Ostrava nedala penaltu, v Liberci remizovala. Slovácko už je po obratu v Opavě třetí

Aktualizováno 3. 4. 2021 18:14
Fotbalisté Liberce a Ostravy remizovali ve 25. kole Fortuna:Ligy 0:0, stoper Baníku Patrizio Stronati neproměnil penaltu. Slovácko otočilo zápas v Opavě a po výhře 2:1 poskočilo na třetí příčku tabulky. Nováček z Pardubic překvapivě vyhrál 1:0 v Olomouci, utkání rozhodl v 84. minutě Brazilec Ewerton.
Stoper Baníku Patrizio Stronati (v bílém) v souboji s Imadem Rondičem z Liberce
Stoper Baníku Patrizio Stronati (v bílém) v souboji s Imadem Rondičem z Liberce | Foto: ČTK

Liberce doma neoplatil soupeři lednovou porážku. Baník, který venku v nejvyšší soutěži prohrál předchozí čtyři zápasy, měl k vítězství blíž. Neproměnil ale několik šancí ani penaltu v podání Patrizia Stronatiho ve 39. minutě.

Liberecký trenér Pavel Hoftych nechal trojici mladíků z jednadvacítky Sadílek, Chaluš a Fukala jen na lavičce a v brance dal před reprezentantem Nguyenem znovu přednost Knoblochovi. Ostravský kouč Ondřej Smetana udělal po porážce na hřišti Slovácka hned čtyři změny.

Liberec je podle bilance na domácí půdě hned za Slavií, ale tentokrát to tak U Nisy dlouho nevypadalo. Baník byl aktivnější, jen v koncovce se mu nedařilo. Když se ve 29. minutě dostal Fleišman do nadějné pozice, pálil hodně nepřesně. Stejně tak minula o pět minut později branku hlavička zcela volného Zajíce.

V 38. minutě dokonce skončil přetažený Ndefeho centr v liberecké síti, ale rozhodčí Zelinka místo gólu nařídil penaltu za to, že Mara v šestnáctce zcela mimo hru postrčil Tetoura. Hosté se na rozhodčího za neuznaný gól zlobili a to ještě netušili, že jim ani penalta nepomůže. Stronati totiž na rozdíl od zápasu s Teplicemi trefil jen tyč a jeho dorážka platit nemohla.

Těsně před přestávkou sudí znovu ukázal na značku pokutového kopu, protože viděl Koscelníkovo hraní rukou. Po konzultaci s videorozhodčím a přezkoumání situace však penaltu odvolal, protože slovenský obránce zasáhl míč hlavou.

Hned po změně stran hlavičkoval ostravský Juroška jen do náručí brankáře Knoblocha a domácí gólman si poradil i s hlavičkou Stronatiho. Liberec neznamenal prakticky žádné nebezpečí. Ani střídání mu nepomohlo a brankař Baníku Laštůvka si bez problémů připsal poosmé v sezoně čisté konto. Mezi jeho tyče se trefil jen čtvrt hodiny před koncem Karafiát, ale střela z dálky zkušeného gólmana nemohla zaskočit.

Domácí byli dokonce blíž k porážce, což se jim U Nisy naposledy stalo při listopadovém derby s Jabloncem. Baník ale své šance nezužitkoval a zápas dospěl k bezbrankové remíze.

Slovácko dokonalo obrat v 88. minutě

Fotbalisté Opavy prohráli se Slováckem 1:2. Domácí sice poslal do vedení v 63. minutě Lukáš Kania, ale za 10 minut srovnal Jan Kliment a v 88. minutě otočil stav Lukáš Sadílek. Celek z Uherské Hradiště vyhrál popáté z posledních šesti kol, Opava podruhé za sebou prohrála.

Slezané na soupeře vyrukovali s pozměněným rozestavením, oproti předchozím zápasům hráli klasicky na čtyři obránce. Domácí hned v úvodu zaspali při úniku hostujícího Sadílka, který ve třetí minutě postupoval sám na brankáře Digaňu, jenže střelu z hranice vápna poslal vedle.

Sadílek se v 21. minutě připomněl znovu, tentokrát po jeho centru vystřelil bez přípravy Petržela, jenže ani on opavskou bránu netrefil. Na opačné straně vzápětí Holík chytrou přihrávkou vysunul Tiéhiho, ten ovšem ranou z ostrého úhlu napálil balon jen do boční sítě.

Hosté měli v první půli i další šance. Jurečku ovšem ve 24. minutě skvěle vychytal Digaňa a Daníček ani Kubala z dobrých střeleckých pozic nemířili přesně.

V 57. minutě gólman Digaňa vyběhl mimo šestnáctku pro míč, ten se ovšem překvapivě zastavil. Napadající Jurečka měl před sebou poloprázdnou bránu, trefil ale jen tyč.

Ze šest minut se dočkala Opava. Holík centrem na zadní tyči našel Kaniu, jenž hlavičkou vstřelil svůj první ligový gól v kariéře. Vedení ale Slezanům nevydrželo dlouho. Po 10 minutách zůstal ve vápně volný Kliment a zblízka napálil míč pod břevno.

V závěru hosté otočili stav. Reinberk v 88. minutě nacentroval a Sadílek hlavičkou s přispěním tyče překonal Digaňu. Opava již na inkasovaný gól zaregovat nedokázala.

V Olomouci rozhodl Brazilec

Východočeský nováček z Pardubic zvítězil v lize po třech kolech, Hanáci prohráli třetí z posledních čtyř ligových duelů a jsou devátí.

Pardubičtí překvapivě začali aktivněji. V 11. minutě Ewerton z přímého kopu ze strany překvapivě vystřelil a orazítkoval bližší tyč. Olomouc poté zahrozila po standardce, po které hlavičkoval Hubník v záklonu nad. Daňkovo zakončení následně hosté zblokovali. Domácí sice měli ve zbytku prvního poločasu mírnou územní převahu, žádnou větší šanci z ní však nevytěžili.

Dvě minuty po pauze vystrašil Mandouse střelou z velké dálky hostující Černý, jeho jemně tečovaný pokus z voleje zamířil těsně nad branku. V úvodních minutách druhého poločasu měli navrch Východočeši, což potvrdili další šancí. Na konci kombinační akce z levého křídla zakončil Huf v 59. minutě těsně vedle levé tyče.

Domácí trenér Látal postupně poslal na trávník tři čerstvé ofenzivní hráče a jeden z nich mohl v 74. minutě otevřít skóre. Střídající Zifčák ale zakončoval na dlouhou nohu a brankář Letáček včas vyběhl. Chvíli nato po Nešporově přihrávce trefil González tyč.

Hanáci se tlačili za vedoucím gólem, ale rozhodující branku dali Pardubičtí. Gólman Mandous v 84. minutě po malé domů nastřelil výkopem Hufa a Ewerton bez větších problémů poslal míč do sítě. Brazilský ofenzivní hráč se dočkal první branky v české lize.

Domácí ještě mohli srovnat, ale González trefil jen obránce. Hanáci potřetí z posledních čtyř kol prohráli 0:1. Naopak Pardubičtí i podruhé v sezoně proti Olomouci bodovali a venku v lize zvítězili po třech porážkách za sebou.

25. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Paták, Nádvorník - Pechanec (video). ŽK: Mara, Jugas, Rondič, Karafiát, Mikula - Fillo. Bez diváků.

Liberec: Knobloch - Koscelník, Jugas, Purzitidis, Mikula - Pešek (69. Nečas), Karafiát, Faško, Mara (46. Sadílek), Mosquera (85. Fukala) - Rabušic (55. Rondič). Trenér: Hoftych.

Ostrava: Laštůvka - Juroška, Svozil, Stronati, Fleišman - Fillo (71. Holzer), Jánoš, Tetour (79. Kuzmanovič), Kaloč, Ndefe - Zajíc (79. Šašinka). Trenér: Daněk.

SFC Opava - 1. FC Slovácko 1:2 (0:0)

Branky: 63. Kania - 73. Kliment, 88. Sadílek. Rozhodčí: Lerch - Caletka, Mojžiš - Cieslar (video). ŽK: Harazim - Daníček, Reinberk. Bez diváků.

Opava: Digaňa - Harazim (46. Helešic), Schaffartzik, Žídek, Hrabina - Tiéhi, Večerka (89. Hnaníček) - Holík (74. Mondek), Nešický, Kania - Smola. Trenér: Skácel.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Daníček - Petržela (81. Rezek), Sadílek, Kubala (62. Kohút), Jurečka (90.+3 Melekescev) - Kliment (90.+3 Šimko). Trenér: Svědík.

Sigma Olomouc - FK Pardubice 0:1 (0:0)

Branka: 84. Ewerton. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Lakomý - Adam (video). ŽK: González, Beneš, Houska - Prosek, Letáček. Bez diváků.

Olomouc: Mandous - Hála, Hubník, Beneš, Zmrzlý - González, Breite, Houska (60. Chytil), Daněk, Mihalík (68. Zifčák) - Yunis (60. Nešpor). Trenér: Radoslav Látal.

Pardubice: Letáček - Prosek, Čihák, Toml, Čelůstka - Hlavatý, Tischler (88. Jeřábek) - Huf (86. I Sang-hjok), Kostka, Ewerton - Černý (66. Pfeifer). Trenér: Novotný.