Ostravský Baník doma podlehl Slovácku, Boleslav kanonádou otočila duel s Bohemians

16. 10. 2021 18:18
Fotbalisté Slovácka vyhráli v utkání 11. kola Fortuna:Ligy 2:1 v Ostravě nad Baníkem a vyšvihli se přinejmenším dočasně na druhou příčku. Mladá Boleslav otočila čtyřmi góly v závěrečné půlhodině duel s Bohemians a zvítězila 4:1, Jablonec se doma rozešel smírně 2:2 s Českými Budějovicemi.
Ostravský Nemanja Kuzmanovič (v bílém) se pokouší dostat k míči, obrana Slovácka ho ale do šance nepustila | Foto: Dalibor Sosna

Zápas v Ostravě rozhodl v 75. minutě Lukáš Sadílek. Jeho spoluhráč Václav Jurečka už v páté minutě otevřel skóre, po půlhodině hry srovnával Daniel Tetour z penalty.

Tým z Uherského Hradiště v nejvyšší soutěži porazil Baník potřetí za sebou výsledkem 2:1. Slovácko z posledních devíti duelů dokázalo Ostravany porazit posedmé.

Start do zápasu se domácím nepovedl. Dopřáli nejprve prostor Tomičovi, který si to namířil z křídla na střed a po jeho vyražené střele i Jurečkovi, který v páté minutě zblízka pohodlně zaznamenal svůj šestý ligový gól v sezoně.

Ostrava po nepovedeném startu ale postupně přebrala otěže a vynutila si územní převahu. Klíma ve 20. minutě volejem z šestnáctky k domácí smůle trefil jen náruč připraveného Nguyena. Pak ale opět pohrozilo Slovácko a Sadílkovu nepříjemnou ránu z dálky vytahoval nad břevno Laštůvka.

Vyrovnání Baník dosáhl z pokutového kopu. Po zákroku Hoffmanna na Potočného uvnitř šestnáctky se nejprve hrálo dále, ale v přerušení se po intervenci videorozhodčího kopala penalta, kterou Tetour bezpečně proměnil.

Ostrava pokračovala v tlaku i po změně stran, jen do zakončení už přes dobře bránícího soupeře pronikala hůř. V 65. minutě měl druhý gól na noze Kuzmanovič, ale po ideální pobídce Ndefeho z deseti metrů přestřelil.

Jako přes kopírák si hned z protiútoku vytvořili šanci i hosté. Sadílek sice neměl tak komfortní pozici pro střelu, ale trefil bránu a v ní i gólmana Laštůvku.

Vyrovnané klání rozhodla zdařilá akce Slovácka ze 75. minuty. Havlík přenesl hru dlouhým centrem za ostravskou obranu, střídající Navrátil sklepl míč na Sadílka a ten zblízka hlavou skóroval.

Domácím ztěžkly nohy a pod dojmem nepříznivého stavu a blížícího se závěru nevyprodukovali nic nebezpečného. Slovácko si čtvrté ligové vítězství za sebou zkušeně pohlídalo.

Drtivý obrat Boleslavi

Všechny branky padly v Boleslavi ve druhém poločase. Pražané vedli zásluhou střídajícího Davida Puškáče, poté však otočili skóre Ewerton a David Jurásek. V závěru se prosadili příchozí hráči z lavičky Daniel Fila a Jiří Skalák z penalty. Středočeši zvítězili ve druhém kole po sobě, naopak "Klokani" prohráli ve třetím z posledních čtyř.

V páté minutě vypálil z hranice vápna domácí záložník Hlavatý, jenže Bohemians zachránil brankář Bačkovský. Na opačné straně se z úhlu neprosadil Koubek. Ve 13. minutě Hronkova střela před vápnem skončila nad mladoboleslavskou brankou. Další Hronkův pokus domácí gólman Šeda vytěsnil do boční sítě. Po následném rohu Koubek zakončil v pádu, jenže bývalý kapitán české reprezentace Suchý navzdory souboji s Keitou vykopl míč z brankové čáry.

Ve 33. minutě se Chramosta dostal do úniku a pokusil se obehrát vyběhnutého Šedu, který však roznožkou jeho akci zmařil. V závěru úvodního dějství někdejší útočník "Klokanů" Škoda hlavičkoval těsně vedle. Vzápětí Ladra z bezprostřední blízkosti po Hlavatého přihrávce přestřelil.

Po změně stran Douděrova rána z voleje skončila na boční síti a Ewertonova hlavička zase nad. V 61. minutě se hosté prosadili, když Květ našel před brankou zakončujícího Puškáče. Osmadvacetiletému útočníkovi stačily na čtvrtou trefu v ligové sezoně pouhé dvě minuty na hřišti.

Středočeši odpověděli za čtyři minuty. Douděra našel Ewertona, jenž přízemní střelou vyzrál na Bačkovského. Rovněž čtyřiadvacetiletý Brazilec zaznamenal čtvrtý zásah v probíhajícím ročníku nejvyšší soutěže.

Střídající Filla mohl dokonat obrat, Bačkovský ale včas zasáhl. Povedlo se to až v 79. minutě jeho spoluhráči Juráskovi, který levačkou z přímého kopu ze střední vzdálenosti ukázkově zakroutil míč k tyči. Hostující brankář si na něj sáhl, v cestě do sítě mu však nezabránil. Jurásek se zapsal mezi střelce poprvé v ligové sezoně.

O deset minut později si Fila po Douděrově nahrávce navedl míč na levou nohu a z hranice šestnáctky přidal pojistku. Ve druhé minutě nastavení Ugwu v souboji dvou střídajících hráčů fauloval ve vápně Skaláka a sudí Batík po zhlédnutí opakovaných záběrů odpískal pokutový kop, který proměnil sám faulovaný. Skalák dal třetí gól v ročníku nejvyšší soutěže.

Mladá Boleslav doma v lize zdolala Bohemians popáté za sebou a čtyřikrát při tom dala minimálně po třech brankách. V posledních sedmi vzájemných ligových zápasech pokaždé vyhrál domácí tým. Pražané prohráli venku v lize podruhé za sebou 1:4.

Jablonec spasil Doležal

Skóre zápasu v Jablonci otevřel po čtvrt hodině hry Martin Doležal, Českobudějovičtí však mezi 20. a 23. minutou utkání otočili po trefách Mateje Mršiče a Ondřeje Mihálika. Bod Severočechům zachránil v 78. minutě opět Doležal.

Do základní sestavy Jablonce se po zranění vrátil útočník Doležal, při zdravotních potížích brankářů Hrubého a Hanuše však prožil ligový debut jednadvacetiletý gólman Vajner. Ten se musel hned ve třetí minutě blýsknout proti hlavičce Mihálika.

Severočeši poprvé výrazně zahrozili po čtvrt hodině hry a hned z toho byl gól. Na přímý kop Kroba si naskočil Doležal a svou první brankou v ligové sezoně otevřel skóre.

Domácím však vydrželo vedení jen pět minut. Po povedené týmové souhře se opřel do míče Mršič a přesnou ranou do pravého horního rohu vyrovnal.

Pro Jablonec bylo vzápětí ještě hůř. Ve 23. minutě převzal míč po rychlém brejku bývalý záložník severočeského mužstva Mihálik, využil prostoru v obraně soupeře a další dalekonosnou ranou otočil vývoj duelu. Šlo o třetí branku budějovického hráče v ligovém ročníku.

Svěřenci trenéra Horejše pokračovali dál v aktivním výkonu a po půl hodině hry mohl jejich náskok zvýšit Van Buren, ale Vajner pohotově zasáhl. Na druhé straně se mohl prosadit osm minut před přestávkou opět Doležal, jenže jeho tvrdou ránu zneškodnil reflexivně Vorel.

Jablonecký kouč Rada poslal do druhé půle svého nejlepšího střelce Čvančaru, který nahradil Housku. V 56. minutě byl blízko vyrovnání Pilař, jeho pokus ale tečoval bránící Talověrov mimo bránu Jihočechů.

Domácí měli dál územní převahu, ve statistice rohových kopů dominovali v poměru 12:0, k velkým příležitostem se však dlouho proti bránícím Budějovicím nedostávali.

Hráči Dynama hrozili z rychlých brejků a v 76. minutě byl blízko třetí brance Bassey, ale Vajner svůj tým podržel. O dvě minuty později se domácí dočkali. Z 13. rohu hlavičkoval Kubista k volnému Doležalovi a ten z bezprostřední blízkosti vyrovnal.

Jablonec se ještě vrhl za rozhodující třetí brankou, ale z konečného tlaku už si větší šanci nevytvořil. Severočeši proti Budějovicím bodovali pošesté z posledních sedmi zápasů, vyhráli však v jediném z posledních deseti ligových kol.

11. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 1:2 (1:1)

Branky: 32. Tetour z pen. - 5. Jurečka, 75. Sadílek. Rozhodčí: Ginzel - Horák, Váňa - Machálek (video). ŽK: Fleišman, Potočný - Hoffmann. Diváci: 7713.

Ostrava: Laštůvka - Juroška (76. Buchta), Svozil, Lischka, Fleišman - Ndefe, Kuzmanović (76. De Azevedo), Jánoš (64. Kaloč), Tetour (86. Pokorný), Potočný - Klíma (86. Chvěja). Trenér: Galásek.

Slovácko: Nguyen - Tomič, Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Petržela (64. Navrátil), Sadílek (90.+4 Divíšek), Kohút (71. Šimko), Havlík, Holzer (71. Cicilia) - Jurečka. Trenér: Svědík.

FK Mladá Boleslav - Bohemians Praha 1905 4:1 (0:0)

Branky: 65. Ewerton, 79. Jurásek, 89. Fila, 90.+4 Skalák z pen. - 61. Puškáč. Rozhodčí: Batík - Kříž, Dohnálek - Orel (video). ŽK: Hlavatý, Dancák - Květ, Koubek, Jindřišek, Ljovin, Köstl. Diváci: 2429.

Ml. Boleslav: Šeda - Suchý, Šimek (31. Dancák), Karafiát - Douděra, Matějovský, Hlavatý (66. Fila), Jurásek - Ladra (65. Skalák), Škoda (88. Stránský), Ewerton (88. Smrž). Trenér: Jarolím.

Bohemians: Bačkovský - Köstl, Krch, Jindřišek (84. Vala) - Dostál, Ljovin, Hronek (83. Bederka), Květ - Keita (75. Ugwu), Chramosta (59. Puškáč), Koubek (59. Novák). Trenér: Klusáček.

FK Jablonec - Dynamo České Budějovice 2:2 (1:2)

Branky: 15. a 78. Doležal - 20. Mršič, 23. Mihálik. Rozhodčí: Zelinka - Kubr, Leška. ŽK: Talověrov, Králík (oba Č. Budějovice). Diváci: 2424.

Jablonec: Vajner - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec - Pleštil (71. Vaníček), Houska (46. Čvančara), Kratochvíl, Pilař (87. Malínský) - Doležal. Trenér: Rada.

Č. Budějovice: Vorel - Sladký,Talověrov, Králik, Novák - Hellebrand (58. Čavoš) - Van Buren, Mihálik (72. Javorek), Hora, Mršič - Bassey (87. Škoda). Trenér: Horejš.