Pořád něco vymýšlíme a pošlapáváme tradici, diví se před finále poháru Rada

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 7. 2020 7:01
Ve středu od 20:15 se v Liberci odehraje finále českého fotbalového poháru MOL Cup, v němž se střetne domácí Slovan s pražskou Spartou. A trenérovi jabloneckých fotbalistů Petrovi Radovi, který dříve vedl oba soupeře, přijde volba dějiště zápasu více než divná.
Petr Rada při utkání Sparty proti Jablonci.
Petr Rada při utkání Sparty proti Jablonci. | Foto: Milan Kammermayer

Co říkáte novince, že finále domácího poháru se nehraje na neutrální půdě, ale na stadionu mužstva, které bylo ke dni semifinále této soutěže hůře postavené v ligové tabulce?

Je to rozhodnutí, které se mi vůbec nelíbí a nesouhlasím s ním. Stále něco vymýšlíme, místo abychom navázali na mnohaletou tradici. Chceme být zřejmě něčím zajímaví a vytváříme více než podivné novinky. Už před zahájením sezony mělo být jasno, kde se finále bude hrát. Třeba v Edenu, na Letné, v Teplicích nebo kdekoliv jinde, a ne aby se o místě rozhodovalo tímto způsobem. Němci rok vědí, že finále bude v Berlíně, Angličané ve Wembley a tak dále. Jen my musíme pošlapat tradici a jít více než divnou cestou.

I když se hraje v Liberci, tak si opravdu myslíte, že Sparta je mírným favoritem?

Je pravda, že Liberec bude mít výhodu domácího prostředí a produkuje dobrý fotbal. Přesto osm výher Sparty v soutěžních zápasech (které ukončilo až nedělní zaváhání v Plzni) prozrazuje její dobrou formu. Dokonce si myslím, že v současnosti je pouze malý krůček za mistrovskou Slavií. Už hodně dlouho tak dobře nehrála.

V čem vidíte přednosti letenského celku?

Především zkvalitnila defenzivu, a to zásluhou obou stoperů Štetiny a Hancka. A navíc se jí daří i v ofenzivní činnosti. Góly střílejí nejen útočníci Kozák či Tetteh, ale i záložníci, například Hložek, Kanga i Karlsson, a dokonce občas i zadáci, třeba Frýdek či Sáček. Výrazně se zlepšila i celková atmosféra mužstva, nechybí týmový duch.

Jaké největší zbraně má severočeský tým?

Spolehlivou obranu a čtyři kvalitní ofenzivní hráče, kteří vytvářejí velice dobré gólové šance a dokážou je i využít. Mám na mysli Malinského, Peška, Balutu a Kuchtu. Mužstvu se vyhýbají i zranění, takže trenér má k dispozici, až na výjimky, stálou sestavu.

Co říkáte dosavadnímu průběhu nadstavby?

Nejsem přesvědčen, že její vytvoření je tak zajímavé, jak se asi čekalo. Návštěvy na většině zápasů jsou menší, než dovolují současná nařízení. Navíc časový posun sezony až do poloviny července je velký, volil bych delší čas na dovolenou a přípravu před novým ročníkem. V náročném programu se ozývá únava, není čas na trénink a hrozí i zranění, které postihlo i šest mých svěřenců. Několik předních celků s širokým hráčským kádrem sice nějaké velké problémy nemá, ale ostatní jsou na tom hůř.

A s jakými záměry vstoupíte s Jabloncem do posledních zápasů?

Před sezonou bylo naším cílem šesté místo, takže se čtvrtou příčkou po základní části byla spokojenost. Po třech kolech nadstavby jsme sice pátí, ale pořád máme šanci vrátit se na bramborovou pozici a zajistit si tak účast ve druhém předkole Evropské ligy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Proti zákazu potratů demonstrovaly ve Varšavě desetitisíce lidí

Navzdory koronavirovým restrikcím se v pátek desetitisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do protestního pochodu proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě. Páteční demonstrace je označována za vyvrcholení protestů, do nichž se podle agentury AFP zapojily celkem statisíce lidí po celé zemi.

Účastníci akce se sešli před vládními budovami a také před sídlem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle agentury DPA se demonstranti s transparenty, na kterých byly například nápisy "Moje tělo, moje volba" či "Bůh je žena", vydali do ulic za zvuku klaksonů a z amplionů je provázela slova řečníků, kteří ostře kritizovali vládu. Varšavská radnice odhadla účast na několik desítek tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy