Plzeň končí podzim remízou s Teplicemi, Slavia rozdrtila Dynamo a vede o 16 bodů

15. 12. 2019 16:33
Fotbalisté Plzně zakončili podzimní část prvoligové sezony domácí remízou 1:1 s Teplicemi. Viktorii v zápase 20. kola poslal do vedení Luděk Pernica, ještě v prvním poločase odpověděl Jan Shejbal. Západočeši mají na druhém místě tabulky už jen tříbodový náskok na třetí Jablonec. Slavie na závěr podzimní porazila České Budějovice 4:1.
David Limberský
David Limberský | Foto: Milan Kammermayer

Po opatrnějším úvodu domácí z první větší šance vstřelili gól. Čermákův přímý kop v 11. minutě propadl v šestnáctce k volnému Pernicovi, který míč tečoval mezi nohy brankáře Grigara. Plzeňský stoper oslavil gólem první ligový start od září.

Viktoria si pak vytvořila tlak, ale slibné náznaky nedotáhla do konce. Tepličtí ve 24. minutě z ojedinělé akce vyrovnali. K odraženému míči se dostal Shejbal a z dálky ho napálil přesně k tyči překvapeného gólmana Hrušky.

Domácí branku o chvíli později minul Jakub Mareš. Západočeši zahrozili až krátce před pauzou, kdy si na Hořavův centr za obranu naběhl Kovařík, ale zblízka Grigara nepřekvapil.

Teplický tým začal druhý poločas lépe a v 55. minutě málem otočil skóre. Trubač se prokličkoval obranou a po zemi vystřelil těsně vedle tyčky. Strnulý Hruška se za míčem opět jenom bezradně ohlédl.

Domácí pak přidali a vytvořili si nadějné příležitosti. Krmenčík s Kopicem ale ideálně netrefili míč a Čermákovi v největší šanci nevyšel krok a minul branku. V 69. minutě v podobné situaci selhal také Krmenčík.

O chvíli později na druhé straně Hruška vyrazil Řezníčkovu ránu nejistě před sebe, ale dorážku Jakuba Mareše zblokoval obránce Brabec. Domácí se dlouho nedokázali dostat do závěrečného tlaku. V 84. minutě se přece jenom hlavou prosadil střídající Chorý, jeho branka ale neplatila kvůli ofsajdu. Procházka pak hlavičkoval nepřesně a střelu náhradníka Beauguela vyrazil Grigar.

Plzeň v nejvyšší soutěži neporazila Teplice potřetí za sebou, ale doma se severočeským soupeřem neprohrála podvanácté v řadě.

Slavia se rozstřílela hned v první půli

Obhájce titulu rozhodl poslední zápas ligového podzimu už v první půli, kdy se trefili Milan Škoda, Vladimír Coufal a Lukáš Masopust. V 51. minutě snížil Ubong Ekpai, ale poté se podruhé prosadil Škoda. Jihočeský nováček prohrál poprvé po osmi kolech a v tabulce je osmý.

Slávistický kouč Trpišovský nasadil do základní sestavy i Provoda, který přišel do Edenu na začátku podzimu právě z Budějovic. Jihočechům kvůli karetnímu trestu chyběl kapitán Sivok a jeho absence byla na trávníku hodně znát.

Hosté od začátku nestíhali a ve 13. minutě poprvé inkasovali. Na Masopustův centr si naskočil Škoda a hlavou otevřel skóre. Zkušený útočník dal gól ve třetím ligovém utkání po sobě.

Za šest minut domácí zvýšili. Masopust přiťukl na hranici vápna Coufalovi a jeden z hostujících hráčů tečoval střelu do sítě. Třetí branku mohli slávisté přidat vzápětí, Provod ale ve skluzu zakončil vedle.

V 28. minutě už přetížená českobudějovická obrana inkasovala potřetí. Masopust po přihrávce od Škody postupoval sám na bránu a se štěstím prostřelil Drobného. Asistent sudího odmával ofsajd, ale videorozhodčí původní verdikt změnil. Ke čtvrtému gólu měli blízko Traoré a Souček, proti nimž zasáhl hostující brankář.

Do druhé půle vstoupili Jihočeši jako vyměnění a v 51. minutě snížili. Ekpai volejem prostřelil Koláře a připsal si první branku v českobudějovickém dresu. Slavia v lize inkasovala po 651 minutách, na podzim dostala teprve čtvrtý gól.

Pražany obdržená branka probrala a v 58. minutě skórovali počtvrté. Na Traorého centr si naběhl Škoda a nedal Drobnému šanci. Zkušený útočník si připsal 94. gól v nejvyšší soutěži a už jen šest tref mu chybí do Klubu ligových kanonýrů.

V 77. minutě Škoda přiťukl Takácsovi, ale ten minul. Závěr si Pražané užívali, a přestože do konce soutěže ještě zbývá i s nadstavbou 15 kol, začali domácí fanoušci skandovat: "Slavie Praha, mistr ligy".

20. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Teplice 1:1 (1:1)

Branky: 11. Pernica - 24. Shejbal. Rozhodčí: Rejžek - Moláček, Kříž - Berka (video). ŽK: Kopic, Procházka, Chorý - Nazarov, P. Mareš, Řezníček, Shejbal. Diváci: 6118.

Plzeň: Hruška - Řezník, Pernica, Brabec, Hloušek - Procházka, Hořava (58. Chorý) - Kopic (69. Kayamba), Čermák, Kovařík - Krmenčík (82. Beauguel). Trenér: Vrba.

Teplice: Grigar - Knapík, Čmovš, Shejbal - Paradin (28. Hyčka), Nazarov (46. Vyhnal), Kučera, Trubač (85. Radosta) - P. Mareš - Řezníček, J. Mareš. Trenér: Hejkal.