Slavia v závěru zlomila Teplice a zvýšila náskok. Plzeň zkraje jara jen remizovala

Aktualizováno 9. 2. 2019 19:01
Fotbalisté Slavie na úvod jarní části nejvyšší domácí soutěže porazili Teplice 2:0. První gól vstřelil až v 83. minutě z penalty Tomáš Souček. Druhá Plzeň neudržela ve 20. ligovém kole vedení v Mladé Boleslavi a remizovala 1:1.
Tomáš Souček slaví gól do sítě Teplic.
Tomáš Souček slaví gól do sítě Teplic. | Foto: ČTK

Slávističtí favorité vyhráli nad Teplicemi 2:0 až díky gólům v poslední desetiminutovce. Pražané tak využili remízy druhé Plzně v Mladé Boleslavi a před šlágrem na západě Čech v příštím týdnu zvýšili náskok v čele tabulky na šest bodů.

Červenobílé poslal v 83. minutě do vedení z penalty Tomáš Souček a za minutu přidal pojistku střídající Mick van Buren. Hosté dohrávali bez vyloučeného Michala Jeřábka.

Ze slávistických zimních posil nastoupil v základní sestavě podle očekávání jen středopolař Ševčík. V zahajovací jedenáctce chyběl záložník Stoch, který začal jen na střídačce.

Pražané byli většinu první půle aktivnější, do mnoha šancí je ale pozorná teplická obrana nepustila. Po čtvrthodině vyrazil Škodovu hlavičku brankář Grigar a o tři minuty později domácí kapitán trefil efektními "nůžkami" břevno.

Teplice, které v předposledním podzimním kole vyhrály 1:0 na Spartě, nepřijely ani do Edenu s ustrašenou hrou. Několikrát se dostaly do brejku, ale nezakončily. Těsně před přestávkou zachránilo hosty podruhé břevno, které tentokrát trefil technickým pokusem Zmrhal.

Po pauze začali Pražané velkým náporem, ale Grigar vážněji zasahovat nemusel. Na druhé straně se naopak teplický centr ze strany překvapivě snesl na břevno.

Na trávník po necelé hodině hry naskočil střídající Stoch a Slavia stupňovala tlak. Červenobílí měli několik závarů, ale hradbu těl před sebou nepropálil ani Bořil. V 67. minutě se Teplice na chvíli vymanily ze sevření a Eden málem zmrazil bývalý slávistický záložník Hora, jenž trefil tyč.

Na druhé straně v 81. minutě se neprosadil ani Škoda, přesto favorit nakonec tři body vydřel. Rozhodčí Pechanec po rohu nařídil po zákroku Jeřábka na Škodu penaltu a navíc hostujícího stopera po druhé žluté kartě vyloučil. Pokutový kop sebevědomě dloubákem ve stylu Antonína Panenky proměnil Souček. Slavia zahrávala už jedenáctou penaltu v ligové sezoně.

Hned nato oslabení hosté po rozehrávce ztratili míč, střídající Van Buren, který v lize nastoupil poprvé od března, se prosmýkl až před brankáře a dloubl balon do sítě. Pražané v lize vyhráli pošesté za sebou.

Plzeň nenavázala v Mladé Boleslavi na podzim a přerušila vítěznou sérii, která se zastavila na pěti duelech. V úvodu se Hejda v hlavičkovém souboji srazil s Takácsem a oba museli už v sedmé minutě střídat. Plzeňský stoper Hejda byl ze hřiště odnesen na nosítkách a s podezřením na otřes mozku odjel do nemocnice.

Boleslavští pak několikrát zahrozili. Takácsův náhradník Tatajev se dostal do slibné šance, ale míč si příliš předkopnul a zblízka už nepropálil Hrušku. Plzeňský brankář následně vychytal i Přikryla.

Plzeňští se hledali a až na Hrošovského ránu, kterou vytáhnul boleslavský gólman Šeda, si dlouho nic nevytvořili. Naopak nejlepší ligový kanonýr Komličenko z dálky těsně přestřelil.

Hostům se ve 37. minutě povedla rychlá akce. Kayamba nacentroval do pokutového území, kde Beauguel dostal hodně času i prostoru k přesné hlavičce. Bývalý útočník Zlína si připsal celkově desátý ligový gól v sezoně. Ještě před pauzou mohl odpovědět Fulnek, ale jeho ránu zneškodnil Hruška.

Druhý poločas dlouho nabízel jen boj bez větších šancí. Až v 71. minutě Hubník v pokutovém území podrazil Komličenka a rozhodčí Julínek po dlouhém zkoumání videa nařídil pro domácí penaltu. Tu ruský útočník Komličenko s přehledem proměnil.

Plzeňští v závěru přidali a středočeského soupeře zatlačili. Hrošovského střelu vyrazil Šeda, střídající Chorý zase z rohu hlavičkoval o kousek vedle. Hráči Boleslavi i v šestiminutovém nastavení remízu udrželi a protáhli domácí ligovou šňůru bez porážky na osm utkání.

Během vydařených 23 minut v závěru prvního poločasu rozhodli fotbalisté Slovanu Liberec o vítězství v jarní ligové premiéře nad Příbramí. Tým vedený svým někdejším koučem Josefem Csaplárem porazili bez problémů 4:0 a přerušili čtyřzápasovou sérii bez ligové výhry. V první půli se prosadili Matěj Hybš, Jakub Pešek a Oscar, po změně stran se v české prvoligové premiéře trefil i Libor Kozák. Hosté potvrdili pověst nejhorší obrany soutěže.

Slezské derby mezi fotbalisty Karviné a Opavy skončilo ve 20. kole první ligy remízou 1:1. Hostující nováček na úvod jara vedl od 13. minuty po gólu Václava Jurečky, ale domácí o dvě minuty později srovnali Tomášem Wágnerem a jeho šestým gólem v této sezoně nejvyšší soutěže. Karviná odpověděla na páteční remízu Dukly a znovu se před ni dostala na nesestupové patnácté místo. Z posledních šesti domácích ligových zápasů však popáté nedokázala vyhrát.

Fotbalisté Slovácka zvítězili na úvod jarní části sezony ve Zlíně 1:0. Regionální derby v rámci 20. ligového kola rozhodl kuriózní gól, který si ve 47. minutě v souboji s hostujícím útočníkem Jaroslavem Divišem dal domácí brankář Stanislav Dostál. Trenéru Romanu Pivarníkovi nevyšla premiéra na lavičce Zlína, "Ševci" v součtu s podzimem prohráli v lize počtvrté za sebou. Naopak hosté získali od příchodu kouče Martina Svědíka 12 z 15 možných bodů.

20. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Teplice 2:0 (0:0)

Branky: 83. Souček z pen., 84. Van Buren. Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Paták - Adam (video). ŽK: Bořil - Ljevakovič, Jeřábek. ČK: 82. Jeřábek. Diváci: 10.847.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil - Souček - Zmrhal (87. Král), Hušbauer, Ševčík (71. Van Buren), Olayinka (57. Stoch) - Škoda. Trenér: Trpišovský.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Čmovš, Krob - Ljevakovič, Kučera - Hora, Žitný (80. Hošek), Moulis (63. Hyčka) - Shejbal (72. Vošahlík). Trenér: Hejkal.

Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 1:1 (0:1)

Branky: 75. Komličenko z pen. - 37. Beauguel. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Dobrovolný - Zelinka (video). ŽK: Chaluš - Procházka, Havel, Hubník, Pernica, Chorý. Diváci: 3491.

M. Boleslav: Šeda - Křapka, Chaluš, Šušnjar, Fulnek - Hubínek, Takács (7. Tatajev) - Přikryl, Matějovský (85. Mašek), Ladra (63. Ewerton) - Komličenko. Trenér: Weber.

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda (7. Pernica), Hubník, Limberský - Hrošovský, Procházka - Kayamba (79. Petržela), Čermák (85. Chorý), Kovařík - Beauguel. Trenér: Vrba.

Slovan Liberec - 1. FK Příbram 4:0 (3:0)

Branky: 20. Hybš, 28. Pešek, 43. Oscar, 62. Kozák. ŽK: Breite, Oscar, Kozák - Mingazov. Rozhodčí: Marek - Antoníček, Vodrážka. Diváci: 3299.

Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Breite (77. Mara), Oscar (69. Lehoczki) - Oršula (63. Malinský), Nešický, Pešek - Kozák. Trenér: Hornyák.

Příbram: Kočí - Nový, Kodr, Tregler, Jablonský - Hlúpik (46. Květ), Mingazov, Rezek (72. Průcha), Antwi - Fantiš, Keita (53. Nitrianský). Trenér: Csaplár.

Fastav Zlín - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)

Branka: 47. Diviš. Rozhodčí: Lerch - Kříž, Vaňkát. ŽK: Bartošák - Havlík, Navrátil, Franič, Juroška. Diváci: 4051.

Zlín: Dostál - Bačo, Buchta, Gajič - Holík (73. Hronek), Džafič (86. Slaměna), Podio, Jiráček, Bartošák - Poznar, Vyhnal (61. Železník). Trenér: Pivarník.

Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Kadlec, Divíšek - Havlík, Daníček - Navrátil (81. Reinberk), Janošek (76. Sadílek), Kalabiška - Diviš (88. Franič). Trenér: Svědík.

MFK Karviná - SFC Opava 1:1 (1:1)

Branky: 15. Wágner - 13. Jurečka. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Kubr. ŽK: Kouakou (Karviná). Diváci: 3238.

Karviná: Berkovec - Krivák, Rundič, Záhumenský - Čolič, Budínský, Smrž, Bukata (67. Faško), Guba (78. Moravec) - Ba Loua (87. Kouakou), Wágner. Trenér: Hrnčár.

Opava: Šrom - Hrabina (69. Helebrand), Simerský, Radič, Žídek - Řezníček, Zavadil - Jurečka, Janetzký (80. Opoku), Zapalač - Smola (90. Juřena). Trenér: Kopecký.