Slavia excelovala, Baník znovu vyhrál. Příbram navzdory gólu Matouška padla s Libercem

Aktualizováno 25. 8. 2018 20:55
V sobotních zápasech nejvyšší soutěže porazila Ostrava poslední Duklu 2:0, nebodovala ani Opava, která prohrála s Karvinou 1:3. Příbram stejným poměrem doma podlehla Liberci.
Tecl a Sýkora zaznamenali po gólu.
Tecl a Sýkora zaznamenali po gólu. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Fotbalisté Slavie vyhráli v 6. ligovém kole v Teplicích 3:0 a na Stínadlech zopakovali stejně vysoké vítězství z konce minulého ročníku. Pražané rozhodli o svém triumfu už v prvním poločase, kdy se trefili Stanislav Tecl a Ondřej Kúdela. Po pauze přidal pojistku Jan Sýkora.

Úřadující vicemistr napravil minulou porážku s Jabloncem, vyhrál pátý z šesti zápasů nejvyšší soutěže a minimálně do neděle se dostal do čela tabulky. Na první místo se může vrátit Plzeň, pokud bude bodovat s Mladou Boleslaví. Teplice prohrály potřetí za sebou, navíc bez vstřelené branky a jsou dvanácté.

Slavia v posledním kole minulé sezony v Teplicích jasně vyhrála a otěže zápasu měla pevně v rukou i od úvodu dnešního duelu. První šanci ještě Tecl v šesté minutě neproměnil, ale o osm minut později už otevřel skóre, když se prosadil hlavou po centru z levé strany od Bořila.

Pražané v první půli jasně dominovali a využívali nedůrazně hrající teplické obrany. Ve 22. minutě měl na noze druhý gól Tecl, ale jeho zakončení vykopl před brankovou čárou Jeřábek.

Ve 34. minutě Slavia opět udeřila po centru. Na Hušbauerův roh si naskočil Kúdela a hlavou zvýšil. Hostující stoper, který při zranění Deliho a nemoci Pokorného nastoupil poprvé v sezoně, dal svůj premiérový gól ve Slavii. V soutěžním utkání se trefil po dvou a půl letech.

Teplický brankář pak domácí ještě do přestávky zachránil do dalšího inkasovaného gólu, když vzápětí vyrazil Stochovu střelu a chvíli nato zasáhl i proti Coufalovi. Teplice bez nemocného útočníka Vaněčka za úvodní dějství brankáře Koláře, chytajícího 50. ligový duel, příliš neohrozily.

Severočeši se neprobrali ani po přestávce, kdy přišel na trávník čerstvý Moulis. Krátce poté, co teplický kouč Šmejkal v 59. minutě stáhl Ljevakoviče a posílil ofenzivu o Horu, skórovala Slavia potřetí. Po dalším Bořilově centru na zadní tyči sklepl Coufal míč pro nabíhajícího Sýkoru a ten v ideální pozici nezaváhal.

Vzápětí mohl snížit Červenka, ale jeho střelu zablokoval Ngadeu. Jinak červenobílí zbytek zápasu kontrolovali a kouč Trpišovský si mohl dovolit v závěru nasadit do premiéry v nejvyšší soutěži osmnáctiletého Valentu.

Slavia venku v lize posedmé za sebou neinkasovala a ideálně se naladila na příští kolo, v němž přivítá mistrovskou Plzeň. Teplice naopak nechtěně navázaly na minulou domácí porážku 0:4 se Spartou a na vlastním stadionu ve čtvrtém z posledních pěti utkání prohrály nejméně o tři góly.

Baník opět vládl i bez Baroše

Fotbalisté Ostravy se v šestém kole vypořádali s poslední Duklou Praha a po výhře 2:0 se vyšvihli na druhé místo neúplné tabulky.

O branky Baníku se zasloužili Ondřej Šašinka a Dame Diop, který skóroval v ročníku počtvrté. Dukla ani na šestý pokus v sezoně pod koučem Pavlem Drskem nezabodovala a Ostravě ve vzájemných zápasech podlehla po více než čtyřech letech.

Do kádru Ostravských se po zranění vrátil útočník Baroš, ale kouč Páník ho ještě ponechal na lavičce a důvěru stejně jako v Olomouci svěřil Diopovi s Ondřejem Šašinkou.

Baník do zápasu vlétnul jako vichr a na soupeře se valil jeden rychlý výpad za druhým. Hosté přežili ještě gólovou hlavičku Filla, ale ve 12. minutě náporu podlehli: bleskový kontr po ose Hrubý, Holzer zblízka do opuštěné brány zakončil Šašinka.

Pražané se pak vymanili z defenzívy a po půlhodině hry dokonce převzali otěže zápasu. Dukla měla minimálně na vyrovnání. Tetourovu nepříjemnou ránu z velkého vápna Laštůvka vyrazil, ale čistý gól měl v 35. minutě na noze především Brandner, který se sice vzorově zbavil obránce, ale sám před brankářem zvolil nepřesné zakončení.

Hosty navíc ještě více nalomil gól do šatny: Diop se ve 43. minutě důrazně vrhl do souboje s brankářem Radou, který balon nedokázal udržet, a senegalský útočník v pádu zvýšil na 2:0. I přes velké protesty Pražanů u sudího Machálka gól platil.

Diop odstartoval i druhou půli - středem hřiště se dostal za obranu, ale Rada si tentokrát s jeho střelou poradil. Hosté se i pak znovu snažili hrát aktivně a opticky s Baníkem drželi krok. Příležitostí ke skórování však měli poskrovnu. Do jedné zajímavé se v 57. minutě dostal smolař minulých kol Chlumecký, ale jeho tečovaná střela však skončila těsně vedle tyče.

Baník hrál údržbu a v poslední minutě ho z klidu málem vyvedl střídající Bezdička, který však ve vyložené příležitosti přestřelil bránu. Ostravský gólman Laštůvka tak už 405 minut na Městském stadionu neinkasoval a Baník doma neprohrál podeváté v řadě.

Liberec utnul sérii remíz

Fotbalisté Liberce jako první tým v sezoně zvítězili v Příbrami, kde v rámci 6. kola první ligy vyhráli 3:1. Slovan poslal do vedení Tomáš Malinský, za domácí ještě vyrovnal Jan Matoušek svým čtvrtým gólem v sezoně, ale Roman Potočný s Filipem Oršulou zařídili Liberci po třech remízách za sebou druhou výhru v ročníku a posun do první poloviny tabulky.

U Litavky se hrál otevřený fotbal plný soubojů na hraně tvrdosti, ovšem ve finální fázi se oběma týmům dlouho nedařilo. První šance měla Příbram. Po čtvrthodině hry dostal pas za obranu Matoušek, díky své rychlosti byl u míče dříve než vybíhající gólman Hladký, obešel ho, ale byl z úhlu na střelu, proto ještě hledal ve vápně Slepičku. Domácí útočník ale v těžké pozici prázdnou branku netrefil.

Ve 24. minutě Slepička ve vápně chytře pustil míč na zcela volného Nového, který z úhlu vypálil. Byl z toho velký závar, ale Liberec se s vypětím všech sil ubránil.

Pak ale začal zlobit Liberec, na jehož hrotu odváděl hodně práce Mashike Sukisa. Tomu nejprve nebyl uznán gól pro těsný ofsajd. Následně se prodral ke střele, kterou Švenger vyrazil.

Ve 33. minutě už ale hosté vedli zásluhou Malinského. Ten sám rozjel akci, Liberec zůstal v útoku, do vápna zatáhl míč Ševčík, našel Malinského a ten prostřelil Švengera střelou po zemi. Oslavil tak své dnešní 27. narozeniny. Hned na to měl Malinský další šanci, po chybě domácích běžel sám na brankáře, ale jeho pokus o lob Švenger v klidu chytil.

Do druhé půle nastoupila Příbram aktivněji a v 50. minutě bylo srovnáno. A opět se o to postarala kometa sezony Matoušek. Po dlouhém nákopu za obranu předvedl svou rychlost, utekl obraně a z téměř nulového úhlu prostřelil gólmana Hladkého, který zřejmě čekal přihrávku.

Jenže už čtyři minuty poté domácí obrana propadla, Potočný měl dostatek času si připravit míč na svou silnější levačku a střelou po zemi k bližší tyči vrátil Liberci vedení. A v 63. minutě to mohlo být o dva góly, když po brejku a centru Mashikeho Sukisy netrefil ve skluzu odkrytou branku Malinský.

Příbram tak mohla usilovat o srovnání a blízko byl střídající Květ, který z přímého kopu ze třiceti metrů trefil spojnici branky. Na druhé straně z přímého kopu minul branku Potočný.

Deset minut před koncem ale Potočný nakopl míč, který si střídající Oršula dokázal i proti přesile zpracovat a střelou pod břevno definitivně rozhodl. Byl to jeho první ligový gól kariéry ve třetím startu.

6. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Dukla Praha 2:0 (2:0)

Branky: 12. O. Šašinka. 43. Diop. Rozhodčí: Machálek - Podaný, Boček. ŽK: Pazdera - Preisler. Diváci: 10.405.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo, Jánoš, Hrubý, Holzer (79. Granečný) - O. Šašinka (64. Jirásek), Diop (89. J. Šašinka). Trenér: Páník.

Dukla: Rada - Miloševič, Bezpalec, Chlumecký, Preisler - Tetour, Hanousek - Douděra (81. Holík), Bilovský, Brandner (81. Bezdička) - Schranz. Trenér: Drsek.

SFC Opava - MFK Karviná 1:3 (0:1)

Branky: 62. Smola - 20. Panák, 59. Smrž, 82. Wágner. Rozhodčí: Zelinka - Blažej, Kříž. ŽK: Kuzmanovič - Letič. Diváci: 1209.

Opava: Šrom - Hrabina (46. Smola), Svozil, Helebrand - Jursa (69. Kayamba), Simerský, Kuzmanovič, Schaffartzik, Zapalač - Janetzký (78. Juřena), Puškáč. Trenér: Skuhravý.

Karviná: Berkovec - Čolič, Panák, Janečka, Moravec - Tusjak (67. Guba), Mertelj, Lingr (46. Smrž), Budínský, Letič (85. Dramé) - Wágner. Trenér: Nádvorník.

1. FK Příbram - Slovan Liberec 1:3 (0:1)

Branky: 50. Matoušek - 33. Malinský, 54. Potočný, 80. Oršula. Rozhodčí: Nenadál - Pospíšil, Flimmel. ŽK: Mashike Sukisa (Liberec).

Příbram: Švenger - Nový, Nitrianský, Soldát, Skácel (69. Rezek) - Kilián (65. Antwi), Katidis (46. Květ) - Hlúpik, Matoušek, Fantiš - Slepička. Trenér: Csaplár.

Liberec: Hladký - Mikula, Vukliševič, Karafiát, Kačaraba - Breite, Mara - Potočný, Ševčík (90. Nešický), Malinský (82. Koscelník) - Mashike Sukisa (74. Oršula). Trenér: Hornyák.