Plzeň bez Staňka jen remizovala s "Klokany", Vrbův Baník doma prohrál i s Jihočechy

1. 10. 2022 18:17
Fotbalisté Plzně bez zraněného reprezentačního brankáře Staňka neudrželi v utkání 10. kola Fortuna:Ligy vedení a s Bohemians jen remizovali 1:1. Další domácí blamáž si připsal ostravský Baník: tým trenéra Vrby podlehl 1:2 Českým Budějovicím a doma prohrál už čtvrtý zápas ze šesti v této sezoně. Mladá Boleslav plichtila 1:1 s Olomoucí a stále čeká před svými fanoušky na první vítězství v ročníku.
Gól Jhona Mosquery tentokrát Plzni na vítězství nestačil
Gól Jhona Mosquery tentokrát Plzni na vítězství nestačil | Foto: Tomáš Liška

Viktoria sice protáhla svou rekordní sérii bez porážky v lize na 31 utkání, ale po sedmi kolech nezvítězila. Západočeši vedou tabulku o čtyři body před Slavií, která hraje v neděli s Libercem, Plzeňští navíc mají k dobru odložený duel s Brnem.

Staňka nahradil v plzeňské brance Tvrdoň, který si připsal třetí ligový start a první od května. V úvodu však příliš práce neměl. Bohemians sice v poli drželi s favoritem krok, ale k ohrožení branky se nedostávali.

Viktoria ve 24. minutě z úvodní větší šance udeřila. Za vápnem napřáhl Mosquera a povedenou ranou do horního rohu "utišil" domácí fanoušky, kteří mu spílali za to, že se předloni s Bohemians oboustranně nerozešli v dobrém.

Kolumbijský křídelník skóroval popáté v ligové sezoně a navázal na branku z minulého kola před reprezentační pauzou proti Slavii (3:0). Brankáři Pražanů Valešovi při Mosquerově střele clonil Chorý, v ofsajdu však nestál.

Západočeský favorit se vedoucím gólem uklidnil a do přestávky mohl zvýšit. Pernica však po rohu hlavičkoval nad a střelu dalšího bývalého hráče "Klokanů" Havla ve 42. minutě vyrazil Valeš. Poté Kalvach z voleje zpoza vápna těsně přestřelil. Na opačné straně se ve 45. minutě dostal do brejku Hronek, zasekl si míč, ale Tvrdoň jeho přízemní pokus vykopl.

Hned po minutě druhé půle napřáhl z velké dálky opět Mosquera a jeho rána jen těsně minula břevno. Domácímu kouči Veselému se povedlo střídání. Čerstvý Drchal nejprve v 52. minutě ještě po chybě v plzeňské rozehrávce a brejku z úhlu Tvrdoně nepropálil, ale z následného rohu po Květově prodloužení hlavou už na zadní tyči poslal balon do sítě. V lize skóroval po více než roce.

Na opačné straně po souboji upadl ve vápně Pilař, ale sudí Zelinka ani po konzultaci s videorozhodčím penaltu nenařídil. V 58. minutě po dalším brejku hosty výrazně podržel Tvrdoň. Nejprve vykopl Hejdův skluz na vlastní branku a pak zblízka reflexivně vyrazil i Drchalovu dorážku. Střídající bývalý hráč Viktorie Kovařík vzápětí zamířil nad.

Po hodině hry se dostal na trávník uzdravený Kopic, který Viktorii scházel v posledních pěti zápasech. V 72. minutě si Kalvach narazil s Chorým, ale z dobré pozice minul. Jinak se Plzeňští nemohli dostat k závěrečnému náporu a naopak ještě málem inkasovali. Po signálu z přímého kopu v první minutě nastavení trefil Kovařík spojnici.

Baník trefoval tyče

České Budějovice zvítězily v Ostravě 2:1 a bodovali po sérii tří porážek. Baník utrpěl už čtvrtou domácí prohru v sezoně nejvyšší soutěže. Slezané sice měli spoustu šancí a třikrát trefili tyč, ale branka střídajícího Muhameda Tijaniho z 82. minuty jim přinesla pouze snížení. Za hosty skórovali už ve 2. minutě Daniel Hais a krátce po změně stran Lukáš Čmelík.

Dynamo nemohlo utkání v Ostravě rozehrát lépe. Čmelík se na pravém křídle prodral před Fleišmana a jeho centr na malé vápno uklidil do sítě Hais, který se dočkal první ligové trefy ve svém 17. zápase.

Baník pak převzal otěže hry a Klíma zblízka přestřelil. Pak ale mohli opět udeřit hosté, po rohovém kopu hlavičkoval Čavoš a Laštůvka konečky prstů balon vytáhl.

Poté dlouho počítali možnosti pouze domácí. Uzdravený kanonýr Almási, který poprvé v sezoně nastoupil v lize, nejprve pohotovým volejem trefil Janáčka. Ten předvedl zázračný zákrok ve 23. minutě, když podobně jako Laštůvka odvrátil další Almásiho pokus.

Gól visel ve vzduchu, ale nepřišel krátce před pauzou po Klímově zakončení z malého vápna, ani krátce po přestávce. To nejdříve vypálil vedle Cadu a vzápětí Janáček zlikvidoval další střelecký pokus Almásiho.

Dynamo naopak se střílením gólů takový problém nemělo. Z ojedinělé akce v 50. minutě utekl Čmelík a sám před Laštůvkou nezaváhal.

Druhý gól otupil a zarazil nápor Baníku. Sílící nervozita zanechala následky na ostravském sebevědomí, domácím najednou začala váznout finální fáze. Z mírné územní převahy se vyklubala ještě jedna šance pro Almásiho, jenž ale ani napočtvrté nedostal míč do sítě.

Domácí zmar podtrhli v 80. minutě v krátkém sledu Tijani a Kuzmanovič, kteří orazítkovali tyč a břevno Janáčkovy brány. Když se zdálo, že domácí úsilí bude zcela marné, dokázal Tijani hlavou přece jen protlačit do brány centr ze strany.

Ostrava v závěru opět ožila a za chvíli málem bylo vyrovnáno, ale další hlavička Tijaniho opět zatřásla břevnem.

Boleslav přišla o výhru v nastavení

Mladá Boleslav remizovala 1:1 s Olomoucí a ani na pátý pokus se nedočkala premiérového domácího triumfu v sezoně. Středočeši vedli od 4. minuty po gólu Jakuba Fulneka, hosté ale srovnali v první minutě nastaveného času zásluhou Víta Beneše.

Mladoboleslavští vstoupili do utkání mnohem lépe a z tlaku vytěžili gól. Skalák našel centrem na zadní tyči Fulneka, jenž měl dost času na zpracování i následnou střelu pod břevno. Osmadvacetiletý záložník se v lize prosadil po více než dvou letech.

O chvíli později se navíc gólman Trefil pustil za pokutovým územím do kliček, o míč přišel a Ladra mohl navýšit vedení, z dvaceti metrů ale odkrytou bránu minul. Stejně dopadl po pohledné kombinaci s Fulnekem v 22. minutě Skalák a vzápětí i na druhé straně Chytil v první šanci Sigmy.

Krátce před pauzou dostal míč do sítě z těsného ofsajdu Ladra a olomoucký kouč Jílek zareagoval na nepříznivý vývoj dvojitým poločasovým střídáním. A Hanákům změny pomohly. Dvakrát krátce po sobě hlavičkoval nebezpečně Růsek a v ještě větší příležitosti vychytal Slámovu hlavičku o zem brankář Šeda.

Olomouc byla i ve zbytku duelu aktivnější a nakonec přece jen udeřila ze vzduchu. V nastavení se vydal před soupeřovu bránu stoper Beneš a hlavou zařídil svému týmu alespoň bod.

10. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Viktoria Plzeň 1:1 (0:1)

Branky: 52. Drchal - 24. Mosquera. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Dohnálek - Kocourek (video). ŽK: Kovařík, Beran - Havel, Jemelka. Diváci: 5712.

Bohemians: Valeš - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál, Jánoš (82. Krch), Jindřišek, Prekop (72. Mužík) - Hronek (56. Kovařík), Květ (72. Beran) - Puškáč (46. Drchal). Trenér: Veselý.

Plzeň: Tvrdoň - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka - Kalvach, Bucha - Pilař (59. Kopic), Vlkanova (76. Čermák), Mosquera (88. Jirka) - Chorý. Trenér: Bílek.

Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice 1:2 (0:1)

Branky: 82. Tijani - 2. Hais, 50. Čmelík. Rozhodčí: Černý - Podaný, Líkař - Batík (video). ŽK: Cadu, P. Jaroň, Almási - Sluka, Janáček, Weber (trenér). Diváci: 6011.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe (64. P. Jaroň), Frydrych, Lischka, Fleišman - Cadu, Boula (71. Tijani), Kuzmanovič, Plavšič - Klíma, Almási. Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Janáček - Čolič, Králik, Havel, Sluka - Čmelík (57. Švec), Čavoš, Hellebrand (89. Sladký), Broukal, Potočný - Hais (83. Skovajsa). Trenér: Weber.

FK Mladá Boleslav - Sigma Olomouc 1:1 (1:0)

Branky: 4. Fulnek - 90.+1 Beneš. Rozhodčí: Szikszay - Volf, Pečenka - Orel (video). ŽK: Ladra - Navrátil. Diváci: 1142.

Ml. Boleslav: Šeda - Suchý, Karafiát, Šimek - Pech, Matějovský (90. Látal), Mareček, Fulnek - Ekpai (55. Stránský), Ladra (83. Donát), Skalák (55. Žitný). Trenér: Hoftych.

Olomouc: Trefil - Chvátal (46. Sláma), Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Breite (70. Šíp), Ventúra (60. Greššák) - Zifčák (46. Spáčil), Růsek (90.+5 Poulolo), Navrátil - Chytil. Trenér: Jílek.