Černý se na favority naladil výstavním gólem, Slavii už chce vyzvat na novém stadionu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 11. 2022 16:01
Největším překvapením 14. kola 1. fotbalové ligy bylo vítězství posledních Pardubic nad čtvrtým Hradcem Králové 3:1, navíc v jeho mladoboleslavském azylu. "Hned je pohled na tabulku veselejší," říká pardubický kapitán Pavel Černý, jenž se v zápase zaskvěl výstavní trefou.
Pavel Černý
Pavel Černý | Foto: ČTK

S jakými představami jste do tohoto východočeského derby nastupovali?

Hlavně bez nějaké deprese, že uzavíráme ligovou tabulku. Chtěli jsme navázat na dobré první poločasy z předchozích střetnutí na Spartě a proti Brnu. V plném nasazení jsme soupeři chtěli hned od první minuty dokázat, že s naší fotbalovostí to není tak špatné, jak zatím ukazuje naše vysvědčení.

Jaké pocity jste prožíval vy jako královéhradecký odchovanec, který dres "Votroků" oblékal 12 let?

Zvláštní bylo především to, že před zápasem tleskal celý stadion mému otci, který patří mezi hradecké legendy, k šedesátinám. Avšak můj vztah k tomuto klubu už patří minulosti. Po mém odchodu před pěti lety se v Hradci vytvořilo úplně nové mužstvo, z tehdejšího zůstali jen dva hráči. A tak jsem nakonec byl velice spokojený, že se nám podařilo vybojovat tři body, na což prý Pardubice čekaly od roku 2008.

Nádherným gólem za stavu 1:1 jste se výrazně podepsal na cenném vítězství. Proč je to však při vašich střeleckých schopnostech teprve první letošní branka?

Nedařilo se mi proměňovat slibné šance, což platí i na několik mých spoluhráčů. Nechci se však zabývat nějakými počty, jde mi hlavně kvalitním herním projevem o pomoc našemu týmu v jeho současných záchranářských pracích.

Jaká byla na tomto derby v Mladé Boleslavi atmosféra?

Utkání přihlížely dva tisíce diváků, což mě dost překvapilo. Víc jich bylo z Hradce, ale fandilo se slušně, bez nějakých výstřelků, takže pobavit se mohly i děti. Když jsem při střídání v závěru zápasu odcházel ze hřiště, tak jsem slyšel potlesk i z hradeckého "kotle". I tito fandové zřejmě nezapomněli, že jsem kus práce v jejich klubu udělal.

Co všechno se po příchodu trenéra Radka Kováče změnilo?

Tréninkový proces, větší slovo dostává taktika, víc se využívají videa. Je to trenér, který umí pochválit, ale když je potřeba, tak nešetří ani kritikou, což platí třeba i na poslední vydařený zápas s Hradcem. Jeho zásluhou se zlepšila i nálada v kabině. Když se mu něco nelíbí, tak to řekne na rovinu. V zimní přípravě se třeba dočkáme dalších novinek. (úsměv)

Lze říci, že výhra nad Hradcem je pro vás důležitou psychickou injekcí?

Určitě nám pomohla, je to vzpruha pro celý tým. Přesvědčili jsme se, že máme na to, abychom s každým sehráli vyrovnanou partii a při vydařené koncovce byli i výsledkově úspěšní. Proto také netajíme, že ani z posledních dvou podzimních zápasů, tedy na Slovácku a v Praze s Plzní, nechceme bodově vyjít naprázdno.

A jaké jsou vaše vyhlídky, že se z pražských Vršovic vrátíte na svůj budovaný stadion?

Situace je velice příznivá. Včera začali na hřišti pokládat trávník, což nás samozřejmě velice potěšilo. V hlavní tribuně ještě probíhají závěrečné práce, které by do předpokládané kolaudace měly být ukončeny. Takže pokud se nestane něco nepředvídaného, tak první únorový víkend bychom měli v domácím prostředí přivítat Slavii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy