Švancara: Sparta i díky Minčevovi útočí jako válec, o Jablonec mám strach

Petr Švancara Stanislav Hrabě Petr Švancara, Stanislav Hrabě
18. 10. 2021 12:50
"Sparta směrem dopředu už připomíná válec, ovšem dozadu má ještě mezery. Bulharský útočník Martin Minčev ještě ukáže, co v něm je,“ říká v ligovém komentáři pro Aktuálně.cz bývalý útočník Petr Švancara.
V létě 2020 přišel Martin Minčev do Sparty jako velký talent. Ale teprve teď se fanoušci Letenských dozvídají, čeho je vlastně schopen.
V létě 2020 přišel Martin Minčev do Sparty jako velký talent. Ale teprve teď se fanoušci Letenských dozvídají, čeho je vlastně schopen. | Foto: AC Sparta Praha

Sparta směrem dopředu už připomíná válec. Líbil se mi bulharský útočník Martin Minčev. Dobře zakončuje, hlava nahoře, ví, co chce udělat. Je až s podivem, jak často chodí sám na brankáře, pořád se pohybuje na hraně ofsajdové lajny, z toho pak těží. Když přišel, nepředvedl hned všechno, co je v něm, ale měli s ním trpělivost a jsem přesvědčen, že ještě ukáže, co dovede. Rozumí si s Adamem Hložkem, jsou to dva rychlíci, klape jim to spolu.

Ovšem směrem dozadu jsou tam ještě mezery, které soupeř může snadno potrestat. Pardubice daly dva góly a vytvořily se ještě další tři loženky, kdyby je proměnily, bála by se Sparta o vítězství. Pořád ještě hledá optimální složení defenzivy, aby se stopeři vzájemně účinně zajišťovali. A připadalo mi, jako by jim vadil terén, občas jim to klouzalo. Pro diváky to byl však ohromný zápas, padlo šest gólů, jezdilo se nahoru dolů.

Petr Švancara (44)

Petr Švancara se rozloučí s kariérou
Foto: Lukáš Caha

Bývalý ligový útočník, svého času jeden z největších talentů v českém fotbale. V nejvyšší soutěži odehrál za devět různých klubů včetně Slavie či Zbrojovky Brno 309 zápasů, v nichž nastřílel 59 branek.

Plzeň opět vyhrála jen o gól a vede ligu. Probírá se, jestli se posune k tomu, že spustí kanonádu, nebo ji naopak protivníci budou o body obírat. Já bych nechtěl tipovat, kam se vyvine. Plzeňské prostředí je specifické, ale trenér Michal Bílek mu i díky asistentovi Pavlu Horváthovi dokáže porozumět. To je důležité. Má v defenzivě vysokou kvalitu, góly nedostává, a i když neproměňuje ani ty největší další šance, stačí jí gól, aby vyhrávala.

Já si vzpomínám, když Zbrojovku trénoval Pepa Mazura a hráli jsme o záchranu, nebo později už beze mne Venca Kotal, tak jsme měli defenzivu tak propracovanou a pevnou, že nám stačil skutečně jeden gól, abychom bodovali.

Jablonec ztrácí na údernosti, už se propadl v tabulce do skupiny, která hraje o udržení. Určitě mužstvu neprospívá to, co se děje okolo majitele Mirka Pelty. Hrozí mu devět let vězení, to je pálka. A nemusí jít o jediný soud. Nevíme, jestli v Jablonci nedocházejí finance, ale mám strach, aby nepřišla vniveč veškerá práce lidí, kteří se postarali, aby Jablonec šel nahoru. Až do evropských pohárů. Ale tahle nejistá situace se na mužstvu podepisuje.

Na lavičce Karviné nemohl být v Olomouci nový trenér Bob Páník ani jeho asistenti, šli do karantény. Mužstvo vedl sportovní ředitel Lubomír Vlk, ale nemyslím, že by v tom byla příčina porážky. Trenér je samozřejmě s mužstvem, přesně ví, jak na tom hráči jsou, ale určí sestavu a hráči už vědí, co se od nich na hřišti očekává. A osobnost, jakou Lubo Vlk nesporně je, je dokáže jenom víc vyhecovat. Opakuju, v tom příčina porážky není.

Bohemka zažila další děsivý druhý poločas. Po slibně rozehrané první půli dostala doma nařezáno od Slavie, pak v Ostravě, nyní v Mladé Boleslavi, přestože šla krátce po přestávce dokonce do vedení. Určitě není na vině slabá fyzická kondice, když někdo nemůže, přijde jiný, střídání pěti hráčů je v tomto ohledu velký luxus. Nehledám v tom nějakou zákonitost, prostě se to tak sešlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy