Komentář: Papadopulos je frajer, ale od Rady by za odvolaný gól dostal strašný céres

Milan Fukal Milan Fukal
30. 11. 2020 14:01
Smekám před Michalem Papadopulosem. Přiznat se k teči, když může mužstvo doma snížit a ještě se porvat o výsledek, tak to je velké sportovní gesto, tvrdí v komentáři pro Aktuálně.cz bývalý reprezentační obránce Milan Fukal.
Michal Papadopulos (vpravo).
Michal Papadopulos (vpravo). | Foto: ČTK

Takových momentů, jaký se odehrál v utkání Karviné se Zlínem za stavu 0:2, ve fotbale všeobecně moc nenajdeme a měli bychom si každého vážit. Bojím se jen toho, jak si to obhájí v kabině.

Zažil jsem to jednou sám, už po návratu ze zahraničí jsem přiznal roh, soupeř dostal výhodu. Trenér Petr Rada mě v šatně zpucoval před celým mančaftem. Chtěl všem jasně zdůraznit, že tohleto se nedělá, žádná gesta fair play. Přitom jsem měl toho dost za sebou, reprezentační starty, angažmá v Hamburku, Mönchengladbachu, mladí však museli vědět, že takhle ne. A Papadopulos dokonce odvolal kontaktní gól!

Nevím, jak dopadl u Juraje Jarábka, u Rady by mu to rozhodně neprošlo. Proto ještě jednou opakuji - velký respekt k jeho gestu.

Za velmi nešťastné považuju, když se před utkáním provalí, že trenér hraje o angažmá. Když se nevyhraje, jde pryč. Takové choulostivé věci by se měly řešit interně, aniž by to vylezlo ven. Trenér není přece u mužstva týden, něco před tím i dokázal, i když se utkání podaří, tak taková situace může za nějaký týden nastat znovu. Ale už se ví, že trenér nemá ve vedení zastání. Navíc dávat někomu ultimáta, když hrajete venku a pak doma hostíte Spartu, která je vždycky silná, mi připadá hodně kruté.

Příbram nakonec vyhrála a Pavel Horváth to ustál, Stanislav Hejkal v Teplicích ne. Trochu přípustnější pro mě je, že jeho ohrožení neoznámilo vedení klubu, to by bylo úplně hrozné, ale v nějakých emocích to prořekl sám trenér po porážce na Bohemce. Byla to ovšem obrovská chyba.

Je to velice složité i pro hráče. Když se něco takového dozvíte, tak to v hlavě máte, to se nevytěsní. Někdo třeba pár procent přidá, vyšťaví se na maximum, ale na hřiště může také vyběhnout někdo, kdo má s trenérem neustále problémy, moc nehraje, nemá silnou pozici. A ten si řekne: Proč já bych se snažil, můžu se mu na to vykašlat. Ale i další, kteří nastupovali stabilně, si v hlavě přemílají - aha, tak teď přijde kdo, budu hrát, nebo ne? Není to šťastné a v zahraničí jsem to nikdy nezažil.

Milan Fukal

Milan Fukal - komentátor
Foto: ČTK

Věk: 46 let

Někdejší důrazný stoper. Se Spartou získal dva ligové tituly, skvělé jméno si udělal v německé bundeslize, kde strávil celkem šest sezon - nejdříve v Hamburku, pak v Borussii Mönchengladbach. Z národní tým nastoupil k 19 reprezentačním zápasům.   

Fotbal není individuální sport, kdy se dá na jednotlivce zatlačit podle toho, jak je psychicky silný a co na něj platí. Mužstvo je kolektiv, kde to každý přijímá jinak, jedno jednoduché a účinné řešení pro všechny neexistuje.

Plzeň neporazila České Budějovice, Slavia doma remizovala s Brnem. Oba týmy vyhrát měly, ale jsou to hodně těžké zápasy, i když se to nezdá. Především pro Slavii. Fantastický výkon předvedla v Evropské lize v Nice, vrátíte se, po několika dnech musíte přepnout na jinou soutěž a udolat zdánlivě slabšího protivníka. To je daleko těžší a musíte se ještě víc soustředit, aby se vám utkání vydařilo. Jakmile to hned nejde, dostane se vám to do hlavy a do těla. Teď jede Slavia na Spartu, náskok má už jen dvoubodový, kdyby Sparta vyhrála, tak ji předskočí.

Čeká nás tedy derby a moc mě mrzí, že se hraje bez diváků. Zápas Teplice-Sparta by měl určitě výbornou kulisu, určitě by po výhře v Nice přišli slávističtí fanoušci. Pro hráče je to příšerné. Snad už to brzy skončí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy