Oslabená Slavia trpěla v Teplicích, až druhá penalta jí zajistila alespoň bod

18. 2. 2023 20:32
Fotbalisté Slavie ve 20. kole první ligy pouze remizovali 1:1 na hřišti Teplic, po osmi zápasech nejvyšší soutěže nevyhráli a po nedělním duelu Plzně se Slováckem mohou přijít o vedení v tabulce.
Penalta Stanislava Tecla nakonec přinesla Slavii alespoň bod z ligového utkání v Teplicích | Foto: Milan Kammermayer

Teplický kouč Jarošík musel kvůli množství absencí povolat několik hráčů z B-týmu včetně stopera Hory, který nastoupil v zahajovací jedenáctce k druhému ligovému utkání v kariéře. Alespoň na lavičku "Sklářů" se vrátil po zranění nejlepší ligový střelec týmu Žák. Na druhé straně nenastoupily opory Lingr se Ševčíkem, kteří v úvodu jara zatím ani jednou nechyběli v základní sestavě.

Souboj dosud nejlepšího a nejhoršího týmu jarní části nabídl překvapivý vývoj prvního poločasu. Brzy bylo jasné, že se nezopakuje výsledek 6:0 ve prospěch Pražanů z podzimního vzájemného duelu.

Už ve 3. minutě se po souboji Olayinky s Trubačem odrazil míč k Vachouškovi, jenž samostatný únik chladnokrevně zakončil. Devatenáctiletý syn někdejšího reprezentanta a současného sportovního ředitele Teplic Štěpána Vachouška navázal na premiérový ligový zásah z minulého kola ve Zlíně.

Slavia mohla odpovědět ve 12. minutě, Traorého tečovaná střela ale skončila jen na tyči. Ve zbytku úvodního dějství se favorit trápil a nevypracoval si ani převahu, ani další nebezpečná zakončení. Pražané si dokonce nezapsali do statistik jedinou střelu na bránu.

Trenér Trpišovský zareagoval ještě před pauzou dvojitým střídáním. Další dvě změny udělal hned na začátku druhého poločasu a slávisté začali soupeře dostávat pod tlak. Zvýšit mohli přesto domácí, když stoper Ogbu srazil Vachouškův centr směrem na bránu a míč trefil Koláře do nohou.

Po hodině hry fauloval Urbanec unikajícího Olayinku a sudí Klíma nařídil pokutový kop. K tomu se postavil druhý nejlepší ligový střelec Van Buren. Dvanáctou trefu v ročníku ale nepřidal, Grigar směr jeho střely vystihl.

V 71. minutě se dostal po více než pěti měsících do hry uzdravený slávista a reprezentační záložník Holeš. Chvíli po jeho příchodu zahrávali hosté druhou penaltu. Grigar podsekl ve vápně Hronka a tentokrát Tecl poslal teplického brankáře z pokutového kopu na druhou stranu. Kapitán Slavie dal desátou branku v ligovém ročníku.

Tlak Pražanů s koncem utkání stále rostl, naopak domácím docházely síly. Obrat mohl dokonat Hronek, který si ještě vylepšil dobrou střeleckou pozici, ležící Grigar ale na poslední chvíli vytáhl fantastický zákrok.

Žádnou další velkou příležitost na zvrat už si ale nejlepší ofenziva soutěže proti nejhorší defenzivě nevypracovala.

Severočeši po Plzni a Spartě (shodně 2:2) remizovali v domácím prostředí i se třetím týmem ze špičky tabulky a získali na jaře první bod. Slavia naopak poprvé v jarní části ztratila. V lize tak už není tým, který by měl po zimní pauze stoprocentní bilanci.

20. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Slavia Praha 1:1 (1:0)

Branky: 3. Vachoušek - 74. Tecl z pen. Rozhodčí: Klíma - Nádvorník, Machač - Kocourek (video). ŽK: Dramé, Mareček - Schranz, Traoré, Olayinka. Diváci: 10.053.

Teplice: Grigar - Hora, Chaloupek, Mičevič (75. Žák) - Hyčka, Mareček, Dramé, Urbanec - Trubač - Gning, Vachoušek (79. Pleštil). Trenér: Jarošík.

Slavia: Kolář - Pech (36. Hronek), Ogbu, Santos, D. Jurásek - Traoré (72. Holeš), Provod (46. Tecl) - Olayinka, Schranz (46. M. Jurásek), Ewerton (36. Zafeiris) - Van Buren. Trenér: Trpišovský.