Plzeň zničila zoufalou Spartu a k titulu je zase blíž. Slavia se ale ještě nevzdává

Aktualizováno 8. 5. 2022 21:06
Fotbalisté Plzně ve šlágru 3. kola ligové nadstavbové skupiny o titul zvítězili doma nad třetí Spartou 3:0. Západočeši mají v čele tabulky dvě kola před koncem stále dvoubodový náskok na Slavii, která stejným poměrem zdolala Slovácko. Letenští ztratili i teoretickou šanci na titul, na první místo mají manko devět bodů.
Jean-David Beauguel nasměroval prvním gólem Viktorii k vítězství.
Jean-David Beauguel nasměroval prvním gólem Viktorii k vítězství. | Foto: Milan Kammermayer

Viktorii v úvodních 21 minutách zařídili dvoubrankový náskok Jean-David Beauguel s Milanem Havlem. Jejich spoluhráč Pavel Bucha poté dostal červenou kartu, ale ještě do pauzy domácí kapitán Lukáš Hejda přidal třetí gól. Krátce po změně stran byl po druhé žluté kartě vyloučen i sparťan Ladislav Krejčí mladší.

Viktoria hned z první šance v 8. minutě otevřela skóre. Na Kalvachův roh si naskočil Beauguel, odpoutal se od laxně bránícího Hložka, jenž se do sparťanské sestavy vrátil po jednozápasové absenci, a hlavou překonal brankáře Heču. Francouzský útočník 17. gólem v ligové sezoně dotáhl lídra tabulky střelců Jurečku ze Slovácka.

Domácí měli hru pod kontrolou a ve 21. minutě přidali druhý gól. Kalvach poslal míč Havlovi, ten se snadno zbavil Wiesnera a zakončil střelou k tyči.

Západočechům zkomplikoval situaci Bucha, který na půlce hřiště v roli posledního hráče srazil unikajícího Peška a rozhodčí Černý ho ve 26. minutě vyloučil. Červenou kartu sudí nezrušil ani po kontrole u videa.

Hned za osm minut ale oslabená Plzeň zvýšila. Kalvach rozehrál přímý kop, Mosquera v den svých 32. narozenin posunul míč hlavou na Hejdu a ten zblízka nezaváhal. Hejda stejně jako předtím Havel zaznamenal pátou trefu v probíhajícím ročníku nejvyšší soutěže.

Pražané sice krátce po změně stran dostali míč do sítě, ale Hanckův gól neplatil kvůli ofsajdu. V 54. minutě Krejčí mladší v souboji brnkl o nohu domácího Řezníka a možná i kvůli protestům dostal druhou žlutou a červenou kartu.

Sparťané poprvé na branku vystřelili až po hodině hry. Staněk po centru střídajícího Minčeva sice neudržel míč, ale poté famózním zákrokem zneškodnil Čvančarovu hlavičku z bezprostřední blízkosti.

Na druhé straně byl blízko čtvrté trefě Řezník, ale za překonaného Heču na brankové čáře zaskočil obránce Hancko. V závěru ještě Kalvachovu střelu vytáhl hostující gólman na roh.

Plzeňští v nejvyšší soutěži protáhli sérii bez porážky na 20 utkání a Spartu na svém stadionu v lize porazili posedmé za sebou. Pražané nezvítězili ve třetím z posledních čtyř kol.

Slavii nastartoval lob z dálky

Úřadujícího mistra poslal proti Slovácku do vedení ve 29. minutě dalekonosným lobem do opuštěné branky Srdjan Plavšič, v závěru se prosadili Ibrahim Traoré a střídající Ondřej Lingr.

Slavii ze zdravotních důvodů vypadlo několik důležitých hráčů. Na marodku přibyli nemocný Olayinka a zranění Provod s Bahem, místo něhož hrál na pravém beku ofenzivní univerzál Schranz. Slovácko vyrukovalo na favorita se třemi stopery a bez veterána Petržely.

Slávisté se nemohli dostat do tempa, ale po necelé půlhodině hry jim Slovácko nabídlo vedení. Gólman Nguyen vyběhl za nákopem daleko před vápno, míč ale hlavou odvrátil jen k Plavšičovi, který úchvatným lobem z necelých 40 metrů trefil přesně prázdnou branku. Srbský záložník si připsal první soutěžní trefu po loňském příchodu do Edenu ze Sparty. O chvíli později nečekaně dopadl Sorův centr z pravé strany na břevno.

Domácí trenér Trpišovský udělal o poločase hned tři změny. Stáhl Juráska, Oscara a Sora a místo nich nasadil Lingra, Ševčíka a Traorého. V 51. minutě Nguyen vyrazil na roh pokus Schranze z hranice vápna. Slovácko se za nepříznivého stavu snažilo o vyrovnání a ve druhém dějství se hrál otevřený fotbal s šancemi na obou stranách.

V 56. minutě Pražany výrazně podržel brankář Mandous. Domácí gólman nejprve vykopl střelu Jurečky, který tak nedosáhl na 18. trefu v ligovém ročníku a o vedení v tabulce kanonýrů se dělí s plzeňským Beauguelem. Mandous si pak po nedůrazu mezi stopery poradil i s Ciciliovou dorážkou.

Zaskvěl se i na opačné straně Nguyen, jenž v 64. minutě reflexivně vyrazil Traorého hlavičku zblízka. O osm minut později po rohu hlavičkoval Cicilia a Kadlec na zadní tyči ve skluzu o kousek nezasáhl míč. Slovácko vycítilo šanci, ale srovnat nedokázalo. Naopak v 75. minutě si na Ševčíkův centr naskočil Traoré a hlavičkou k tyči zvýšil.

Hosté pak úplně otevřeli hru. Traoré ještě v úniku z další šance Nguyena nepřekonal, ale v 84. minutě už domácí slavili potřetí. Po Plavšičově centru z levé strany se hlavou prosadil střídající Lingr a 14. gólem potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce v ligové sezoně.

3. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 3:0 (3:0)

Branky: 8. Beauguel, 21. Havel, 34. Hejda. Rozhodčí: Černý - Caletka, Paták - Ondráš (video). ŽK: Beauguel - Dočkal, Ladislav Krejčí II, Čvančara, Sáček. ČK: 26. Bucha - 54. Ladislav Krejčí II. Diváci: 11.389 (vyprodáno).

Plzeň: Staněk - Řezník, Santos, Hejda, Havel - Bucha, Kalvach - Kopic (77. Trusa), Sýkora (40. Pernica), Mosquera (66. Holík) - Beauguel (66. Chorý). Trenér: Bílek.

Sparta: Heča - Wiesner (38. Haraslín), Vitík, Hancko, Höjer (46. Pavelka) - Sáček, Ladislav Krejčí II - Pešek (60. Minčev), Dočkal (60. Karabec), Hložek - Čvančara. Trenér: Vrba.

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 3:0 (1:0)

Branky: 29. Plavšič, 75. Traoré, 84. Lingr. Rozhodčí: Zelinka - Kubr, Kříž - Štěrba (video). ŽK: Traoré, Lingr (oba Slavia). Diváci: 13.119.

Slavia: Mandous - Schranz, Ousou, Kúdela, Oscar (46. Ševčík) - Hromada (78. Kačaraba), Holeš - Sor (46. Lingr), Plavšič, Jurásek (46. Traoré) - Tecl (66. Fila). Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Nguyen - Hofmann, Daníček, Kadlec - Tomič (71. Kalabiška), Havlík, Ljovin (71. Vecheta), Holzer (89. Juroška) - Sadílek, Cicilia (81. Kohút), Jurečka (89. Divíšek). Trenér: Svědík.