníci Čermák a Kopic. Na lavičku se sice vrací uzdravený Kovařík, kvůli karetnímu trestu však dozná změny stoperská dvojice. Vykartovaného kapitána Brabce nahradí zkušený Roman Hubník. Ten rovnou převezme i kapitánskou pásku.

Plzeň to však ani dnes nebude mít úplně jednoduché. Čeká je totiž solidně rozjetý Liberec. Severočeši jsou sice v polovině tabulky na osmém místě, ale postupně se derou nahoru. Od konce srpna prohráli jen jednou, před měsícem na Slovácku. Doma zvládá Liberec své zápasy poměrně pravidelně, ale co víc, zlepšil i formu na hřištích soupeřů. Jako první tým v této sezoně totiž ve 14. kole dokázal bodovat v Mladé Boleslavi, kde všechny body nechala i Plzeň nebo Sparta. Proto by se měla mít na pozoru i Plzeň. Zvláště před vytáhlým chorvatským útočníkem Petarem Musou hostujícím ze Slavie, který chytil skvělou formu a sází nyní jeden gól za druhým. Dobře ho doplňují i Potočný a další ze Slávistů Baluta.

Tuto jedenáctku vyšle do boje liberecký kouč Pavel Hoftych. Spoléhat se opět bude na silný střed pole i střeleckou potenci Musy či Potočného.

Ve stejný čas, tedy ve 14:30, se utkají proti sobě také dva celky, kterým první půlka sezony vyšla nad očekávání dobře. České Budějovice budou chtít doma natáhnout sérii čtyř výher v řadě. Slovácko by se zase jakýmkoliv bodovým ziskem vrátilo do první pětky před Baník a Spartu.

Oba celky již hlavní sudí Zbyněk Proske přivádí na trávník Doosan Areny. Domácí Plzeň bude hrát tradičně v modročervených dresech, hostující Slovan dnes v bílé barvě.

Před duelem jsme byli svědky ještě ceremoniálu, jelikož domácí tým podporuje Nadaci na transplantaci kostní dřeně. Už je ale vše připraveno k zápasu.

Utkání bylo zahájeno.

2

Hned po minutě a pár vteřinách tady byla obrovská šance Plzně. Michael Krmenčík se natlačil před Kačarabu a mířil sám na bránu Liberce. Při snaze obstřelit Nguyena trefil jen nohu hostujícího brankáře.

2

Radim Řezník vběhl rychle do vápna, po domnělém kontaktu s Kačarabou upadl, penalta se však nepískala ani po konzultaci s videem.

6

Potočný posílal centr z pravé strany hřiště, jenže ani přes moře času jej neposlal přesně.

7

Odražený roh se dostal až k Limberskému, tomu do rány vběhl Oscar Dorley. V bolestech skončili na trávníku oba dva, faul byl ale odpískán záložníkovi Liberce. Ten dokonce uviděl žlutou kartu.

10

A je tady nečekaná zápletka hned v úvodu utkání. Alexandru Baluta rozehrával z rohu vápna nebezpečnou standardní situaci. Jeho centr či střelu tečoval ve zdi domácí Kayamba tak, že gólman Hruška už neměl šanci zasáhnout.

16

Plzeň se zdá být hodně zaskočená úvodem zápasu. Po minutě a sedmi vteřinách už mohla vést, nakonec ale prohrávají. Zpět do hry se zatím Západočeši nedostali.

20

Dvě nebezpečné akce domácích, kteří se konečně dostali do vápna. Kayambův centr ale odvrátil Mikula, následný centr z druhé poslal hlavou Řezník nad bránu.

21

Dobrá příležitost pro Viktorku. Těsně před vápnem totiž Hořavu poslal k zemi Kačaraba. Nadějný přímý kop by mohl nabídnout srovnání.

22

Tak a máme srovnáno. Opět padá branka z přímého kopu a opět po nechytatelný teči. Roman Procházka chtěl obstřelit zeď, jenže míč se otřel o stehno Kačaraby a zapadl do horního rohu brány Nguyena.

24

Roman Hubník teď může být rád, že nyní od Proskeho uviděl jen žlutou kartu. Jeho šlapák zezadu na Petara Musu byl hodně zbytečný a hloupý.

29

Tak Roman Hubník teď naprosto nepochopitelně nebyl vyloučen. Ztratil míč, o který ho obral Malinský a zkušený stoper jej ostrým skluzem poslal k zemi. Zbyněk Proske ale kartu neudělil. Přitom šlo o žlutý zákrok.

29

Alexandru Baluta si za řeči vysloužil žlutou kartu.

30

Tak v Plzni začíná být pěkně horko. Zbyněk Proske svou práci dnes přílíš nezvládá. Alexandru Baluta zezadu fauloval Kayambu a během minuty uviděl druhou žlutou kartu. Jenže za obdobný faul jako Roman Hubník, který potrestán nebyl. Během minuty tak místo přesilovky Liberce vidíme přesilovku Plzně.

32

Žlutá karta i pro kouče Slovanu Pavla Hoftycha.

37

Pochopitelně se nyní iniciativy ujímá Plzeň, která hraje nepochopitelně v přesile. Liberec to do konce utkání bude mít hodně složité.

42

Centr Hořavy odvrátil Kačaraba na rohový kop, i když se zlobil, že jej při tom fauloval Krmenčík.

44

Plzeň zvládla přesilovku využít ještě do přestávky. Kalvachův centr Kačaraba pustil za sebe, kde stál připravený Tomáš Hořava. Zkušený záložník se pak hlavou nemýlil.

První poločas skončil, Plzeň otočila vývoj a vede 2:1.

Hrubě ovlivněný duel, jinak ani nejde popsat první půli duelu Plzeň - Liberec. Nejprve se věnujme hře, v 10. minutě Baluta otřel svůj přímý kop o Kayambu a Liberec vedl. Ve 22. minutě podobná situace i na druhé straně, kdy Procházkovu střelu tečoval do vlastní brány Kačaraba. Vyrovnaný duel ale změnila dvouminutovka po půlhodině hry. Nejprve nebyla trestuhodně udělena druhá žlutá karta Romanu Hubníkovi. Za protesty uviděl žlutou kartu Alexandru Baluta a za minutu za podobný fual tomu Hubníkovému uviděl Rumun i druhou žlutou kartu. Plzeň se pak ujala iniciativy a přesilovku využil před pauzou Hořava.

Druhá půle právě začala.

47

Kayamba se pěkně prosmýkl po pravé straně, jeho centr ale skončil v náruči Nguyena.

51

Dobrá šance pro Liberec. Malinský si pěkně narazil s Potočným a naservíroval míč Kačarabovi. Stoper Slovanu ale z hranice vápna bránu přestřelil.

52

A Plzeň přidává do minuty třetí branku. Mikula na pravé straně propadl, čeož využil Adam Hloušek. Ten poslal nadýchaný míč na přední tyč, kam si naběhl Krmenčík. Zkušený útočník zakončil z první přesně.

58

Pavel Hoftych střídá, Radim Breite nahrazuje Oscara, který už má žlutou kartu.

64

Plzeň stále ovládá hřiště, Liberec se sice snaží, dostupují svého soupeře, ale absence jednoho muže je hodně znát.

70

Roman Potočný zkoušel pálit asi ze 40 metrů, bránu ale netrefil.

71

Liberec střídá dnes podruhé, Tomáše Malinského nahradil na trávníku Jakub Pešek.

72

Dobrá rychlá akce hostů. Hybšův centr proletěl malým vápnem, ale Hubník raději míč poslal na rohový kop. Na zadní tyči totiž číhal Musa.

76

Liberec se i tak dostal do velké šance. Z úhlu pálil levačkou Musa, rána mu však nesedla a nabrala opačnou faleš. Chorvatský střelec byl ale ve vápně Plzně úplně sám.

79

Poprvé střídá Pavel Vrba. Střelec rozdílové branky Tomáš Hořava byl nahrazen Dominikem Janoškem.

80

Další obří šance Liberce. Úplně sám se před Hruškou objevil Kamso Mara, navíc měl po své pravé ruce volného Musu. Chorvat by zakončoval do odkryté brány, guinejský záložník ale zakončoval sám a trefil jen Aleše Hrušku, který dobře vyběhl.

82

Roman Procházka se odhodlal k ráně z dálky, bránu Nguyena však minul.

85

Achmed Alibekov je poslední střídajícím hráče Liberce. Vystřídal Petara Musu.

87

Lukáš Hejda na hranici pokutového území podrazil Romana Potočného a uviděl žlutou kartu.

89

Tomáš Chorý nahradil Michaela Krmenčíka.

90

Plzeň se ještě v poslední minutě dočkala jedné branky. Poprvé v sezoně se trefil Adam Hloušek, který na zadní tyči zakončil do odkryté brány krásnou akci Kayamby.

90+1

Nastavují se 3 minuty.

90+1

Adam Hloušek po vstřelení branky hned střídá. Nahradil jej na hrací ploše uzdravený Jan Kovařík.

Je konec, Plzeň využila početní převahy a porazila Liberec 4:1.

Hodně kontroverzní zápas jsme viděli v Doosan Areně v Plzni. V první půli za stavu 1:1, byla hra vyrovnaná, po půl hodině přišel ale zlomový moment. Nejprve nebyla trestuhodně udělena druhá žlutá karta Romanu Hubníkovi. Za protesty uviděl žlutou kartu Alexandru Baluta a za minutu za podobný faul tomu Hubníkovému uviděl Rumun i druhou žlutou kartu. Plzeň se pak ujala iniciativy a přesilovku využil před pauzou Hořava.

V druhé půli přidal brzy třetí pojišťovací trefu Krmenčík a bylo téměř jasno. Liberec měl nějaké šance, ale už se mu nepodařilo nepříznivý duel v oslabení zvrátit. V závěru přidal pojistku Hloušek, plzeňský tým tedy vyhrál 4:1 a odskočil třetí Boleslavi na čtyři bod. Na Slavii ztrácí bodů 8, sešívaní však hrají za pár minut doma s Teplicemi.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.