Plzeň proti Mladé Boleslavi zachránila alespoň remízu. Sparta uhrála v Karviné pouze bod

Aktualizováno 12. 5. 2017 22:08
Plzeň prohrávala doma s Mladou Boleslaví už o tři branky, ale nakonec Viktoria vydřela alespoň bod za remízu 3:3. Západočechy může ale domácí ztráta dvou bodů hodně mrzet. Slavia se může dvě kola před koncem dostat do čtyřbodového trháku v čele ligové tabulky. Sparta Praha pouze remizovala v Karviné, ale po zaváhání Boleslavi drží stále čtyřbodový náskok na čtvrtou pozici.
Michael Krmenčík dal dvě branky, ale na vítězství to nestačilo.
Michael Krmenčík dal dvě branky, ale na vítězství to nestačilo. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Fotbalisté Plzně navzdory drtivému závěru v 28. ligovém kole s Mladou Boleslaví jen remizovali 3:3 a výrazně se jim vzdálila obhajoba titulu. Viktoria zůstala na druhém místě tabulky, a pokud Slavia v sobotu porazí doma Duklu, budou Západočeši na Pražany ztrácet dva zápasy před koncem sezony už čtyři body.

Dnešní remíza 1:1 v Karviné fotbalistům Sparty definitivně dala jistotu startu v Evropské lize. Letenští po gólu Michala Kadlece vedli, ale o čtvrtou výhru v řadě pod koučem Petrem Radou je svým prvním ligovým gólem osm minut před koncem připravil střídající Libor Holík. Karviná před vyprodaným stadionem potřetí za sebou neprohrála.

Mladá Boleslav je čtvrtá s náskokem pěti bodů na Teplice, které mají utkání k dobru. Hosté vedli v Plzni po gólech Rusa Vladislava Ljovina, Jana Kysely a Adama Jánoše v 65. minutě 3:0, ale poté se dvakrát trefil střídající Michael Krmenčík a v nastavení srovnal Lukáš Hejda.

"V titul stále věřím, musí se v něj věřit až do posledního kola. Máme před sebou ještě dvě kola, Slavia hraje ještě tři zápasy. Fotbal je takový, že se může stát cokoliv," uvedl plzeňský trenér Zdeněk Bečka.

Plzeň nastoupila bez dvou opor: zraněného brankáře Kozáčika a nemocného Limberského, místo nichž dostali šanci gólman Bolek a bek Janža. Viktoria začala aktivně, ale větší šanci si až na Hejdovu hlavičku v úvodu nevytvořila. "Měl jsem to trošku v záklonu. Kluci říkali, že byli líp postavení a měl jsem to pouštět. Ale už s tím nic neudělám," řekl Hejda.

Naopak Boleslav hned ze své první možnosti v 17. minutě otevřela skóre. Janža odvrátil Marešův přízemní centr jen těsně za vápno, kde byl volný Ljovin a proti jeho technické a umístěné střele k tyči se Bolek natahoval marně. Ruský záložník se dočkal první trefy v české lize.

Pilař i Krmenčík hru oživili

Hosté chvílemi bránili v jedenácti lidech a Plzeň se proti zformované obraně těžko prosazovala. Až v 41. minutě se uvolnil Hořava a technickou ranou šajtlí těsně minul. Za tři minuty nacentroval do vápna Hubník a proti Petrželově hlavičce se vytáhl gólman Vejmola. Následně se domácí marně dožadovali penalty po zákroku Jánoše na Ivanschitze.

Plzeňský trenér Bečka o poločase hned dvakrát střídal, Pilař nahradil Kopice a Krmenčík Ivanschitze. Právě Pilař v 52. minutě kolmicí vysunul Krmenčíka, ale ten v úniku trefil jen brankáře Vejmolu.

"Trošku mi to připomíná, jak jsem šel sám na bránu na Spartě. Vzal jsem to tentokrát jinak. Říkal jsem si, že nějaká šance ještě přijde. Přišly dokonce dvě," uvedl Krmenčík.

Místo vyrovnání v 58. minutě přidala pojistku Boleslav a znovu jí ke gólu pomohla domácí defenziva. Matějů nepochopitelně odvrátil vysoký míč na hranici malého vápna, kam si naběhl Kysela a nabídnutou šanci zužitkoval střelou k tyči. Hostující obránce skóroval v lize po více než třech letech. "Sám nevím, co Alešovi Matějů v tu chvíli blesklo hlavou. Budu se ho muset zeptat," podotkl Bečka.

Boleslav byla ve Štruncových sadech neskutečně efektivní a z další šance přidala třetí gól, když se v 65. minutě křížnou ranou prosadil Jánoš. Hned za dvě minuty domácí snížili. Po centru střídajícího Hájka se hlavou k tyči prosadil Krmenčík a skóroval téměř po měsíci.

"To byla rozhodující pětiminutovka utkání, trestuhodně jsme inkasovali na 3:1. Potřebujete přežít pětiminutovku po gólu na 3:0, abychom soupeře nepustili do kontaktního gólu," řekl mladoboleslavský kouč Martin Svědík.

Viktoria se nadechla k velkému náporu a v 79. minutě už to bylo jen o gól. Na křížný balon si naběhl Petržela a jeho centr do vápna uklidil z první do sítě svou druhou brankou v utkání Krmenčík.

Plzeň pokračovala v drtivém náporu a v první minutě nastavení jej proměnila ve vyrovnání, když se z otočky trefil k tyči stoper Hejda. Druhou remízu po sobě a třetí bodovou ztrátu z posledních čtyř kol už ale Viktoria neodvrátila. Naopak Boleslav v lize posedmé za sebou neprohrála.

"Po gólu na 1:3 Plzeň vycítila šanci, má kvalitní hráče a vše vsadila na útočnou fázi. Nám trošku došly síly, navíc jsme špatně bránili v šestnáctce. Takhle špatně jako v posledních 30 minutách nám stopeři snad ještě nehráli, všechny góly jsme dostali po centrech," řekl Svědík. "Před zápasem bychom byli s remízou spokojeni, ale když vedete 3:0 a skončí to 3:3, nemůžeme být spokojeni," dodal hostující trenér.

Karvinou i Spartu trápí marodka

Karviná do svého domácího vrcholu jara vstoupila v okleštěné sestavě bez zraněných opor Šislera, Košťála či vykartovaného Eismanna, ale nebýt výborného zákroku hostujícího gólmana Bičíka, technický pokus Budínského mohl už v 17. sekundě skončit gólem.

Hosté však zvolna přebírali taktovku a hlavně ze stran domácím dělali problémy. Konaté v sedmé minutě snadno přes Kalabišku vnikl do vápna, ale Laštůvka byl pozorný. Silně omlazená záloha Karviné se pak na čas dostala pod tlak Pražanů. Znovu aktivní Rumun Vatajelu si z levé strany seběhl na Váchův pas, ale Laštůvka jeho povedený volej vytáhl nad břevno.

Nováček se však z útlumu a optické převahy soupeře po půlhodině znovu vymanil. Pět minut před poločasem byl dokonce blízko vedoucímu gólu, ale míč za Bičíkem po obrovské skrumáži v malém vápně a několika dorážkách neskončil.

Hra se ve druhém poločase znovu srovnala i zklidnila. Dramatických momentů značně ubylo, ale Sparta dokázala znenadání udeřit ze signálu po rohovém kopu. Dvacet minut před koncem načechral Vácha balon na Lafatu, který centr prodloužil na zadní tyč, kde ho doklepl za Laštůvku Kadlec.

Z podobné situace mohl navýšit vedení Pražanů střídající Zahustel, ale hlavou tentokrát přestřelil. Hosty to vzápětí pořádně zabolelo. Panák napravo uvolnil Janečku a jeho přihrávku na malé vápno s přehledem uklidil za Bičíka Holík, který si tak nadělil nejlepší dárek k sobotním 19. narozeninám.

Sparta poslední dobou venku nevyhrává. I přesto, že se v závěru spíše bránila, to mohl změnit z poslední akce utkání Zahustel, ale jeho tutovku v třetí minutě nastavení bravurně kryl Laštůvka.

Fotbalová ePojisteni.cz liga - 28. kolo:

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 3:3 (0:1)

Branky: 66. a 79. Krmenčík, 90.+1 Hejda - 17. Ljovin, 58. Kysela, 65. Jánoš. Rozhodčí: Proske - Koval, Kříž. ŽK: Mareš, Vejmola, Čmovš, Přikryl (všichni Mladá Boleslav). Diváci: 10.488.

Plzeň: Bolek - Matějů, Hejda, Hubník, Janža (63. Hájek) - Hořava, Hrošovský - Petržela, Ivanschitz (46. Krmenčík), Kopic (46. Pilař) - Bakoš. Trenér: Bečka.

Mladá Boleslav: Vejmola - Kysela (82. Pauschek), Da Silva, Stronati, Fleišman - Takács, Ljovin - Jánoš, Přikryl, Mareš (89. Mebrahtu) - Železník (77. Čmovš). Trenér: Svědík.

MFK Karviná - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 82. Holík - 71. M. Kadlec. Rozhodčí: Julínek - Dobrovolný, Pochylý. ŽK: Janečka - Lafata. Diváci: 4833 (vyprodáno).

Karviná: Laštůvka - Moravec, Jovanovič, Hošek, Kalabiška - Panák, Weber (74. Janečka) - Dressler (90. Lingr), Budínský, Puchel (64. Holík) - Wágner. Trenér: Weber.

Sparta: Bičík - Karavajev, Holek, M. Kadlec, Hybš - Sáček, Vácha - Konaté (86. V. Kadlec), Lafata, Vatajelu (80. Zahustel) - Šural. Trenér: Rada.