Černý se na favority naladil výstavním gólem, Slavii už chce vyzvat na novém stadionu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 11. 2022 16:01
Největším překvapením 14. kola 1. fotbalové ligy bylo vítězství posledních Pardubic nad čtvrtým Hradcem Králové 3:1, navíc v jeho mladoboleslavském azylu. "Hned je pohled na tabulku veselejší," říká pardubický kapitán Pavel Černý, jenž se v zápase zaskvěl výstavní trefou.
Pavel Černý
Pavel Černý | Foto: ČTK

S jakými představami jste do tohoto východočeského derby nastupovali?

Hlavně bez nějaké deprese, že uzavíráme ligovou tabulku. Chtěli jsme navázat na dobré první poločasy z předchozích střetnutí na Spartě a proti Brnu. V plném nasazení jsme soupeři chtěli hned od první minuty dokázat, že s naší fotbalovostí to není tak špatné, jak zatím ukazuje naše vysvědčení.

Jaké pocity jste prožíval vy jako královéhradecký odchovanec, který dres "Votroků" oblékal 12 let?

Zvláštní bylo především to, že před zápasem tleskal celý stadion mému otci, který patří mezi hradecké legendy, k šedesátinám. Avšak můj vztah k tomuto klubu už patří minulosti. Po mém odchodu před pěti lety se v Hradci vytvořilo úplně nové mužstvo, z tehdejšího zůstali jen dva hráči. A tak jsem nakonec byl velice spokojený, že se nám podařilo vybojovat tři body, na což prý Pardubice čekaly od roku 2008.

Nádherným gólem za stavu 1:1 jste se výrazně podepsal na cenném vítězství. Proč je to však při vašich střeleckých schopnostech teprve první letošní branka?

Nedařilo se mi proměňovat slibné šance, což platí i na několik mých spoluhráčů. Nechci se však zabývat nějakými počty, jde mi hlavně kvalitním herním projevem o pomoc našemu týmu v jeho současných záchranářských pracích.

Jaká byla na tomto derby v Mladé Boleslavi atmosféra?

Utkání přihlížely dva tisíce diváků, což mě dost překvapilo. Víc jich bylo z Hradce, ale fandilo se slušně, bez nějakých výstřelků, takže pobavit se mohly i děti. Když jsem při střídání v závěru zápasu odcházel ze hřiště, tak jsem slyšel potlesk i z hradeckého "kotle". I tito fandové zřejmě nezapomněli, že jsem kus práce v jejich klubu udělal.

Co všechno se po příchodu trenéra Radka Kováče změnilo?

Tréninkový proces, větší slovo dostává taktika, víc se využívají videa. Je to trenér, který umí pochválit, ale když je potřeba, tak nešetří ani kritikou, což platí třeba i na poslední vydařený zápas s Hradcem. Jeho zásluhou se zlepšila i nálada v kabině. Když se mu něco nelíbí, tak to řekne na rovinu. V zimní přípravě se třeba dočkáme dalších novinek. (úsměv)

Lze říci, že výhra nad Hradcem je pro vás důležitou psychickou injekcí?

Určitě nám pomohla, je to vzpruha pro celý tým. Přesvědčili jsme se, že máme na to, abychom s každým sehráli vyrovnanou partii a při vydařené koncovce byli i výsledkově úspěšní. Proto také netajíme, že ani z posledních dvou podzimních zápasů, tedy na Slovácku a v Praze s Plzní, nechceme bodově vyjít naprázdno.

A jaké jsou vaše vyhlídky, že se z pražských Vršovic vrátíte na svůj budovaný stadion?

Situace je velice příznivá. Včera začali na hřišti pokládat trávník, což nás samozřejmě velice potěšilo. V hlavní tribuně ještě probíhají závěrečné práce, které by do předpokládané kolaudace měly být ukončeny. Takže pokud se nestane něco nepředvídaného, tak první únorový víkend bychom měli v domácím prostředí přivítat Slavii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy