Divoké derby v Opavě ovládl oslabený Baník, Bohemians remizovali s nováčkem

5. 12. 2020 16:47
Fotbalisté Ostravy zvítězili v 10. ligovém kole ve slezském derby v Opavě 2:1, přestože od závěru prvního poločasu hráli v deseti bez vyloučeného Jakuba Pokorného. Bohemians uhráli s nováčkem z Pardubic remízu 1:1.
Za faul na Bojana Dordiče (na snímku) obdržel Jakub Pokorný první žlutou kartu. A zápas nedohrál. | Foto: ČTK

Skóre derby otevřel v 78. minutě z penalty hostující Dyjan Carlos de Azevedo, v 86. minutě sice srovnal Jan Žídek, ale v úvodní minutě nastavení rozhodl Jaroslav Svozil. Žídek v 15. minutě za bezbrankového stavu neproměnil penaltu.

"Musím být maximálně spokojen s výsledkem. Na ten průběh zápasu a okolnosti, které byly, jsme z toho dokázali vytěžit maximum," řekl při on-line tiskové konferenci ostravský trenér Luboš Kozel.

Zápas se kvůli trvajícím opatřením proti koronaviru hrál bez diváků. Ostravští nastoupili k ligovému utkání téměř po měsíci, minulá dvě kola museli vynechat kvůli výskytu koronaviru v týmu a karanténě.

Možná i proto začal Baník pasivněji a Opavští ho během úvodních 10 minut pustili na svou polovinu jen sporadicky. Dordičovu střelu ale bez problémů chytil ostravský brankář Laštůvka a pak po centru Hrabiny hlavičkoval nad Holík. "Bylo na nás vidět, že jsme hrozně dlouho nehráli. Vše jsme dělali pomalu," podotkl Kozel.

Následně sudí Franěk po poradě s videorozhodčím nařídil penaltu poté, co Pokorný v ostrém souboji trefil Dordiče kolenem do hlavy. Exekuce pokutového kopu se v 15. minutě ujal opavský kapitán Žídek, ale s jeho slabou střelou si s přehledem poradil Laštůvka.

"Vůbec jsem si nemyslel, že bude penalta. Zaplaťpánbůh, že jsem ji chytil. Nevím, kdy jsem ji chytil naposledy. Snad ještě v mistrovské sezoně (2003/04)," řekl Laštůvka. "Ta moje penalta byla špatná. Strašně to ovlivnilo zápas, strašně mě to mrzí. Cítím obrovskou zodpovědnost," uvedl Žídek.

Už v nastavení první půle dostal Pokorný po útočném faulu druhou žlutou kartu a hosté šli do deseti. Po změně stran se Baník v oslabení bránil, Holíkovu střelu ale vyškrábl Laštůvka na roh.

"Myslím, že v prvním poločase jsme odehráli dobré utkání. Bohužel jsme opět neskórovali, ani z penalty nedáme gól. Hrozně málo jdeme do vedení," litoval asistent opavského trenéra Radoslav Kováč.

Opavským se v přesilovce nedařilo a v 78. minutě inkasovali. Juřena ve vápně povalil střídajícího Filla, rozhodčí Franěk nechal ve hře pokračovat, ale po konzultaci u videa podruhé v utkání nařídil penaltu. Brazilec De Azevedo zachoval klid a jemným obloučkem do středy brány si poradil s Fendrichem.

Domácí přidali a v 86. minutě srovnali. Po centru Hrabiny se prosadil Žídek a částečně odčinil penaltové zaváhání z první půle. Baník si ale nakonec vzal vítězství zpět. Fleišman v první minutě nastavení prudkou ranou z přímého kopu trefil břevno a bývalý opavský obránce Svozil hlavou pohotově dorazil míč do sítě.

Ostravští vyhráli třetí z posledních čtyř derby s Opavou a připsali si druhé venkovní vítězství po sobě. Naopak domácí počtvrté za sebou nebodovali a zůstávají u dna tabulky.

"Musím říct, že dnes jsem zlomený jako šíp. Zápas, který jsme měli na 100 procent zvládnout, prohrajeme. Jako bychom se ve druhém poločase báli vyhrát. Jsem z toho úplně zničený," řekl Kováč.

Necid dal první gól v zeleno-bílém dresu

Pražané vedli od sedmé minuty zásluhou Tomáše Necida, ale v 63. minutě vyrovnal střídající David Huf, jenž skóroval ve třetím utkání za sebou. Pardubice, které hrají své domácí zápasy kvůli nevyhovujícímu stadionu rovněž v Ďolíčku, sice tři kola po sobě nezvítězily, ale bodovaly v pátém z posledních šesti. "Klokani" nevyhráli třetí z posledních čtyř ligových duelů.

Bohemians nastoupili v lize po 10 dnech. Kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem v týmu zamířil klub do karantény a duel s Jabloncem z minulého týdne byl odložen. Na domácí lavičku se vrátil trenér Luděk Klusáček, který naposledy mužstvu kvůli covidu-19 chyběl. Prvoligový debut si v brance vršovického celku odbyl Kouba.

"Bylo vidět, že utkání nás nezastihlo v pohodě. Zdravotní peripetie s covidem a herní a tréninková pauza se projevily," řekl Klusáček na tiskové konferenci.

"Klokani" přitom začali skvěle a v sedmé minutě se ujali vedení. Pulkrab z pravé strany našel Necida, který z hranice malého vápna zakončil do prázdné branky. "Za gól jsem samozřejmě rád, ale bylo by lepší, kdybychom vyhráli," uvedl Necid.

Jednatřicetiletý útočník ve čtvrtém ligovém utkání po podzimním příchodu do Bohemians poprvé skóroval. V nejvyšší české soutěži se předtím naposledy trefil v říjnu 2017 v dresu Slavie. Potěšil tím desítky příznivců, kteří zápas sledovali na štaflích přes zídku naproti hlavní tribuně. Kvůli koronavirovým opatřením diváci do ochozů nesmí.

V další šanci Bohemians hlavičkoval Hůlka po rohu nad. Pardubice Koubovu branku v úvodním dějství nejvýrazněji ohrozily v 33. minutě. Prosek však poslal míč hlavou těsně vedle. V závěru prvního poločasu měl velkou příležitost Necid, jenže jeho přízemní střelu z vápna Boháč bez problémů zastavil.

Východočeši po změně stran přidali na aktivitě. Po hodině hry Huf v jasné šanci netrefil z šestnáctky branku. O tři minuty později už ale nezaváhal a po Hlavatého přihrávce prostřelil vyběhnutého Koubu. Jednadvacetiletý útočník vstřelil poslední tři branky Pardubic v lize. "David si dobře naběhl, udělal si skvělý oblouček. Nahrávka byla o to jednodušší. Výborně zakončil," řekl Hlavatý.

Domácí gólman poté zastavil Ewertonovu přízemní střelu. Na opačné straně se po velkém závaru ve vápně netrefil Vaníček, následnou Necidovu ránu z voleje vychytal Boháč. "Dobře jsem to trefil, ale gólman udělal ještě lepší zákrok," prohlásil Necid.

Na konci mohl Huf strhnout vedení na stranu hostů, jenže branku těsně minul. Východočeši venku v ligové sezoně nevyhráli čtvrtý z pěti zápasů. "Pardubice zlobily až do konce a mohli jsme i prohrát," přiznal Klusáček, jehož svěřence v úterý čeká dohrávka 9. kola v Jablonci.

"O přestávce jsme si řekli, že takhle hrát nemůžeme, že musíme být aktivnější a střílet. Druhý poločas jsme začali aktivně a bylo to znát, byli jsme lepším mužstvem. Měli jsme několik dobrých šancí a díky Davidu Hufovi jsme srovnali. Mohl dát tři góly. Musíme uznat, že i soupeř měl jednu tutovku. S bodem jsme spokojení," konstatoval pardubický trenér Jaroslav Novotný.

10. kolo první fotbalové ligy:

SFC Opava - Baník Ostrava 1:2 (0:0)

Branky: 86. Žídek - 77. De Azevedo z pen., 90.+1 Svozil. Rozhodčí: Franěk - Nádvorník, Dobrovolný - Marek (video). ŽK: Žídek, Dordič, Helešic, Juřena, Rataj - Pokorný. ČK: 45.+2 Pokorný. Bez diváků.

Sestavy:

Opava: Fendrich - Hrabina, Didiba, Žídek - Mondek (75. Ščudla), Tiéhi, Zavadil (36. Řezníček), Holík (87. Wybraniec), Helešic (75. Harazim) - Dordič (74. Rataj), Juřena. Trenér: Skácel.

Ostrava: Laštůvka - Pokorný, Svozil, Stronati - Holzer, Jánoš, Tetour (90.+2 Buchta), Fleišman - De Azevedo (88. Tijani), Kuzmanovič (46. Fillo) - Šašinka (56. Zajíc). Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 - FK Pardubice 1:1 (1:0)

Branky: 7. Necid - 63. Huf. Rozhodčí: Hrubeš - Paták, Batík - Berka (video). ŽK: Köstl, Necid, Hronek (všichni Bohemians). Bez diváků.

Sestavy:

Bohemians: Kouba - Köstl, Krch, Vondra - Hronek (82. Keita), Květ (68. Jindřišek), Novák (56. Nečas), Hůlka, Schumacher (82. Hašek) - Necid, Pulkrab (56. Vaníček). Trenér: Klusáček.

Pardubice: Boháč - Prosek, Šejvl, Toml, Surzyn - Jeřábek - Tischler, Hlavatý (86. Čihák), Solil (90.+1 Cadu), Pfeifer (46. Ewerton) - Černý (33. Huf). Trenér: Novotný.