Pardubice vybojovaly baráž. Brno už je poslední a musí porazit Zlín

24. 5. 2023 20:56
Fotbalisté Pardubic v předposledním kole skupiny o udržení ve Fortuna:lize porazili 2:0 Jablonec a zajistili si baráž. Brno jen remizovalo v Teplicích 1:1 a kleslo na poslední místo, v posledním utkání tak musí k záchraně porazit Zlín, který vyhrál 2:1 nad Baníkem.
Naděje Zlína na záchranu ještě žijí.
Naděje Zlína na záchranu ještě žijí. | Foto: ČTK

Pardubice v předposledním čtvrtém kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu doma porazily Jablonec 2:0. Východočeši odvrátili hrozbu přímého sestupu a čeká je baráž o nejvyšší soutěž.

Svěřenci trenéra Radoslava Kováče rozhodli o vítězství už v úvodní půlhodině po brankách Vojtěcha Sychry a kapitána Pavla Černého.

Pardubice mají před nedělním závěrečným utkáním nadstavby v Ostravě náskok jednoho bodu na Zlín a dvou bodů na Brno. Nejhorší týmy tabulky čeká vzájemný souboj o druhé místo v baráži. Jablonec, který už měl jisté setrvání mezi elitou, v nadstavbě poprvé prohrál. Na lídra skupiny o záchranu Ostravu dál ztrácí dva body.

Brno remizovalo 1:1 v Teplicích a propadlo se na poslední místo tabulky. Zbrojovka vedla od 17. minuty po gólu Jiřího Texla, v 58. minutě ale srovnal Daniel Fila. I čtvrtý vzájemný duel v sezoně skončil po 90 minutách remízou.

Brno bodovalo v lize po čtyřech prohrách, přesto má před nedělním závěrečným kolem nejhorší výchozí pozici. Svěřenci trenéra Martina Haška ztrácejí na předposlední Zlín bod a v přímém souboji o odvrácení sestupu potřebují doma "Ševce" porazit, jinak je čeká pád do druhé ligy. Tepličtí ve třetím domácím utkání v nadstavbě poprvé ztratili, už před zápasem ale měli jistotu záchrany. V tabulce zůstali třináctí.

Zlín porazil Ostravu 2:1 a opustil poslední místo v tabulce. Domácí poslal do vedení krátce po pauze Antonín Fantiš, o šest minut později srovnal Cadu, ale v 87. minutě rozhodl Jakub Janetzký. Hostující Ladislav Almási neproměnil v první půli penaltu.

Zlín má na patnáctém místě tabulky jednobodový náskok na poslední Brno a v nedělním závěrečném kole mu stačí k odvrácení přímého sestupu na stadionu Zbrojovky remizovat.

4. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

FK Pardubice - FK Jablonec 2:0 (2:0)

Branky: 8. Sychra, 26. Černý. Rozhodčí: Berka - Vlček, Šimáček - Orel (video). ŽK: Vacek - Štěpánek. Diváci: 4143.

Pardubice: Nita (46. Markovič) - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Darmovzal - Sychra (74. Tischler), Hlavatý (46. Vacek), Janošek, Pikul (74. Helešic) - Černý (82. Krobot). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Král, Souček - Šulc, Hübschman (46. Kratochvíl), Považanec, Polidar - Černák (81. Patrák), Chramosta (46. Surzyn) - Sejk. Trenér: Horejš.

Trinity Zlín - Baník Ostrava 2:1 (0:0)

Branky: 47. Fantiš, 87. Janetzký - 53. Cadu. Rozhodčí: Szikszay - Vodrážka, Arnošt - Adámková (video). ŽK: Cedidla - Miškovič, Tijani. Diváci: 4944.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba, Reiter (86. Bartošák) - Janetzký, R. Hrubý - Vukadinovič (86. Čanturišvili), Slončík (66. Dramé), Fantiš (77. Kovinič) - Balaj. Trenér: Vrba.

Ostrava: M. Hrubý - Sanneh, Svozil, Pojezný, Šehič - Jaroň (85. Fleišman), Buchta (87. Kuzmanovič), Kaloč, Miškovič (78. Holaň), Cadu (77. Smékal) - Almási (46. Tijani). Trenér: Hapal.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branky: 58. Fila - 17. Texl. Rozhodčí: Starý - Vyhnanovský, Kotalík - Hocek (video). ŽK: Mucha, T. Vachoušek (oba Teplice). Diváci: 3046.

Teplice: Mucha - Hora (55. Knapík), Chaloupek, Mičevič - Radosta (55. Jásir), Kučera, Trubač, Mareček (66. Jukl), Hybš - Gning (75. T. Vachoušek), Fila. Trenér: Frťala.

Brno: Hrubý - Hlavica, Hrabina, Souček - Falta, Texl (89. Nečas), Endl, Fousek (68. Ševčík), Hladík - Řezníček, Alli. Trenér: Hašek.