Sparta pod Vrbou dál vítězí. Slovácko řádilo i v oslabení a už je třetí

Aktualizováno 20. 2. 2021 18:48
Fotbalisté Sparty zvítězili ve 20. kole první ligy ve Zlíně 3:0 a vyhráli i třetí utkání po příchodu trenéra Pavla Vrby. V úvodním dějství se trefili Adam Karabec a z penalty Dávid Hancko, po změně stran přidal třetí gól Libor Kozák. V neúplné tabulce stáhli Letenští na druhém místě náskok vedoucí Slavie na sedm bodů, obhájce titulu však má k dobru nedělní duel v Teplicích.
Trenér Sparty Pavel Vrba
Trenér Sparty Pavel Vrba | Foto: ČTK

Zlín čeká na vítězství už 10 kol a dál zůstává na 13. příčce s náskokem šesti bodů na šestnáctou Mladou Boleslav. S ní se ve středu utká v dohrávce 18. kola.

Sparta nastoupila nejen bez dříve avizovaných marodů a potrestaných Dočkala s Trávníkem, ale i bez Karlssona, který dal v posledních dvou zápasech pět gólů. Švédský záložník měl podle klubového Twitteru pozitivní test na covid-19. Hostům chyběl i zraněný nejlepší střelec Juliš.

Pod první velkou šanci Sparty se podepsali obránci. Hancko vysunul v páté minutě do brejku Wiesnera, ale jeho únik výtečně zlikvidoval brankář Dostál. Hosté vstoupili do zápasu aktivněji, lépe kombinovali a hrozili především z rychlých protiútoků.

Jeden z nich skončil i vedoucím gólem. Krejčí starší dostal ve 20. minutě pas za obranu, od brankové čáry vrátil míč na hranici šestnáctky a Karabec měl dostatek času k přesnému zakončení. Sedmnáctiletý talent zaznamenal svůj první gól v ligové sezoně a celkově druhý v kariéře.

Domácí proti lepšímu soupeři jen těžko hledali recept. Ještě za bezbrankového stavu to zkoušel střelou do středu brány Janošek, ve 26. minutě ho napodobil Poznar, ale gólman Nita neměl se zákrokem problémy.

Až koncem poločasu Zlín hru opticky vyrovnal, ale zase zapomněl na bránění. Plavšič unikl Matejovovi, který ho v šestnáctce fauloval, a Hancko v 36. minutě nařízenou penaltu bezpečně proměnil. Dal svůj první gól v ligové sezoně. V nastaveném čase měl na kopačce další branku Karabec, ale Dostála nepřehodil.

Sparta i po přestávce pokračovala v sebevědomém výkonu a ke třetímu gólu přišla velmi lacino. Dostál v 50. minutě nezpracoval malou domů, míč mu uskočil a dřív u něj byl Kozák, který jej dopravil do sítě.

O výsledku bylo prakticky rozhodnuto, ale Zlín se snažil aspoň o korekci stavu. Dvakrát zahrozil z přímého kopu Janošek, jednou míč vytahoval od tyče hlavou Kozák. Zblízka minul ve vyložené pozici Jawo. Zlín se ale neprosadil a protáhl sérii bez vstřelené branky, která nyní čítá 286 minut.

Rozjeté Slovácko už je třetí

Slovácko v Příbrami vysoko zvítězilo, přestože hrálo od 15. minuty bez vyloučeného Jana Navrátila. Hosty poslal v 11. minutě do vedení Stanislav Hofmann a do pauzy zvýšil z penalty Jan Kliment. Po přestávce přidal tým z Uherského Hradiště v oslabení ještě další dvě branky, trefili se Milan Petržela a střídající Václav Jurečka. V 72. minutě snížil z pokutového kopu domácí Radek Voltr.

Slovácko porazilo Příbram v lize pojedenácté za sebou. Celek z Uherského Hradiště vyhrál sedm z posledních osmi kol a poskočil na třetí místo před Jablonec. Středočeský tým naopak protáhl čekání na ligové vítězství na devět zápasů a zůstal na předposledním 17. místě.

Pardubice porazily Ostravu 3:2. Východočeši zvítězili ve třetím z posledních čtyř zápasů nejvyšší soutěže a vystřídali Baník na šestém místě neúplné tabulky. Slezané mají přesně opačnou bilanci, v posledních čtyřech kolech třikrát prohráli.

Ligového nováčka poslal v azylu v pražském Ďolíčku do vedení v 41. minutě kapitán Jan Jeřábek, v 74. minutě zvýšil na 2:0 Filip Čihák. Oba si připsali premiérovou trefu v nejvyšší soutěži. Vzápětí snížil Daniel Tetour, ale v 87. minutě vrátil Pardubicím dvougólový náskok střídající David Huf. V první minutě nastavení uzavřel skóre Patrizio Stronati.

Olomouc udolala Brno 1:0. Vyrovnaný zápas rozhodl v druhé minutě nastavení Mojmír Chytil. Sigma zvítězila po třech kolech a poskočila na sedmé místo neúplné tabulky. Brněnský nováček nejvyšší soutěže získal z posledních tří ligových zápasů jediný bod a zůstal patnáctý těsně nad sestupovým pásmem.

Už v pátek remizoval Jablonec doma s Mladou Boleslaví 1:1, v neděli jsou na programu zbylá čtyři utkání kola. Kvůli trvajícím opatřením proti koronaviru se stále hraje bez fanoušků.

20. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - Sparta Praha 0:3 (0:2)

Branky: 20. Karabec, 36. Hancko z pen., 50. Kozák. Rozhodčí: Orel - Kříž, Šimáček - Marek (video). ŽK: Jawo - Pavelka, Vitík, Kozák, Ladislav Krejčí II, Ladislav Krejčí I. Bez diváků.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Buchta, Matejov (64. Fantiš) - Hlinka (46. Dramé), Conde, Janošek - Jawo, Poznar (86. Toutou), Janetzký (64. Martínez). Trenér: Páník.

Sparta: Nita - Wiesner, Vitík, Čelůstka, Hancko - Plavšič (89. Polidar), Pavelka, Karabec (77. Souček), Ladislav Krejčí II, Ladislav Krejčí I (89. Hanousek) - Kozák (84. Novotný). Trenér: Vrba.

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 1:4 (0:2)

Branky: 72. Voltr z pen. - 11. Hofmann, 23. Kliment z pen., 70. Petržela, 90. Jurečka. Rozhodčí: Berka - Kubr, Novák - Ginzel (video). ŽK: Vilotič, Kvída (oba Příbram). ČK: 15. Navrátil (Slovácko). Bez diváků.

Příbram: Kočí - Laňka, Kvída, Tregler, Vilotič (46. Svoboda), Cmiljanovič (29. Rezek) - Lalkovič (67. Vávra), Pilík (63. Januška), Nový (46. Antwi) - Zorvan - Voltr. Trenér: Horváth.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann (88. Šimko), Kadlec, Kalabiška - Petržela (77. Divíšek), Havlík, Kohút (62. Daníček), Sadílek (88. Cicilia), Navrátil - Kliment (62. Jurečka). Trenér: Svědík.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Chytil. Rozhodčí: Proske - Paták, Leška - Lerch (video). ŽK: Mihalík - Dreksa, Pachlopník. Bez diváků.

Olomouc: Mandous - Radek Látal (78. Zahradníček), Poulolo, Beneš, Zmrzlý - Sladký - Hála (64. Mihalík), Breite (64. Nešpor), González, Daněk (78. Yunis, 85. Hubník) - Chytil. Trenér: Radoslav Látal.

Brno: Šustr - Pernica, Dreksa, Šural - Štepanovský (75. Záhumenský), Bariš (68. Pachlopník), Vaněk (87. Hlavica), Sedlák, Moravec - Hladík (67. Přichystal), Růsek. Trenér: Dostálek.

FK Pardubice - Baník Ostrava 3:2 (1:0)

Branky: 41. Jeřábek, 74. Čihák, 87. Huf - 75. Tetour, 90.+1 Stronati. Rozhodčí: Franěk - Hrabovský, Hock - Julínek (video). ŽK: Toml, Ewerton (oba Pardubice). Bez diváků.

Pardubice: Boháč - Prosek, Čihák (81. Šejvl), Toml, Surzyn - Jeřábek - Cadu (57. Ewerton), Tischler, Hlavatý (81. Solil), Kostka - Černý (67. Huf). Trenér: Novotný.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Stronati, Ndefe - Buchta (55. Sor), Mena (46. Zajíc), Kaloč (70. Drozd), Tetour, Holzer (80. Juroška) - Šašinka (80. Svozil). Trenér: Kozel.