Pořád něco vymýšlíme a pošlapáváme tradici, diví se před finále poháru Rada

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 7. 2020 7:01
Ve středu od 20:15 se v Liberci odehraje finále českého fotbalového poháru MOL Cup, v němž se střetne domácí Slovan s pražskou Spartou. A trenérovi jabloneckých fotbalistů Petrovi Radovi, který dříve vedl oba soupeře, přijde volba dějiště zápasu více než divná.
Petr Rada při utkání Sparty proti Jablonci.
Petr Rada při utkání Sparty proti Jablonci. | Foto: Milan Kammermayer

Co říkáte novince, že finále domácího poháru se nehraje na neutrální půdě, ale na stadionu mužstva, které bylo ke dni semifinále této soutěže hůře postavené v ligové tabulce?

Je to rozhodnutí, které se mi vůbec nelíbí a nesouhlasím s ním. Stále něco vymýšlíme, místo abychom navázali na mnohaletou tradici. Chceme být zřejmě něčím zajímaví a vytváříme více než podivné novinky. Už před zahájením sezony mělo být jasno, kde se finále bude hrát. Třeba v Edenu, na Letné, v Teplicích nebo kdekoliv jinde, a ne aby se o místě rozhodovalo tímto způsobem. Němci rok vědí, že finále bude v Berlíně, Angličané ve Wembley a tak dále. Jen my musíme pošlapat tradici a jít více než divnou cestou.

I když se hraje v Liberci, tak si opravdu myslíte, že Sparta je mírným favoritem?

Je pravda, že Liberec bude mít výhodu domácího prostředí a produkuje dobrý fotbal. Přesto osm výher Sparty v soutěžních zápasech (které ukončilo až nedělní zaváhání v Plzni) prozrazuje její dobrou formu. Dokonce si myslím, že v současnosti je pouze malý krůček za mistrovskou Slavií. Už hodně dlouho tak dobře nehrála.

V čem vidíte přednosti letenského celku?

Především zkvalitnila defenzivu, a to zásluhou obou stoperů Štetiny a Hancka. A navíc se jí daří i v ofenzivní činnosti. Góly střílejí nejen útočníci Kozák či Tetteh, ale i záložníci, například Hložek, Kanga i Karlsson, a dokonce občas i zadáci, třeba Frýdek či Sáček. Výrazně se zlepšila i celková atmosféra mužstva, nechybí týmový duch.

Jaké největší zbraně má severočeský tým?

Spolehlivou obranu a čtyři kvalitní ofenzivní hráče, kteří vytvářejí velice dobré gólové šance a dokážou je i využít. Mám na mysli Malinského, Peška, Balutu a Kuchtu. Mužstvu se vyhýbají i zranění, takže trenér má k dispozici, až na výjimky, stálou sestavu.

Co říkáte dosavadnímu průběhu nadstavby?

Nejsem přesvědčen, že její vytvoření je tak zajímavé, jak se asi čekalo. Návštěvy na většině zápasů jsou menší, než dovolují současná nařízení. Navíc časový posun sezony až do poloviny července je velký, volil bych delší čas na dovolenou a přípravu před novým ročníkem. V náročném programu se ozývá únava, není čas na trénink a hrozí i zranění, které postihlo i šest mých svěřenců. Několik předních celků s širokým hráčským kádrem sice nějaké velké problémy nemá, ale ostatní jsou na tom hůř.

A s jakými záměry vstoupíte s Jabloncem do posledních zápasů?

Před sezonou bylo naším cílem šesté místo, takže se čtvrtou příčkou po základní části byla spokojenost. Po třech kolech nadstavby jsme sice pátí, ale pořád máme šanci vrátit se na bramborovou pozici a zajistit si tak účast ve druhém předkole Evropské ligy.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vavrouškovu cenu získala starostka Nového Lískovce Drápalová

Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí dnes v Senátu převzala starostka brněnské městské části Nový Lískovec Jana Drápalová (Zelení). Ocenění za dlouhodobý přínos získal kybernetik Jiří Dlouhý, v kategorii pro mladé porotci udělili ceny novinářce a aktivistce Kristině Klosové a youtuberkám Anně a Elišce Víravovým.

Drápalovou porota ocenila za její snahu o proměnu panelového sídliště v ekologicky odpovědnou městskou část. Dlouhý cenu získal za práci pro univerzitní Centrum pro otázky životního prostředí. Ocenění mu předal někdejší ministr životního prostředí Bedřich Moldan, který přitom vyzdvihl i Dlouhého práci pro Společnost pro trvale udržitelný rozvoj, kterou oceněný založil spolu s Vavrouškem.

V nově vytvořené kategorii Ekozásek roku, která je určená pro lidi do 33 let, získala ocenění in memoriam Klosová, která se podílela na vzniku protiuhelné aktivistické skupiny Limity jsme my. Kromě ní porota ocenila i sestry Víravovy, kterým je 13 a 15 let a společně vytvářejí osvětová videa, v nichž vrstevníkům radí, jak omezit plýtvání nebo si užít prázdniny ekologickým způsobem.

Cenu Josefa Vavrouška uděluje Nadace Partnerství od roku 1996. Ocenění má podobu skleněné plastiky od výtvarníka Vladimíra Kleina, je s ním spojená odměna 20 000 korun. Cena vznikla podle českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hollywoodské filmy loni daly rekordní prostor gay a bixsexuálním postavám

V hollywoodských filmech meziročně mírně přibylo gay a bisexuálních postav. Oznámila to nezisková organizace Glaad, která prosazuje práva LGBTQ osob. Ze 118 titulů vyrobených nejznámějšími hollywoodskými studii jich 22, což se rovná 18,6 procenta, obsahovalo LGBTQ postavy, konkrétně například filmy Bombshell nebo Rocketman. Předloni byly LGBTQ postavy k nalezení v 18,2 procentech snímků. Současné číslo je nejvyšší za osm let, kdy organizace seznam sestavuje. Jen v 9 z 22 filmů však byla LGBTQ postava na plátně déle než 10 minut. Vloni navíc v Hollywoodu nevznikl jediný film s transgender postavou, přestože trans komunita byla zastoupena v seriálech jako Pose, Supergirl nebo Láska je Láska. "Přes letošní rekordní výsledek má filmový průmysl stále daleko k tomu, aby férově a správně zobrazoval LGBTQ osoby," míní šéfka organizace Sarah Kate Ellisová. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy