Bitvu o Ďolíček vyhrály Pardubice, Olomouc loupila ve Zlíně

21. 8. 2021 18:24
Fotbalisté Olomouce v pátém kole první ligy zvítězili ve Zlíně 4:1. O jejich branky se podělili Pavel Zifčák v první půli a Kryštof Daněk s Martinem Hálou a Davidem Vaněčkem po změně stran.
Hráči Olomouce se radují z branky Kryštofa Daňka
Hráči Olomouce se radují z branky Kryštofa Daňka | Foto: ČTK

Za domácí snižoval Robert Hrubý. Hanáci, kteří mají k dobru odložený zápas na Slavii, poprvé v sezoně naplno bodovali na hřišti soupeře. "Ševci" padli po dvou předchozích ligových výhrách.

Do zápasu dvou moravských rivalů vstoupili lépe hosté, během úvodních minut si vynutili tři rohové kopy, ale nic z nich nevytěžili. Výrazným znakem hry na obou stranách byl boj o střed pole a o případné přečíslení.

První šanci měli domácí. Po centru Reitera se ke střele dostal Vraštil, ale neuspěl ani on, ani dorážející Fantiš, který se do koncovky nachomýtl i ve 24. minutě, ale také neúspěšně.

Hanáci byli v tomto časovém úseku pod tlakem, z něhož podnikali rychlé brejky a udeřili ve 34. minutě, kdy ideální pas Gonzáleze převzal Zifčák na hranici pokutového území a svým třetím gólem v ligovém ročníku poslal Sigmu do vedení.

Po přestávce Zlín ještě zvýšil útočnou aktivitu, ale záhy doplatil na nedůslednost obrany. Zifčák prostrčil míč do šestnáctky Daňkovi, který z úhlu prostřelil Rakovana.

"Ševci" ale boj nevzdali, v 56. minutě snížil Hrubý střelou z hranice pokutového území na 1:2, o pár vteřin později měl na kopačkách vyrovnání Poznar, ale mířil vedle. Nápor Zlína pokračoval i v dalším průběhu zápasu a Dramého ránu obranný blok hostů vytlačil nad břevno.

Olomoučtí pak v 79. minutě udeřili potřetí zásluhou střídajících hráčů. Zahradníček vyslal do brejku Hálu, jehož střela se otřela o tyč a zapadla za Rakovanova záda. Snahu Zlína o závěrečný nápor zmrazila v 85. minutě čtvrtá branka od dalšího náhradníka Vaněčka. Domácí prohráli potřetí v sezoně a podruhé na svém hřišti.

Pardubice porazily Bohemians

Fotbalisté Pardubic překvapivě zvítězili v pátém kole první ligy nad Bohemians 1905 3:0. Skóre otevřel v 31. minutě Mojmír Chytil a po změně stran se trefili střídající Pavel Černý a Tomáš Solil. Zápas se hrál v domácím azylu Východočechů v Praze v Ďolíčku, kde sídlí soupeř. Pardubičtí se dočkali prvního vítězství v nové sezoně, naopak Bohemians čekají v lize na tři body už osm utkání.

Bohemians, kteří v Ďolíčku netradičně nastoupili v roli hostujícího týmu, měli většinu první půle navrch, ale do šancí se zpočátku dostávali jen těžko. Skóre v 31. minutě otevřeli Pardubičtí. Na Čelůstkův centr z levé strany si naskočil Chytil a hlavou překonal Bačkovského. Dvaadvacetiletý útočník se dočkal první branku v dresu Východočechů.

Chytil mohl ve 43. minutě zvýšit. Obhodil gólmana Bačkovského, ale pomalý pokus ještě stihl odvrátit Köstl. "Klokani" výrazně zahrozili až těsně před pauzou. Brankář Markovič však zasáhl proti Necidově teči po Vondrově centru z levé strany a také proti Ljovinově dorážce.

Po změně stran se Pražané tlačili za vyrovnáním, ale v předfinální fázi postrádali nápad i moment překvapení. Východočeši pečlivě bránili a v 65. minutě zvýšili po akci dvou střídajících hráčů, kteří byli na trávníku zhruba minutu. Sláma vysunul Černého a šestatřicetiletý veterán se nemýlil.

Bohemians nenavázali na výkon z minulého kola, v němž obrali po remíze 1:1 o body Spartu. V 77. minutě po rohovém kopu odvrátil tečovaný míč mířící po břevno pardubický Markovič.

Pražané dohrávali ve velké křeči a v 83. minutě ještě jednou inkasovali. Po dalším brejku a přihrávce od Cadua se před Bačkovského dostal Solil a s přehledem skóroval. Východočeši dali ze čtyř střel mezi tyče tři góly.

Pardubičtí vyrovnali svou druhou nejvyšší výhru po loňském postupu mezi elitu a ve třetím ligovém duelu proti Bohemians poprvé zvítězili. Naopak "Klokani" v Ďolíčku v samostatné historii nejvyšší soutěže prohráli vyšším rozdílem naposledy v roce 2011 se Spartou (0:4).

Boleslav porazila Teplice

Fotbalisté Mladé Boleslavi zvítězili v pátém kole první ligy nad Teplicemi 3:1 a posunuli se v neúplné tabulce na sedmé místo. Domácí Středočechy dostal do vedení ve 23. minutě Daniel Fila, a přestože o tři minuty později vyrovnal Jakub Mareš, ještě do přestávky vrátil Boleslavi vedení Jiří Skalák z penalty. Minutu před koncem uzavřel skóre střídající Vojtěch Stránský. Teplice, které od 85. minuty hrály bez vyloučeného Martina Chlumeckého, jsou po čtvrté porážce v sezoně čtrnácté.

Boleslav porazila Severočechy potřetí z posledních čtyř zápasů a přerušila v aktuálním ročníku sérii dvou utkání bez vítězství. Teplice naopak nenavázaly na poslední výhru nad Jabloncem (1:0) a připsaly si v nejvyšší soutěži pátou venkovní porážku po sobě.

Oba týmy vstoupily do utkání obezřetně a první větší příležitost si vytvořil až po 11. minutách hry domácí Škoda, jehož hlavička po rohovém kopu však letěla nad. Teplice zase kontrovaly o chvíli později střelou Jukla, kterou zneškodnil brankář Šeda.

Jako první tak udeřili Boleslavští. Ve 23. minutě se Ladra dostal po rychlém brejku přes bránícího Švandu, našel na hranici pokutového území Filu a ten otevřel v den svých 19. narozenin skóre zápasu. Šlo o jeho druhý ligový gól v této sezoně a třetí celkově.

Domácí se však z vedení těšili jen tři minuty. Po týmové souhře Teplic přiťukl pohotově Jukl míč za obranu Marešovi a ani ten tváří v tvář brankáři Šedovi nezaváhal. Útočník "Sklářů" vstřelil svůj 51. gól v nejvyšší soutěži.

Boleslav přesto rychlé vyrovnání neovlivnilo a ještě do přestávky získala jednobrankové vedení zpět na svou stranu. Po zákroku Mazucha na Skaláka nařídil rozhodčí Klíma pokutový kop a z něj pak bývalý hráč anglického Brightonu či Millwallu nedal gólmanovi Čtvrtečkovi šanci. Skalák se prosadil ve druhém z posledních třech zápasů.

Teplice zahájily druhou půli jen v 10 hráčích, kdy se musely chvíli obejít bez ošetřovaného Mazucha, zhruba dvouminutové oslabení však zvládly bez úhony. Boleslav přesto Severočechy v dalším průběhu do žádné výrazné šance nepouštěla, a naopak mohla sama přidat po hodině hry další gól. Na přihrávku Skaláka si naběhl střídající Ewerton, toho ale vychytal Čtvrtečka. Neuspěl o chvíli později ani z bezprostřední blízkosti Škoda nebo Suchý.

Teplickou snahu o závěrečný tlak navíc přibrzdilo vyloučení Chlumeckého, který inkasoval pět minut před koncem druhou žlutou. Místo vyrovnání tak "Skláři" inkasovali ještě jednou, když se po odvráceném rohovém kopu prosadil povedenou ranou Stránský. Osmnáctiletý mladík tak oslavil svou první ligovou brankou i v týdnu podepsanou novou smlouvu.

Boleslav doma zvítězila ve třetím z posledních čtyř utkání, naopak Teplice nevyhrály na hřištích soupeřů 12. zápas po sobě.

FK Pardubice - Bohemians Praha 1905 3:0 (1:0)

Branky: 31. Chytil, 65. Černý, 83. Solil. Rozhodčí Hrubeš - Hájek, Dobrovolný - Adam (video). ŽK: Jeřábek - Nový. Diváci: 2384.

Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka (83. Lupač) - Jeřábek (64. Červ), Solil - Tischler, Beran (64. Sláma), Kostka (89. Huf) - Chytil (64. Černý). Trenér: Novotný.

Bohemians: Bačkovský - Dostál (72. Bartek), Köstl, Bederka, Vondra - Ljovin (72. Květ), Vacek - Fulnek (59. Chramosta), Hronek, Kovařík (86. Nový) - Necid (72. Keita). Trenér: Klusáček.

Fastav Zlín - Sigma Olomouc 1:4 (0:1)

Branky: 56. Hrubý - 34. Zifčák, 51. Daněk, 79. Hála, 85. Vaněček. Rozhodčí: Julínek - Mokrusch, Hrabovský - Pechanec (video). ŽK: Procházka, Conde, Hlinka - Breite. Diváci: 2843.

Zlín: Rakovan - Fillo, Procházka, Kolář, Vraštil - Hlinka, Conde (80. Janetzký) - Reiter (46. Hrubý), Dramé, Fantiš (80. Čanturišvili) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrzlý - Matoušek (73. Zahradníček), Breite, González (63. Sedlák), Daněk (63. Vaněček) - Zifčák (73. Hála), Růsek (83 Vepřek). Trenér: Jílek.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 3:1 (2:1)

Branky: 23. Fila, 35. Skalák z pen., 89. Stránský - 26. Mareš. Rozhodčí: Klíma - Antoníček, Leška - Orel (video). ŽK: Škoda, Matějovský - Chlumecký, Fortelný, R. Kučera (trenér). ČK: 85. Chlumecký (Teplice). Diváci: 2512.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Plechatý (31. Jurásek) - Skalák (78. Stránský), Matějovský (77. D. Mašek), Dancák, Ladra (60. Ewerton) - Fila (60. L. Mašek), Škoda. Trenér: Jarolím.

Teplice: Čtvrtečka - Švanda (33. Kodad), Mazuch, Knapík, Chlumecký - Jukl, Mareček (88. Hasil) - Černý, Krunert (71. Trubač), Moulis (70. Fortelný) - Mareš (71. Ledecký). Trenér: R. Kučera.