Čvančara upadl do bezvědomí, Panák odmítl tři body. Sparta remizovala v Olomouci 1:1

28. 1. 2023 20:17
Fotbalisté Sparty v 17. ligovém kole jen remizovali v Olomouci 1:1 a už počtvrté za sebou nedokázali vyhrát úvodní zápas jarní části sezony. Pražany poslal v 10. minutě do vedení Tomáš Čvančara, ale v úvodní minutě nastavení první půle srovnal Jan Navrátil. V 11. minutě nastavení zblízka trefil hostující Filip Panák tyč.
Inkriminovaný moment. Lukáš Haraslín padá v olomouckém vápně, rozhodčí Zelinka ovšem po shlédnutí záznamu nařízenou penaltu zrušil. | Foto: ČTK

Pražané nedokázali naplno využít odpolední porážky obhájce titulu z Plzně a na vedoucí Viktorii ztrácejí z třetího místa v tabulce šest bodů. V neděli se může do čela soutěže dostat Slavia. Sparta ztratila body po třech kolech a na Hané v lize nezvítězila popáté z posledních šesti duelů. Sigma v nejvyšší soutěži potřetí za sebou neprohrála a je pátá.

"Bod je asi maximem. Měli jsme dobrou přípravu, chtěli jsme tu vyhrát. Po dobrém začátku, který jsme měli, jsme doufali ve víc než remízu. Musím ale ocenit Olomouc, měla velmi dobrý herní plán," řekl na tiskové konferenci dánský trenér Sparty Brian Priske.

Oba týmy podle očekávání nastoupily v rozestavení s třemi stopery. Do sparťanské základní sestavy se nedostala ani jedna ze zimních posil, poprvé od 8. října naskočil do soutěžního zápasu uzdravený letenský kapitán Ladislav Krejčí mladší.

Pražané udeřili hned ze své první velké šance. Čvančara v 10. minutě po Haraslínově přihrávce napřáhl z hranice vápna a přízemním pokusem s pomocí tyče překonal Trefila. Šestým gólem potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce v ligové sezoně. Už ve 13. minutě musel kvůli zranění střídat hostující stoper Sörensen, jehož nahradil mladík Vydra.

Hanáci se snažili o vyrovnání, ale do výrazné šance se jim nedařilo dostat ani po sérii rohů po půlhodině hry. Naopak v 41. minutě po rychlém brejku přepadl přes domácího brankáře Trefila Haraslín a sudí Zelinka nařídil penaltu pro Spartu. Po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru ale svůj verdikt změnil a letenskému křídelníkovi udělil žlutou kartu za simulování.

Chvíli nato bylo s hosty ještě hůře. Růsek v úvodní nastavené minutě první půle ve vápně vyhrál hlavičkový souboj s Panákem a Navrátil v akrobatické pozici zády k brance obloučkem překonal Kováře. Sparťanský gólman si na balon lehce sáhl, ale v cestě do sítě mu nezabránil. Pražané v lize inkasovali po 360 minutách.

"Skákal tam balon, viděl jsem, že za mnou je někde branka. Tak jsem to zkusil trefit a měl jsem štěstí, že to tam spadlo," uvedl Navrátil. "V první půli jsme nehráli tak, jak jsme chtěli. Dali jsme brzy gól, ale pak jsme byli příliš pasivní a dostali podělaný gól těsně před přestávkou," litoval Priske.

Šest minut po pauze si mohli vzít sparťané vedení zpět, Kuchtovu hlavičku ale zblokoval obránce těsně nad. Na opačné straně v dobré palebné pozici špatně trefil míč Breite. V 58. minutě museli Pražané podruhé kvůli zranění střídat, po Vraštilově nešťastném úderu na zemi do hlavy opustil střelec vedoucí branky Čvančara trávník na nosítkách a do hry se dostala zimní posila Mabil.

Letenský útočník utrpěl otřes mozku a na chvíli upadl do bezvědomí. "Byl jsem přesvědčený, že po faulu na Čvančaru se měl kopat přímý kop. Byl jsem naštvaný, jelikož jsem měl pocit, že rozhodčí nedostatečně chrání zdraví hráčů," uvedl Priske.

Mabil, australský účastník nedávného mistrovství světa, hru Letenských rozhýbal. V 90. minutě špatně odhadl jeho centr z rohu brankář Trefil, ale domácí se štěstím odolali. V dlouhém nastavení trvajícím nakonec 11 minut mohly udeřit oba týmy. Nejprve po dvou rozích neuspěli domácí, ještě blíže byla Sparta, ale Haraslín v akrobatické pozici minul a Panák zblízka v závěru hlavičkou trefil jen tyč.

"Mrzí mě to, že jsem šanci neproměnil. Bohužel už s tím nic neudělám, mohu si sypat popel na hlavu," uvedl Panák. "Sparta je kvalitní soupeř, bod bereme. Z mého pohledu byl zasloužený. Byť jsem si vědom toho, že Sparta mohla v závěru utkání rozhodnout, tak ve mně převládá pocit, že jsme v kontextu celého zápasu byli o kousek lepším týmem. Důvod, proč jsme ho nedohráli do vítězného konce, byla naše finální fáze a svým způsobem i efektivita," řekl olomoucký trenér Václav Jílek, který v minulosti vedl Spartu.

17. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Sparta Praha 1:1 (1:1)

Branky: 45.+1 Navrátil - 10. Čvančara. Rozhodčí: Zelinka - Kubr, Podaný - Petřík (video). ŽK: Trefil, Zifčák - Haraslín, Vydra, Friis (asistent trenéra). Diváci: 7126.

Olomouc: Trefil - Pokorný, Beneš, Vraštil - Zifčák, Breite, Ventúra (85. Vodháněl), Zmrzlý (90.+10 Zlatohlávek) - Navrátil (63. Zorvan) - Růsek (86. Spáčil), Chytil. Trenér: Jílek.

Sparta: Kovář - Vitík, Panák, Sörensen (13. Vydra, 75. Kamenovič) - Wiesner (75. Mejdr), Sadílek, Ladislav Krejčí II, Zelený - Čvančara (58. Mabil), Haraslín - Kuchta (75. Minčev). Trenér: Priske.